Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Ústavní soud se zastal ženy z vyhořelého nájemního bytu

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy ve sporu s městskou částí Praha 1 o náhradu škody způsobené požárem v nájemním bytě. Podle ženy požár způsobila závada na zanedbané elektroinstalaci. Od městské části žádala 640.000 korun za zničené vybavení a 215.000 korun jako náhradu nákladů, které sama musela vynaložit na rekonstrukci. V původním řízení neuspěla, nyní se spor znovu vrací k Městskému soudu v Praze.
Ústavní soud se zastal ženy z vyhořelého nájemního bytu

Ústavní soud upozornil například na to, že ačkoliv radnice věděla o neobyvatelnosti vyhořelého bytu, neposkytla ženě potřebnou a dostatečně rychlou součinnost. Částečnou opravu zařídila až po pěti měsících. "Je tak evidentní, že stěžovatelce nezbylo než urychleně provést na vlastní náklady nezbytné opravy," stojí v usnesení.

Požár vypukl v listopadu 2008 v pokoji, který obýval ženin exmanžel. Oheň ale poškodil i zbytek bytu. Podle zprávy hasičů jej zapříčinila technická závada elektroinstalace. Obvodní soud pro Prahu 1 se původně postavil na stranu ženy. Městská část prý porušila povinnosti pronajímatele, když neprováděla revize elektroinstalace a když později otálela s opravou vyhořelého bytu.

Odvolací Městský soud v Praze ale žalobu nakonec zamítl. Žena prý například dostatečně neprokázala to, že požár způsobila vadná elektroinstalace. Navíc údajně sama chybovala, když byt nechala částečně opravit na vlastní náklady, aniž městskou část předem dostatečně jasně upozornila a vyzvala k nápravě.

Nyní musí městský soud rozhodovat znovu, je při tom vázán právním názorem ústavních soudců. Tento nález nepředjímá celkový výsledek sporu ani přesnou výši náhrady, kterou justice ženě nakonec přizná. Pouze zavazuje soudy k tomu, aby rozhodly podle zásad spravedlivého procesu a objasnily všechny důležité okolnosti.

Pro portál ESTAV.cz již chystáme zveřejnění komentáře právníků k této problematice.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Jak vyhodnotit rizika nemovitostního projektu? Advokáti poradili na semináři

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška