REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Zmizí z ledniček, praček, sušiček a myček nádobí A +, A ++ a také A +++ ?

Sjednocení dosud nepřehledných energetických štítků u spotřebičů plánuje na letošní rok Evropská unie, týkat se bude i českého trhu. Uvažuje se o odstranění kategorie A +, A ++ a také A +++ u ledniček, praček, sušiček a myček nádobí.

"Nejúspornějšími štítky se pro ně stane kategorie A, která je dosud nejvyšší možná například u vysavačů. Spotřebitelé se tak dočkají sjednocení systému u různých typů domácích spotřebičů, což zásadně zvýší přehlednost celého systému a odstraní různé systémy klasifikace, které vznikly postupným zaváděním štítkování v posledních letech,“ uvedl ředitel SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík a dále dodal: „Nedávný výzkum ukázal, že jen necelá třetina zákazníků si dokáže sama spočítat spotřebu elektrické energie, proto je pro ně přehledný údaj na energetickém štítku velkou pomocí při nákupu spotřebiče,“ 

Kolik korun za rok spotřebuje daný spotřebič elektřiny a případně i vody?

Evropská unie podpořila časově omezený projekt Yaeci, tedy zobrazování ročních provozních nákladů nad rámec energetického štítkování.  I tuzemští zákazníci se u některých prodejců vedle štítků a cenovek dozví, kolik korun za rok spotřebuje daný spotřebič elektřiny a případně i vody.

„Náš projekt umožňuje zákazníků lépe se rozhodnout mezi úspornými a méně úspornými modely,“ uvedl odborný poradce SEVEn Michal Staša.

Zájem o úsporné spotřebiče se v ČR za poslední rok výrazně zvedl

 Nejvíce patrné je to u sušiček prádla, kterých se v roce 2014 prodalo skoro 40 % v nejvyšší energetické třídě A++ , zatímco o rok dříve to bylo pouhých 11 %.

„Skokový růst jsme zaznamenali také u praček, kde se podíl nejvyšší třídy A+++ meziročně zvýšil z 36 na 49 %,“ konstatoval mluvčí společnosti Euronics Bohuslav Komín, který je se 150 prodejnami největším prodejcem elektroniky v ČR. Jen v jednom segmentu podle něj zůstal prodej nejúspornější kategorie meziročně stejný. Konkrétně se jedná o chladničky s 10 % A+++, kde brání rozvoji nejmodernějších technologií relativně vysoká cena a pomalá návratnost investice.

Zvýšený zájem zákazníků o nejúspornější spotřebiče zaznamenávají i jednotliví výrobci.

Intenzivně vnímáme, že český zákazník se stále více orientuje na energetickou náročnost daného spotřebiče. Díky tomu narůstá zájem zejména o produkty dosahující nejlepší energetické třídy A+++,“ komentoval situaci Petr Tulis, Sales Manager společnosti LG Electronics.

„Nedávno jsme uvedli na český trh pračky s energetickou spotřebou A+++ (-40%) a chladničky A+++ (-10%). Právě u nich sklízíme největší úspěchy s nenámrazovou technologií Total No Frost,“ dodal.

Od září 2015 budou energetické štítky i na kotle a bojlery.

V roce 2015 čekají české prodejce domácích spotřebičů i jejich zákazníky další změny, které vyplývají z nových požadavků Evropské unie na úspory energie. První změnou bylo od 1. ledna 2015 zavedení energetického štítkování pro odsavače par a elektrické i plynové trouby.

Od 26. září 2015 budou energetické štítky povinně zavedeny i pro zařízení na ohřev vody a vytápění, tedy například kotle a bojlery.

V oblasti vytápění a přípravy teplé vody se budou štítky opatřovat:

  • plynové, olejové a elektrické kotle, tepelná čerpadla a ohřívače vody se jmenovitým tepelným výkonem do 70 kW včetně, kogenerační jednotky s maximální elektrickou kapacitou nižší než 50 kW a zásobníky teplé vody s objemem do 500 l včetně.

Požadavky legislativy bude od září splňovat v praxi pouze kondenzační technika. Ti, kteří nyní kondenzační kotel nemají a nechtějí investovat do zdroje vyšší třídy nebo do stavebních úprav, neměli by otálet a nakoupit z výrobků, které jsou ještě na trhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Kuchyně

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Letní kuchyně v zahradě nám umožní trávit celý den ve svém kousku přírody, mimo zdi domu, dokonce i když prší. Kuchyni je nutné dobře umístit, aby nebyla spalována sluncem, aby krb či sporák na dřevo dobře táhnul. Vybavit ji lze mimo místa pro vaření i krbem, plotnou pro sušení bylinek a hub, pecí na chleba či pizzu.…

Jak navrhnout kuchyni do srubu či roubenky? Podívejte se na tipy designérky

Jak navrhnout kuchyni do srubu či roubenky? Podívejte se na tipy designérky

Kuchyně je srdcem každé domácnosti. Musí proto dobře a spolehlivě fungovat. To zajistí správné rozvržení celého prostoru i detaily skříněk. V neposlední řadě se v ní musíme cítit dobře, musí pěkně vypadat, ladit se zbytkem interiéru. Klasikou jsou různé dřevodekory dvířek a korpusů. Ale co když dřevo již dominuje v…

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

Po více než deseti letech byl k vidění na veletrhu o bydlení oblíbený typ doprovodného programu „vzorový byt“. Vidět jste jej mohli na veletrhzích For Habitat a Desing Shaker. Šlo o reálnou ukázku moderního, praktického a ergonomického bydlení v měřítku 1:1, která měla za cíl inspirovat širokou i odbornou veřejnost.…

Zdroj: Fotolia.com - ivanko80

Jak pracuje designér? Je lepší navrhnout interiér "on-line" nebo "naživo"?

Trendem je být on-line! Nákupy jsou on-line, poradenství a mentorování je on-line, komunikace s kolegy i přáteli je on-line stejně jako seznamka, dáte si kurz on-line... ale jde takto vyřešit opravdu vše? Třeba návrh svého interiéru? Pojďme se podívat na to, zda oblast interiérového designu zapadá do tohoto trendu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA