REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Jak efektivně odhalit unikající teplo? Vyzkoušejte termovizní měření

Zdá se vám, že topíte víc, než byste měli? Unikající teplo, to jsou unikající peníze. Je ve vašem zájmu zjistit, kolik tepla ztrácíte a proč, ať už ve stávajícím bydlení, nebo kupované nemovitosti. Problematická místa lze najít, aniž byste provrtávali stěny. Termovizní měření dokáže zjistit tepelné ztráty efektivně a bez poškození stávajících povrchů, oken a konstrukcí.

Těsnění v oknech nedoléhají. Ve střešní krytině je díra, kterou dovnitř zatéká dešťová voda. Firma, která zateplovala vnější zdi, neodvedla precizní práci. Izolace není dokonalá. To vše může způsobit úniky tepla či kondenzaci vlhkosti.

Průnik studeného vzduchu skrze rám okna. Hrozí kondenzace vodních par a tvorba zdraví škodlivých plísní.

Ať už zvažujete zateplení současného bydlení nebo kupujete novou nemovitost, je důležité rozpoznat všechny vady v izolaci a místa, kudy teplo uniká. V prvním případě si budete jisti, zda se vyplatí do izolace investovat, ve druhém budete moci využít argument nutného zateplení ke snížení kupní ceny.

Termovizní měření může posloužit i ke kontrole prací, které jste již na zateplení nechali provést, a případným včasným reklamacím.

Při kontrole prací termokamera odhalila chybějící izolaci ve stropní části podkrovního bytu po rekonstrukci. Jasný důvod k reklamaci.

Najměte si infračervené detektivní očko

Dobrá zpráva je, že nedostatky v izolaci a průchod tepla nosnými zdmi lze změřit bez viditelných zásahů a škod. Využívá se nedestruktivní metoda termovizního měření, která na zdech či rámech oken nenechá ani škrábanec. Jak to funguje?

Termovizní měření zaznamenává unikající teplo ve formě infračerveného záření. Lidské oko ho nevidí, takže musí být převedeno na snímcích do klasické barevné škály. Výsledkem jsou barevné mapy, na kterých lze jasně rozpoznat oblasti, kudy uniká teplo a kde dochází k ochlazování. Na fasádách vás vyděsí žhnoucí červené skvrny, na vnitřních zdech či kolem oken zase mrazivě fialové oblasti.

Termokameru si můžete sami zapůjčit, ale výsledná data je mnohdy těžké přečíst a dobře vytěžit. Naopak experti rozpoznají i lajdácky odvedené práce při pokládání izolace. „V České republice bohužel kvalita stavebních prací není příliš vysoká, takže bývá izolace provedena špatně. Dělníci se domnívají, že vše schovají pod podhledy nebo fasády, ale my na kamerách všechno vidíme,“ vysvětlil Petr Vlasák z firmy IKA BUILDOG, která provádí termovize za pomoci nejmodernějších kamer.

Názorný příklad, jak na termokameře vypadá nezateplená část rodinného domu (vlevo) a správně zateplená část domu (vpravo).

Co všechno termokamera odhalí

Termodiagnostika vám ukáže všechny tepelné stopy, které vás dovedou k příčinám úniků tepla a hromadění vlhkosti. Vedle nedostatečného zateplení odhalíte i tepelné mosty – nevhodně navržené návaznosti stavebních konstrukcí, nejčastěji například přechod mezi tepelným izolantem a rámem okna nebo balkónovými dveřmi. Kvůli promrzání a úniku tepla zde potom kondenzuje vlhkost a vznikají plísně. Důsledné oko kamery odhalí také vady v podlahových topeních, špatně rozloženou stropní izolaci či nedostatečně zateplený suterén. Všechna místa, kudy před vámi prchá vaše draze nabyté teplo.

Termovizní měření může také posloužit jako příprava na zateplovací práce. Díky měření lze odhalit místa, na která je potřeba se zaměřit.

S termodiagnostikou byste si měli pospíšit, dokud vám zimní počasí přeje. Ideální rozdíl teplot pro měření je 15°C – dokud je tedy venku méně než 5°C, dá se měření provádět. Senzory totiž zaznamenávají kontrast, kde tepelné úniky dobře vyniknou.

Snímek jako přímý důkaz

Termodiagnostika se vyznačuje velmi rychlými výsledky a vysokou přesností, co se týče určení rizikových míst. Investice se vám brzy vrátí díky penězům ušetřeným na fakturách. A posloužit vám může také jako zbraň – pokud máte podezření, že stavební firma neprovedla zateplení správně, snímky s doprovodným vyjádřením experta jsou důkazem jejich nekvalitně odvedené práce.

Je-li termovizní měření navíc součástí inspekce, jako například v IKA Buildog, slouží kupujícím jako pádný argument při jednání o snížení kupní ceny nemovitosti. Jakmile je zřejmé, že by se mělo provést zateplení, výměna oken či těsnění okenních rámů, vzniká prostor pro jednání o slevě. Zvýšené tepelné ztráty totiž znamenají vyšší provozní náklady, anebo nutné investice do oprav.

Termodiagnostika může sloužit i ke kontrole provedení novostavby při přejímce.

Co žádat při termovizním měření?

Co by měla obsahovat kvalitní termodiagnostika, aby se vám vyplatila? Myslete rovnou na další krok a kromě zmíněných snímků opatřených detailním vyhodnocením si nechejte rovnou zpracovat návrh, jak vady řešit.

Jako záruku kvalitního provedení požadujte protokol, který bude vycházet z nejpřísnějších evropských norem. V tomto případě jde o normu EN 13187.

Více informací o službě na stránkách inspekcedomova.cz.

IKA BUILDOG, s.r.o.

logo
Vinohradská 112
130 00 Praha 3

telefon: 267 313 003
e-mail: sluzby@buildog.cz

web: www.buildog.cz, www.inspekcedomova.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Inspekce nemovitostí

Zdroj: Fotolia.com - fotofabrika

Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?

Při pořizování družstevního bydlení si zájemce nekupuje družstevní byt, ale družstevní podíl, který představuje účast v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo užívat konkrétní družstevní byt. V případě úmrtí do dědického řízení přechází právě zmiňovaný družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu k bytu.

Zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Airbnb se nachází v zóně nevymahatelného práva

U krátkodobých pronájmů typu Airbnb je třeba zajistit vymahatelnost současného práva než vydávat nové regulace. Na jednání k tématu sdíleného ubytování se na tom shodli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, hlavního města a podnikatelů v tomto odvětví. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Lidé podali přes 5000 připomínek k brněnskému územnímu plánu

Lidé v Brně podali během tří měsíců přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu města. Shromažďoval je Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu. Připomínkovací proces skončil v poslední červnový den, uvedli dnes radní na setkání s novináři.

Zdroj: AdobeStock -  Ingo Bartussek

Základy pro rodinný dům: Vyztužení podkladního betonu (5.)

V seriálu o betonových základech pro rodinný dům jsme již vybetonovali základové pasy, vyztužili a vylili ztracené bednění, zjistili jak a kam vkládat či nevkládat drenáže, či jak připravit a hutnit podklad pod podkladní betonovou desku. Dnes u podkladního betonu ještě zůstaneme a uvedeme na pravou míru věci okolo…

Zdroj: AdobeStock - nordroden

Rozdíl mezi stavebním pozemkem a parcelou. Co na to územní plán a katastr nemovitostí

Pozemek, parcela, stavební pozemek, zastavěná plocha, zahrada, trvalý travní porost, orná půda… to všechno jsou pojmy, se kterými se setkáte při zájmu o pozemky. Nebo o parcely? Jaký je rozdíl mezi parcelou a pozemkem? A co znamenají pojmy z katastru nemovitostí a co říká územní plán? A na kterých pozemcích můžete…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA