REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Neopomíjejte odvětrání střechy, zajistí vám dlouhou životnost a odvede vnější vlhkost

Odvětrávání je bezpochyby jeden z nejdůležitějších prvků na střeše, který musí stavebníci řešit. Na výběr mají dnes ze dvou variant – větrání bodové a liniové. Obě mají své výhody a jejich popularita je prakticky vyrovnaná. Ani s jednou variantou nešlápnete vedle. Největší chybou by bylo větrání úplně vynechat. Tohoto rozhodnutí by mohl investor velmi litovat, protože může dojít k tomu, že se životnost střechy bez odvětrávání zkrátí ze sta na deset.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Odvětrání není na trhu žádnou novinkou. Dříve šlo o větrací hřebenáče, otevřené vikýře, nebo se tašky nadzvedávaly špalíkem. Sám mám doma originální větrací tašku z roku 1928 a slouží mi dobře. Změnou prošlo spíše využití podkroví, které začali investoři používat jako další obytnou část. Pokud zde ale chybí větrací systém střechy, mohou v létě nastat velké nepříjemnosti, jako je přehřívání podkroví nebo výskyt plísní.

Hlavním problémem u střech je tedy vnější vlhkost. Na rubové straně krytiny kondenzuje voda, kterou je třeba společně s nahromaděným teplem ze slunečního záření odvést. Již při plánování stavby či rekonstrukci střešní krytiny je potřeba počítat s větracími taškami. Větraná vzduchová mezera mezi taškami navíc sníží teplotu v rovině střešní folie oproti teplotě na povrchu střešních tašek, které jsou vystavené slunečnímu záření, a to až o 79 %.

Dnes máme na trhu dvě možnosti – větrání bodové a liniové. To, které bude tím správným pro vás, záleží na konkrétních parametrech střechy. Troufnu si konstatovat, že větrání liniové je dnes více uzpůsobené potřebám investorů a v poměru cena/výkon vychází lépe. Funguje na bázi podhřebenových větracích tašek a není k němu třeba dodávat větrací pásy, ani další komponenty. Kladou se přímo pod hřeben, jak už z názvu vypovídá, jedna vedle druhé.

Nevýhodou liniového odvětrávání je však to, že je kompatibilní se třemi modely střešní krytiny Tondach – Contiton 12, Traditon 11 a Sensaton 11. U posledního zmíněného modelu je navíc možné tuto variantu použít pouze za situace, kdy má investor dvouplášťovou střechu, která má zateplení až do hřebene a sklon 22°–50°.

Bodové větrání funguje na bázi speciálních větracích tašek, které se vyrábí ke všem typům střešní krytiny Tondach. Osazují se vždy do druhé řady po stranách hřebene či podél. Jejich nevýhodou je však to, že jsou většinou viditelné.

Nelze jednoznačně říci, které odvětrávání se používá častěji. Nicméně se aktuálně snažíme vyzdvihnout spíše větrání liniové, které je o něco efektivnější, jelikož odvede větší množství vlhkosti než větrání bodové. Také vychází levněji a je estetičtější. Rozdíl liniového a bodového odvětrání lze porovnat například u modelu Contiton 12, kde liniové větrání poskytne větší větrací průřez než bodové.

Dobrou zprávou pro majitele tmavých střešních tašek může také být informace, že jejich barva nemá na teplotu v interiéru zásadní vliv. Správně provedené odvětrávání už však vliv má, a to zcela zásadní.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

zelená linka: 800 240 250
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Zásady bezpečnosti při práci na střechách: Co říkají odborníci?

Práce na střechách v zimním období? Ano i ne. Podle odborníků záleží hlavně na tvaru střechy a materiálu. Z pohledu technického poradce šikmých střech Rudolfa Pruse by se neměl v zimním období investor do práce ve výškách vůbec pouštět. Naopak, Václav Jakubčík, specialista na střešní fólie…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Střešní okna Tondach: Optimální řešení pro každé obytné podkroví

Tondach už nejsou jenom střešní tašky. Výrobce tradičních pálených střešních tašek nově nabízí i střešní okna ve dvou variantách – plastová a dřevěná. Obě varianty splňují vysoké tepelněizolační a akustické parametry. Hodí se jak pro novostavby, tak i rekonstrukce. Použití střešních oken Tondach…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každá střecha je originál. Podle toho je také potřeba vybírat vhodnou difuzní fólii

Každý, kdo rekonstruuje střechu nebo staví dům, by si měl zjistit, co je zkratka DHV neboli doplňkové hydroizolační vrstvy. Do těch patří i difuzní fólie, které by se měly pokládat pod skládanou střešní krytinu, aby byla zcela odolná vůči atmosférickým srážkám. Hlavní role fólie je dvousměrná. Zabraňuje…