Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Obyčejný venkovský dům?

Řeklo by se starý dům, jakých najdeme na venkově tisíce. Ale jako každý takový dům je plný pokladů a rodinných příběhů. Možná ho nenavrhl slavný architekt, ale na návštěvě dostanete štrůdl z domácích jablek a cítíte se prostě jako doma.
Zdroj: Daikin

Mezi lesem a jabloňovými sady

Dům Blanky a Vladimíra stojí v malé obci na samém okraji Hradce Králové. Vesnička je z jedné strany obklopená lesem, z druhé jabloňovými sady. Proto má podle oficiálního žebříčku jedno z nejstabilnějších životních prostředí v zemi.

Za druhé světové války tu začal dědeček paní Blanky stavět „prádelnu“, protože v té době bylo velmi obtížné získat jakékoliv povolení. „Dědeček dům postupně zvětšoval. V roce 1986 jsme ho po mé mamince zdědili, přistěhovali jsme se z Nového Bydžova a začali jsme přistavovat my. Všechno jsme dělali svépomocí. Takže jde vlastně o dům lepený,“ říká s úsměvem, ale i s určitou hrdostí paní Blanka.

Jsme prostě stará škola. Věci nevyhazujeme, raději je opravíme nebo renovujeme a používáme dál. Máme rumunskou obývákovou stěnu z 80. let, na kterou jsem stála snad nejdelší frontu v životě, ale stále využíváme i nábytek po mých rodičích.

Pokoje pro hosty si předělali synové s rodinami k obrazu svému. I oni maximálně využili zrenovovaný původní nábytek. Zdroj: Daikin

Jak ušetřili na energiích?

V roce 2008 manželé dům zateplili (na tehdejší zvyklosti nebývale silnou vrstvou polystyrenu) a vyměnili okna. O deset let později si nechali zpracovat energetický audit domu. Začali totiž uvažovat o tepelném čerpadle, ale chtěli mít jistotu, že se jim tohle řešení vyplatí. Audit vyšel příznivě a manželé si nakonec pořídili hybridní tepelné čerpadlo Daikin, které v rámci jednoho produktu kombinuje tepelné čerpadlo vzduch-voda a plynový kotel. Do domu byl totiž zaveden i plyn.

Vnímali jsme to jako investici do naší budoucnosti, abychom měli na stáří topení pohodlné a hlavně levné. A musím říct, že komfort máme. Mně byla samozřejmě vždycky větší zima než manželovi. Tomu by stačilo topit na teplotu o stupeň či dva nižší, ale teď už to nemusíme řešit,“ říká spokojeně Blanka a pan Vladimír dodává: „Na vnitřním ovladači čerpadla nastavím aktuální ceny za kWh elektřiny a plynu a systém si pak sám vyhodnotí, kdy je výhodnější topit elektřinou a kdy plynem. Asi tak z 80 % topí elektřinou, a když hodně mrzne, dotápí plynem. V domě jsou pouze radiátory, žádné podlahové vytápění. Na ohřev teplé vody pro domácnost máme elektrický bojler, ale díky čerpadlu jsme získali i levnější tarif na elektřinu v celém domě, takže tohle řešení nám zatím vyhovuje.

„Máte sklep? A mohla bych ho vidět?“ Blanka v něm výhledově vidí sklípek vinný, ale Vladimír je nejlepší pěstitel brambor v okolí. Zdroj: Daikin

Náklady:

Pořizovací cena hybridního tepelného čerpadla je přitom nižší než u většiny dnes mnohem obvyklejších modelů vzduch-voda (300 000 Kč včetně montáže a DPH), protože stačí tepelné čerpadlo s nižším výkonem, který doplňuje v krátkodobé špičce při mrazivých dnech výkon plynového kotle.

1. ledna 2023 nám zdražili elektřinu z 2,74 Kč na téměř 6 Kč. Cena plynu byla ale stále fixovaná na nízké úrovni až do konce zúčtovacího období. Změnili jsme tedy v nastavení hybridního čerpadla ceny elektřiny. Plyn na základě toho dodal o cca 2 000 kWh více energie oproti roku 2022 na úkor tepelného čerpadla. Celkové roční náklady na energie tak v době největšího zdražení energií narostly pouze o 11 000 Kč,“ pochvaluje si Vladimír konkrétní úspory.

Náklady na energie v tomto starém domě s hybridním tepelným čerpadlem byly v letech 2022 a 2023 pouze 3 400 Kč měsíčně.

Rumunská obýváková stěna bývala za socialismu horké zboží. Zdroj: Daikin

Místo nakupování raději cestují

Oba manželé vystudovali zemědělské obory, oba nakonec zakotvili ve školství – na pozicích zástupců ředitele blízkých středních škol. Dnes už jsou v důchodu, ale paní Blanka stále pracuje na obecním úřadě. „Té administrativy kolem a faktur k uhlídání je neskutečné množství. Když se nám ale něco podaří dotáhnout do vítězného konce (třeba nové chodníky), tak mě to samozřejmě velmi těší. A také je důležité, že jen nesedíme doma spolu a nehádáme se, na co se budeme koukat v televizi,“ dodává.

Manželé mají čtyři vnoučata, která se k nim sjíždějí na prázdniny a která se spolehlivě postarají o to, že není ani trochu nuda. Blanka a Vladimír také velmi rádi cestují, nebojí se ani delších cest za exotikou (Mauricius, Seychely či Mexiko). „Začali jsme cestovat, když nám bylo padesát, když kluci dokončili vysoké školy a postavili se na vlastní nohy. A nám konečně začaly zbývat nějaké peníze. Rozhodli jsme se je investovat do zážitků z cest, i když nejsme moc dobře jazykově vybavení. Na poznávacích zájezdech jsme ale zatím vždycky narazili na skvělou partu,“ doplňuje Vladimír.

Věci s příběhem zdobí celý interiér. Zdroj: Daikin

Rada odborníka:

Vytápíte-li plynem a chcete ještě snížit provozní náklady, kombinace plynového kotle a tepelného čerpadla zcela určitě dává smysl. Pokud je váš stávající plynový kotel na hranici životnosti, pak určitě doporučuji Daikin Altherma R Hybrid. Pokud máte plně funkční kondenzační plynový kotel, pak doporučujeme doplnění systému o malé tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 M. Nejen, že tak snížíte svoji závislost na náhlých výkyvech cen energií, ale zajistíte i výrazné provozní úspory. Při náhradě starého nekondenzačního kotle za Daikin Altherma Hybrid ušetříte cca 40 % provozních nákladů. Při doplnění kondenzačního kotle o tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 M cca 20 % provozních nákladů. Zároveň prodloužíte životnost obou systémů.

Barbora Kopalová z technického zákaznického servisu Daikin

Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

logo
Budějovická 778/3a
140 00 Praha 4 - Michle

telefon: +420 221 715 700
e-mail: office@daikin.cz

web: www.daikin.cz/cs_cz/zakaznici.html

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Daikin

Vyplatí se kupovat tepelné čerpadlo?

Při výměně starých neekologických kotlů a kamen na tuhá paliva, nebo elektrického vytápění za tepelné čerpadlo (i s ohřevem vody) můžete získat od státu stále až 100 000 Kč. Pořizovací cena čerpadla je však výrazně vyšší. Kdy se vyplatí a kdy je dobré uvažovat o jiném řešení?

Zdroj: Daikin

Ušetřete výdaje za vytápění a ohřev vody. S novou klimatizací Daikin Multi+

Nová klimatizace Multi+ pro chlazení, vytápění i ohřev vody vám ušetří až 40 % výdajů za plyn, nebo 75 % nákladů na elektřinu. Multisplitová klimatizace je vlastně tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Na její pořízení tak můžete získat státní dotaci z programu NZÚ, pokud ji využijete jako hlavní zdroj vytápění místo…