REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bungalov vs. vícepodlažní dům: Jaký je pro vás ten pravý?

Plánování vlastního rodinného domu je vzrušující, ale zároveň náročné. Jednou z prvních otázek, kterou je třeba vyřešit, bývá, zda si vybrat přízemní bungalov, nebo vícepodlažní dům. Oba typy mají své výhody a nevýhody, které je třeba pečlivě zvážit. Pojďme si je rozebrat, abyste se mohli rozhodnout, jaký typ domu lépe vyhovuje vašim potřebám a životnímu stylu.
Zdroj: freepik.com

Bungalov

Bungalovy jsou ideální, pokud hledáte jednoduché a praktické bydlení bez zbytečných bariér. Výhody projektů bungalovů jsou nepopiratelné.

  • Bezpečnost: Absence schodů je obrovskou výhodou pro rodiny s malými dětmi nebo seniory.
  • Praktičnost: Všechny místnosti jsou na jednom podlaží, což usnadňuje pohyb a každodenní činnosti.
  • Nízké náklady na vytápění: Kompaktní konstrukce umožňuje efektivnější vytápění.
  • Jednoduchá údržba: Menší plocha střechy a fasády snižují náklady na údržbu.
  • Bezbariérovost: Bungalovy jsou vhodné pro lidi s pohybovými omezeními.

Nevýhody bungalovu jsou spojeny hlavně s velikostí pozemku a možnostmi pro rozšíření stavby do budoucnosti. Chcete-li mít bungalov se stejnou obytnou plochou jako ve dvoupodlažním domě, budete potřebovat větší pozemek.

Vícepodlažní dům

Více pater nabízí více prostoru, a to i na menším pozemku. Mezi výhody také patří možnost rozšířit dům o další podlaží, nebo přebudovat střechu na obytné podkroví.

  • Vyšší úroveň soukromí: Každé patro může sloužit jako samostatná zóna.
  • Menší zastavěná plocha: Je vhodný také na menší pozemky.

Nevýhody vícepodlažního domu jsou spojeny s vyššími náklady na stavbu a náročnější údržbou. Hlubší základy a složitější konstrukce jsou hlavními důvody, proč je výstavba vícepodlažního domu dražší než výstavba bungalovu. Stavba totiž klade na základy větší tlak.

Problémem také můžou být náklady na vytápění. Vícepodlažním domům trvá kvůli větší ploše obvodových stěn déle, než se zahřejí, a náklady na energie tak můžou být vyšší. Přes obvodové stěny také dochází k největším tepelným ztrátám, proto je dobré při stavbě domu zvolit opravdu kvalitní zateplení.

Dvoupatrové domy bývají také nepraktické pro rodiny s malými dětmi či seniory. Přítomnost schodů představuje nebezpečí a celý dům se kvůli nim hůř udržuje.

Zdroj: freepik.com

Jak se rozhodnout?

  1. Velikost rodiny: Pro velké rodiny může být vícepodlažní dům praktičtější. Každý člen rodiny v něm bude mít své soukromí.
  2. Velikost pozemku: Bungalov vyžaduje větší pozemek. V případě menších pozemků přemýšlejte raději nad poschoďovým domem, abyste měli více místa k životu a zůstal vám také prostor na parkování a zahradu.
  3. Rozpočet: Vypočítejte si, kolik si můžete dovolit investovat do výstavby. Výstavba vícepodlažního domu je finančně náročnější, proto by vám mohl více vyhovovat bungalov.
  4. Plány do budoucna: Zvažte, zda-li se vaše rodina do budoucna bude ještě rozrůstat. Nezapomeňte také, že na velký patrový dům je finančně náročnější na údržbu.

Tip: Vyberte si několik projektů, které se vám líbí, a porovnejte je. Poraďte se s odborníkem. Architekt nebo stavební inženýr vám poradí a pomůžou si ujasnit, co je pro vás důležité a jaké možnosti nabízí váš pozemek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Pavel Podruh a Český soběstačný dům, foto Tomáš Perzl

Čtyři roky práce: Jak jsem získal stavební povolení pro ostrovní dům. Bez úplatků

Získání stavebního povolení byla pro Pavla Podruha, stavebníka Českého soběstačného domu odpojeného od všech inženýrských sítí, mravenčí práce na čtyři roky. Musel kvůli němu projezdit celou republiku i čelit žádostem o úplatek. Nakonec o své vlastní zkušenosti a životech dalších šetrných domácností sepsal celou…

REKLAMA