REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zmizí z ledniček, praček, sušiček a myček nádobí A +, A ++ a také A +++ ?

Sjednocení dosud nepřehledných energetických štítků u spotřebičů plánuje na letošní rok Evropská unie, týkat se bude i českého trhu. Uvažuje se o odstranění kategorie A +, A ++ a také A +++ u ledniček, praček, sušiček a myček nádobí.

"Nejúspornějšími štítky se pro ně stane kategorie A, která je dosud nejvyšší možná například u vysavačů. Spotřebitelé se tak dočkají sjednocení systému u různých typů domácích spotřebičů, což zásadně zvýší přehlednost celého systému a odstraní různé systémy klasifikace, které vznikly postupným zaváděním štítkování v posledních letech,“ uvedl ředitel SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s., Juraj Krivošík a dále dodal: „Nedávný výzkum ukázal, že jen necelá třetina zákazníků si dokáže sama spočítat spotřebu elektrické energie, proto je pro ně přehledný údaj na energetickém štítku velkou pomocí při nákupu spotřebiče,“ 

Kolik korun za rok spotřebuje daný spotřebič elektřiny a případně i vody?

Evropská unie podpořila časově omezený projekt Yaeci, tedy zobrazování ročních provozních nákladů nad rámec energetického štítkování.  I tuzemští zákazníci se u některých prodejců vedle štítků a cenovek dozví, kolik korun za rok spotřebuje daný spotřebič elektřiny a případně i vody.

„Náš projekt umožňuje zákazníků lépe se rozhodnout mezi úspornými a méně úspornými modely,“ uvedl odborný poradce SEVEn Michal Staša.

Zájem o úsporné spotřebiče se v ČR za poslední rok výrazně zvedl

 Nejvíce patrné je to u sušiček prádla, kterých se v roce 2014 prodalo skoro 40 % v nejvyšší energetické třídě A++ , zatímco o rok dříve to bylo pouhých 11 %.

„Skokový růst jsme zaznamenali také u praček, kde se podíl nejvyšší třídy A+++ meziročně zvýšil z 36 na 49 %,“ konstatoval mluvčí společnosti Euronics Bohuslav Komín, který je se 150 prodejnami největším prodejcem elektroniky v ČR. Jen v jednom segmentu podle něj zůstal prodej nejúspornější kategorie meziročně stejný. Konkrétně se jedná o chladničky s 10 % A+++, kde brání rozvoji nejmodernějších technologií relativně vysoká cena a pomalá návratnost investice.

Zvýšený zájem zákazníků o nejúspornější spotřebiče zaznamenávají i jednotliví výrobci.

Intenzivně vnímáme, že český zákazník se stále více orientuje na energetickou náročnost daného spotřebiče. Díky tomu narůstá zájem zejména o produkty dosahující nejlepší energetické třídy A+++,“ komentoval situaci Petr Tulis, Sales Manager společnosti LG Electronics.

„Nedávno jsme uvedli na český trh pračky s energetickou spotřebou A+++ (-40%) a chladničky A+++ (-10%). Právě u nich sklízíme největší úspěchy s nenámrazovou technologií Total No Frost,“ dodal.

Od září 2015 budou energetické štítky i na kotle a bojlery.

V roce 2015 čekají české prodejce domácích spotřebičů i jejich zákazníky další změny, které vyplývají z nových požadavků Evropské unie na úspory energie. První změnou bylo od 1. ledna 2015 zavedení energetického štítkování pro odsavače par a elektrické i plynové trouby.

Od 26. září 2015 budou energetické štítky povinně zavedeny i pro zařízení na ohřev vody a vytápění, tedy například kotle a bojlery.

V oblasti vytápění a přípravy teplé vody se budou štítky opatřovat:

  • plynové, olejové a elektrické kotle, tepelná čerpadla a ohřívače vody se jmenovitým tepelným výkonem do 70 kW včetně, kogenerační jednotky s maximální elektrickou kapacitou nižší než 50 kW a zásobníky teplé vody s objemem do 500 l včetně.

Požadavky legislativy bude od září splňovat v praxi pouze kondenzační technika. Ti, kteří nyní kondenzační kotel nemají a nechtějí investovat do zdroje vyšší třídy nebo do stavebních úprav, neměli by otálet a nakoupit z výrobků, které jsou ještě na trhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Kuchyně

Zdroj: AdobeStock – valentyn640

Hoří! Jak uhasit požár u vás doma? Haste s chladnou hlavou. Máte pět minut!

Požáry v bytech a rodinných domech jsou častější, než si mnozí lidé vůbec uvědomují. I v případě požáru doma platí, že kdo je připraven, není zaskočen. Na efektivní laický zásah na zvládnutí vznikajícího požáru nemáte často více než pět minut. V tomto článku si přiblížíme, jak uhasit požár…

FOTO: MOBALPA, PEXELS, Studio Podrini – HI-MACS

Designové tipy pro chaty či chalupy. Je libo kousek Itálie či Francie na český venkov?

Pobyty na chatě či chalupě zažívají renesanci. Určitě se o to zasloužila neblahá pandemická situace, která velkou měrou omezila náš běžný život i cestování do zahraničí. Jelikož v nich trávíme více času, chceme v nich i lepší prostředí. A to je důvod pro obměnu interiéru. Vítězí francouzské a italské vlivy. Proměňují…

REKLAMA