REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Útulný sportovní areál SK Planá. Když i malá architektura je velká

Fotbal patří v Plané neodmyslitelně ke společenskému životu. Revitalizace sportovního areálu s novou tribunou řešenou jako soustava odolných betonových bloků, propojených dřevěnými střechami a výraznou modrou barvou klubu. Areál pro sportovce se tak stal splněným snem obce.
Foto: BoysPlayNice
Fotbal není záležitostí života a smrti. Je mnohem důležitější!
Bill Shankly

Kdo nekope do balónu, není Čech

Fotbal v Plané u Českých Budějovic hrají všechny věkové kategorie včetně starosty, tudíž není divem, že místní zatoužili po zlepšeném standardu původního hřiště. To se velmi zmodernizovalo, a hlavně dostalo nové zázemí. Vše je poplatné velikosti obce, nečekejte mega stadion jako v Drnovicích či na Spartě, ale pozor! To, co se od takového sportoviště žádá, zde najdete bez problémů, odpovídá požadavkům a je dostačující. To dostačující zároveň znamená, že měřítko odpovídá měřítku obce. Nezapomenu, když jsem před lety dorazil do Drnovic u Vyškova a vstoupil na místní stadion. Byť jsou Drnovice asi 2,5× větší než Planá, rozhodně nejsou obcí takového věhlasu, kterému odpovídá monstr stadion. Proč? Protože fotbalový funkcionář Jan Gottvald dokázal dotáhnout provinční Drnovice do 1. fotbalové ligy a evropských pohárů. Za vesnický tým kopali totiž nakoupení čeští reprezentanti, zmíněná investice asi 130 miliónů korun vynesla Drnovice na výsluní, nicméně posléze nastal bolestivý pád, dluhy a obestavený majetek majitele. Stadion pro 6 600 diváků v obci se 2 300 obyvatel osiřel a ztratil svůj smysl pro nesmysl. Obrovský nonsens jako produkt megalomanské koncepce mocných a bohatých, který splasknul jako bublina.

Pohled jižní přes hřiště. Foto: BoysPlayNice

Měřítko je víc důležité, než se domníváte

Proto zmiňuji měřítko stadionu v Plané, protože to je jeden z indikátorů odpovídajícího zdravého prostředí. Není přece důležité, zda stadion má vybavení jako v Stamford Bridge, kde je fotbalový stadion anglického klubu Chelsea FC s kapacitou 41 tisíc diváků. Pokud klub hraje „tužku“, nepomůže mu ani svěcená voda. Nicméně právě zmíněné měřítko stadiónu v Plané je to, co mi mluví z duše. Po stránce architektury je totiž prostředí komornější, ale propracované ad absurdum a vlastně nepostrádá nic, co potřebuje taková obec. Areál se opírá o propracovanou koncepci technického zhodnocení stávající fotbalové plochy, o nové tréninkové hřiště s umělým trávníkem a osvětlením, workoutové hřiště a skvělé zázemí. Šatna, klubovna, občerstvení, místo pro regeneraci a tribuna pro 120 diváků. Už chápete zmínku o měřítku. Objekt vyznívá kompaktně, byť je rozdělený do čtyř základních bloků. Vše je vkusně propojeno krytou pergolou, kdy kteréhokoliv místa zázemí lze dosáhnout suchou nohou. Pergola zároveň kryje i posezení s výhledem na hrací plochu. Skládací stěny klubovny mohou prostor občerstvení pod pergolou zvětšit pro akce všeho druhu, oslava po vítězství může začít hned, a po prohře lze stejně tak zapít žal. Stavba s přiznanými tvárnicemi je velmi jednoduchá a účelná, převládá zde modrá barva.

Pohled jižní. Foto: BoysPlayNice

Malá i velká architektura je stále architekturou

Proč mě těší i stavba tohoto druhu, byť je to z hlediska architektury celkem drobnost? Protože se snažím nerozlišovat architekturu podle velikosti ani významu, ale podle toho, jaká ta architektura je. Tohle je sportovní stavba skvěle dotažená do finále, nehraje si na něco, co není. Slouží vyžití obyvatel obce a hostů, slouží ke sportu všech věkových kategorií. Tohle je přesně ten rozměr, který odpovídá danému místu a jeho potřebám. V Rakousku nebo Německu nalezneme taková sportoviště v každé menší či větší obci, vše je určeno lidem, vše má tudíž měřítko těch měst nebo obcí, kterým je určeno, a tak to má přesně být. K čemu je opuštěný stadion pro 6 600 diváků v malé obci, i když dnes ho již využívá nedaleký Vyškov. Mimo jiného by daný projekt měl také odpovídat finančním možnostem obce a splněné touze místních obyvatel. A opravím se v jedné podstatné věci, tou je „velikost a význam architektury“. Tuším, že tento krásný sportovní svatostánek je pro místní určitě stavbou velikého významu, kterou se po právu pyšní.

Pohled na zázemí severozápadní. Foto: BoysPlayNice

Základní popis

Fotbal patří v Plané neodmyslitelně ke společenskému životu. Revitalizace sportovního areálu s novou tribunou řešenou jako soustava odolných betonových bloků, propojených dřevěnými střechami a výraznou modrou barvou klubu.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

V Plané tvoří fotbal přirozenou součást společenského života a identity obce. Místní klub se aktivně věnuje výchově fotbalové mládeže z širokého okolí. Nová tribuna a zázemí sportovců byly proto splněným snem celé obce.

Obsahem projektu bylo rozšíření a revitalizace areálu s cílem získat více prostoru pro výchovu sportovců a zlepšit technickou kvalitu. Součástí řešení bylo vytvoření nového vstupu s parkováním nezatěžujícím historickou náves, technické zhodnocení stávající plochy pro fotbal, nové tréninkové hřiště s umělým trávníkem a osvětlením, workoutové hřiště, a především nový objekt zázemí klubu. Ten zahrnuje šatny, klubovnu, občerstvení, prostor pro regeneraci a tribunu s kapacitou 120 diváků.

Interiér zázemí. Foto: BoysPlayNice

Dům je rozdělený do čtyř provozně samostatných objemů spojených venkovní krytou komunikací – dřevěným loubím. I přes lapidárnost každého z objektů je výsledkem komplexní forma vycházející z měřítka okolní zástavby. Trojici hmot z betonových tvárnic doplňuje tribuna s kabinou hlasatele a sklady pod prostorem pro diváky. Dřevěné pergoly plní funkci komunikace i pobytového prostoru krytého před sluncem a deštěm. Pergola podél klubovny je díky skládací prosklené stěně sezonním rozšířením prostoru s občerstvením.

Obvodové stěny tvoří pohledové betonové tvárnice s vloženou tepelnou izolací. Betonová struktura a skladebnost tvárnic je přiznána v exteriéru i interiéru, stejně jako monolitické železobetonové stropy. Ty jsou v klubovně doplněné akustickým dřevěným podhledem plynule přecházejícím do exteriéru. Kontrapunktem k šedému betonu je použití výrazných klubových barev. Leitmotivem celého projektu je modrá barva v několika odstínech, inspirovaná identitou klubu.

Výplně otvorů jsou hliníkové. Pergoly jsou kryté falcovaným plechem, ploché střechy jsou zatíženy kačírkem s FVE panely, které díky bateriovému úložišti pokrývají z velké části spotřebu domu i venkovního osvětlení hřiště.

Pohled letecký severovýchodní. Foto: BoysPlayNice

Doplňující informace

Studio PROAM ARCHITEKTI
Autor Ing. arch. Václav Štojdl
Ing. arch. David Šrom
Adresa studia Janáčkovo nábřeží 5, 150 00 Praha, Česká republika
Spoluautor Ing. arch. Duc Pham Ngoc
Design tým Ing. arch. Ondřej Fabián
Verónica Gallego Sotelo
Umístění projektu Planá 8, 370 01 Planá u Českých Budějovic
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2018–2020
Rok dokončení 2024
Zastavěná plocha 780 m2
Hrubá podlahová plocha 792 m2
Užitná plocha 710 m2
Plocha pozemku 21 500 m2
Náklady 93 mil CZK
Klient obec Planá, SK Planá
Fotografie BoysPlayNice, www.boysplaynice.com, info@boysplaynice.com
Spolupracovníci a dodavatelé Stavební řešení: Ing. Dan Lukašík
Statika: Ing. Petr Ducháč
Generální dodavatel: AuboeckKomunikace, hřiště a sportovní plochy: Český trávník
Materiály Seznam použitých materiálů
pohledové betonové tvárnice s vloženou tepelnou izolací – stěny
beton monolitický – stropy
beton prefabrikovaný – tribuna
ocel – zastřešení tribuny
dřevo – pergoly
Značky Seznam použitých značek
lavičky Rautser, Sinus, odpadkové koše Crystal – mmcitéwww.mmcite.com
sedačka Munchen (tribuna) – Kovostalwww.kovostal.cz
stohovatelné židle Merano – TONwww.ton.eu
stojany na kola Probike – STREETPARKwww.streetpark.eu
nerezové sítě X-TEND – Carl Stahlwww.carlstahl.cz
betonová dlažba Neuva – GODELMANN CZwww.godelmann.cz
O studiu/autorovi Bližší informace

Ateliér vznikl v roce 2010 v Brně, od roku 2017 působí v Brně a Praze. Partnery ateliéru jsou David Šrom a Václav Štojdl. Zabývají se navrhováním staveb různých měřítek, veřejného prostoru i urbanismu. Hledají řešení vycházející z kontextu místa, prostorových vazeb a provozních okolností. Vždy ve spolupráci s klientem se zřetelem na odpovídající ekonomické možnosti.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO PROAM ARCHITEKTI a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Svingen Arkitektkontor AS/Wu Xian

Dům nebourat, modernizovat. Vyplatí se to!

Architekti ze studia Svingen Arkitektkontor byli postaveni před projekt, který od nich na první pohled neočekával nic až tak mimořádného. Jen dozorování demolice stávající ne až tak starého domu, a vytvoření projektu novostavby, která ji měla v místě nahradit. Dopadlo to jinak.

Foto: Kristina Hrabětová

Rodinný dům a jeho interiér v kontextu místa

Zadáním klienta bylo navrhnout interiér novostavby rodinného domu. Nachází se v malé vesnici, v ulici s nově vznikající zástavbou rodinných domů. Dům i celá ulice si zachoval charakter a drobné měřítko venkovského bydlení. Kontext vybízel i inspiroval k jednoduchosti…

Foto: Stijn Bollaert

Z nechtěného kostela v havarijním stavu vzniklo komunitní centrum s knihovnou

S trochou fantazie a dostatkem prostředků stodolu v horách můžete přestavět na rekreační objekt. Z garáží se dají nadělat apartmány a ze staré fabriky lze vytvořit třeba sociální bydlení. Ale co uděláte s kostelem, který je v havarijním stavu a nikdo už ho opravovat nechce?…

REKLAMA