Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

ROZHOVOR: Zájemcům o studium architektury pomáhá projekt EduTech

Převážně pro studenty středních škol jsou určeny kurzy o architektuře a urbanismu na Technické univerzitě v Liberci. Jsou součástí vzdělávacího projektu Edutech, který navazuje na úspěšnou Dětskou univerzitu.

Lektory kurzu jsou pedagogové liberecké Fakulty umění a architektury Vladimír Balda a Jiří Žid a Michaela Jermanová z Průmyslové školy stavební v Liberci. Projekt je financován z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

O rozhovor jsme požádali architekta Vladimíra Baldu.

ESTAV.cz se ptá...

Mohl byste nám kurz podrobněji představit?

Vladimír Balda, architekt, odpovídá ...

Obor architektura je určen zejména pro zájemce o vysokoškolské studium architektury, ale náplní probíhajících kurzů není běžná výuka kreslení nebo dějin architektury. Cílem oboru je seznámit středoškolské studenty se současnou architekturou v širších souvislostech a zároveň rozvíjet jejich kreativitu na základě architektonických a urbanistických témat. Pro každé setkání probíhající v dvoutýdenních intervalech, je připraveno nosné téma, které je v průběhu kurzu podrobně zpracováno různorodou formou.

ESTAV.cz se ptá...

Můžete uvést konkrétní příklad?

Vladimír Balda, architekt, odpovídá ...

Tak například už v úvodu prvního setkání se ptáme: Co je to architektura? Po slovníkové definici architektury s ukázkami klasických staveb si studenti postupně prohlížejí fotografie současné architektury od renomovaných tvůrců. Úkolem je určit účel stavby a najít smysl často neobvyklého architektonického ztvárnění.

Studenti tak v „betonovém silu“ objevili polní kapli, navrženou švýcarským architektem Peterem Zumthorem nebo zkoumali, proč do průčelí nové univerzity nechali architekti z estonského ateliéru Kaka Kava obtisknout kopii fasády z již neexistující budovy burzy. Každý kurz je zakončen samostatným výtvarným úkolem, který přináší velmi zajímavé výsledky.

Na kurzu věnovanému funkcionalismu vzniklo například město z bílých papírových krychlí, kde každá z krabic měla originálně pojednanou fasádu v duchu zásad funkcionalistické architektury.

ESTAV.cz se ptá...

Jsou součástí také exkurze?

Vladimír Balda, architekt, odpovídá ...

Samozřejmě. Bez návštěv architektonicky zajímavých staveb by to bylo neúplné. Velmi podrobně si studenti prohlédli nedávno otevřenou Libereckou galerii, která vznikla konverzí historických lázní. Exkurzi po budově galerie oživil zasvěcený výklad architekty Heleny Hlávkové z ateliéru SIAL, která se na projektu rekonstrukce lázní intenzivně podílela.

Návštěva horského hotelu a vysílače Ještěd, v době kdy byl kvůli částečné rekonstrukci pro veřejnost uzavřen, se nakonec ukázala jako velmi atraktivní. Díky probíhající stavebním pracím si bylo možné prohlédnout prostory, které jsou v rámci běžného provozu hotelu veřejnosti nepřístupné.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou vaše další plány a na co se studenti mohou těšit?

Vladimír Balda, architekt, odpovídá ...

Kurz bude pokračovat i v druhé půlce školního roku. Na programu je celodenní exkurze do Litomyšle, do města s mimořádnou koncentrací kvalitních současných staveb. V kurzech se budou rozvíjet architektonická a urbanistická témata, na která v předchozím pololetí zatím nebyla zpracována.

ESTAV.cz se ptá...

Děkuji vám za rozhovor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Kristina Hrabětová

Rodinný dům a jeho interiér v kontextu místa

Zadáním klienta bylo navrhnout interiér novostavby rodinného domu. Nachází se v malé vesnici, v ulici s nově vznikající zástavbou rodinných domů. Dům i celá ulice si zachoval charakter a drobné měřítko venkovského bydlení. Kontext vybízel i inspiroval k jednoduchosti…

Foto: Stijn Bollaert

Z nechtěného kostela v havarijním stavu vzniklo komunitní centrum s knihovnou

S trochou fantazie a dostatkem prostředků stodolu v horách můžete přestavět na rekreační objekt. Z garáží se dají nadělat apartmány a ze staré fabriky lze vytvořit třeba sociální bydlení. Ale co uděláte s kostelem, který je v havarijním stavu a nikdo už ho opravovat nechce?…

Foto: KHA – Klas Hyllén Architecture

Krytý bazén za domem? Spíše soukromý chrám relaxace

Bazén je jen zbytný doplněk domácnosti, doplňující chuťovka, že? V tom případě vás asi projekt z Anglie překvapí. Kryté koupaliště u domu u Malvern Hills je totiž dokonale meditativním soukromým prostorem. Z prostých materiálů tu vznikla stavba sakrálních proporcí.