REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vyplatí se kupovat tepelné čerpadlo?

Při výměně starých neekologických kotlů a kamen na tuhá paliva, nebo elektrického vytápění za tepelné čerpadlo (i s ohřevem vody) můžete získat od státu stále až 100 000 Kč. Pořizovací cena čerpadla je však výrazně vyšší. Kdy se vyplatí a kdy je dobré uvažovat o jiném řešení?
Zdroj: Daikin
Zdroj: Daikin

Jaké tepelné čerpadlo vybrat?

Tepelná čerpadla patří mezi obnovitelnými zdroji energie k těm široce využitelným. Dát ho můžete prakticky do jakékoliv stavby – prvním krokem by ale vždy měla být konzultace s odborníkem z montážní firmy, který na základě vaší současné spotřeby tepla a nákladů posoudí, zda je pro vás tepelné čerpadlo vhodným řešením. Vždy se však vyplatí zvolit kvalitní čerpadlo (s prodlouženou zárukou, ideálně na celý výrobek) od prověřeného výrobce, abyste měli jistotu servisu a náhradních dílů po celou dobu životnosti čerpadla.

Nízkoteplotní tepelná čerpadla se hodí spíše do novostaveb nebo kompletních rekonstrukcí, kde místnosti vytápí podlahové topení nebo nízkoteplotní radiátory. Tam, kde se vytápí zejména staršími typy radiátorů je vhodnější vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které do systému dodává vodu o vyšší teplotě. „Jeho pořizovací cena je vyšší, ale zase nemusíte rekonstruovat celou otopnou soustavu a můžete ho napojit na stávající trubky v domě,“ upozorňuje Vladimír Macháček, zodpovědný za prodej rezidenčních výrobků Daikin.

Tepelné čerpadlo bez problémů zvládne i ohřev vody pro domácnost. Pokud zvolíte vnitřní jednotku čerpadla s integrovaným zásobníkem teplé vody, ušetříte prostor v koupelně či technické místnosti. Tepelné čerpadlo můžete také využívat v létě ke chlazení. Je to tedy všestranný zdroj energie s návratností kolem 7 let.

Dotace na klimatizace

Velmi výhodné a v některých případech vlastně i jediné možné řešení může být vytápění klimatizací. To když se chcete zbavit elektrických přímotopů, ale nemáte rozvody teplovodního vytápění. I na to stát přispívá. 60 000 Kč pro rodinné domy a 18 000 Kč na bytovou jednotku v bytovém domě.

„Splitová klimatizace je totiž vlastně tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které je ze všech tepelných čerpadel nejúčinnější, protože nedochází ke ztrátám při přechodu na jiné skupenství topného média (jako např. u čerpadel vzduch-voda). Klimatizace si bere jen 20 % energie ze sítě a 80 % z vnějšího prostředí,“ vysvětluje Vladimír Macháček ze společnosti Daikin.

Navíc, pokud budete vytápět klimatizací namísto stávajícího plynového kotle, který si chcete ponechat, můžete snadno ušetřit 80-100% spotřeby plynu a výrazně ušetřit za provozní náklady, i když se na toto řešení dotace nevztahuje.

Dotace na náhradu plynového kotle

V současné chvíli program Nová zelená úsporám podporuje i určité typy zařízení pro ohřev vody (solární panely nebo tepelné čerpadlo). Právě tuto dotaci lze využít i při výměně plynového kotle, který k ohřevu teplé užitkové vody pro domácnost původně sloužil. Konkrétně můžete získat částku 45 000 Kč na tepelné čerpadlo + 5 000 Kč na nezbytnou projektovou dokumentaci.

Daikin Airconditioning Central Europe - Czech Republic spol. s r.o.

logo
Budějovická 778/3a
140 00 Praha 4 - Michle

telefon: +420 221 715 700
e-mail: office@daikin.cz

web: www.daikin.cz/cs_cz/zakaznici.html

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Daikin

Vyhrajte tepelné čerpadlo Daikin

Celkem 10 tepelných čerpadel rozdá společnost Daikin ZDARMA v předvánoční soutěži. Nesoutěží se přitom o žádný konkrétní model. Odborníci s vámi vyberou přesně takové čerpadlo, které bude vhodné právě do vašeho domu. Státní dotaci pak můžete využít na pokrytí nákladů spojených s montáží.

REKLAMA