REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co umí moderní plechová krytina?

Mezi nejpopulárnější materiály pro zastřešení se v posledních letech probojovaly plechové krytiny. Technologie jdou navíc stále dopředu a s nimi tak i možnosti jejich zpracování a využití. Představíme, jaké varianty se dnes u plechových krytin nabízí.
Plechová střešní krytina disponuje nízkou hmotností, což pomáhá optimalizovat náklady na konstrukci krovu. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Nejpodstatnějším rysem plechové střešní krytiny je to, že je velmi lehká. To může mít vliv už na samotný návrh střešní konstrukce. Pro srovnání: metr čtvereční těžké taškové střechy má hmotnost průměrně 40 až 50 kg. Oproti tomu ocelová krytina má jen 5 kg/m2 a ta hliníková dokonce jen 2,5 kg/m2. I tak ale plechová krytina bez problému odolává klimatickým vlivům i mechanickému namáhání. Nízká hmotnost plechové krytiny může ovlivnit už vlastní návrh střešní konstrukce. Pro dosažení potřebné únosnosti může v některých případech stačit pouze subtilnější krov. U novostaveb tak lze snížit náklady na nosnou konstrukci střechy. V rámci rekonstrukcí starších domů zase nemusí být nutné předělávat celý krov. Pokud je nynější v dobrém stavu, je možné instalovat novou plechovou krytinu bez nutnosti kompletní výměny stávajících nosných konstrukcí.

Pro výrobu krytiny se obvykle používá plech o síle do jednoho milimetru, proto například ve srovnání s klasickými taškami zabere méně místa, což přispívá ke snížení nákladů na dopravu, skladování i manipulaci. „I přes její často značné rozměry není nutné při realizaci používat těžkou techniku. S ohledem na členitost střešní plochy se tím vlastní pokládka urychluje. S tím souvisí často menší náročnost na práci a tedy i náklady s ní spojené,“ uvádí Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. Dle rozměrů krytiny obvykle bývá v ploše málo spojů, čímž se snižuje riziko zatékání. Krytinu proto lze instalovat i na střechy s velmi nízkým sklonem nebo do míst s velkým zatížením větrem a sněhem.

Jádrem krytiny je nejčastěji plech z oceli či slitiny hliníku. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Materiály plechových krytin

Vlastnosti a odolnost plechové krytiny je dána v prvé řadě použitým materiálem. Jejím jádrem je nejčastěji plech z oceli nebo slitiny hliníku. Ocel je velmi pevná a odolná vůči mechanickému namáhání. Je ale náchylnější vůči korozi, proto musí být ochráněna dostatečnou vrstvou zinku a dalšími úpravami. Oproti hliníku má o něco vyšší hmotnost. Hliník je měkčí, zároveň je ale výrazně odolnější vůči korozi a jinému chemickému působení. Díky tomu dosahuje delší životnosti. Pro výrobu střešních krytin se obvykle nepoužívá čistý hliník, ale jeho slitiny.

Vlastnosti i životnost plechové krytiny zásadně ovlivňuje po vrchová úprava.Zdroj: SATJAM s.r.o. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Povrchové úpravy

Plechové krytiny bývají opatřeny širokou škálou povrchových úprav, které jejich vlastnosti a barevné provedení dále významně ovlivňují. Lze se setkat s hladkým i mírně strukturovaným povrchem. „Používají se například povrchové úpravy na bázi polyuretanu, které zajišťují vysokou odolnost proti chemickému působení a umožňují použití krytiny do velmi náročného prostředí se zvýšenou korozivitou, jako jsou například oblasti s častým výskytem smogu,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Setkat se lze i s povrchy na bázi polyesteru. Uplatní se v exteriérech i interiérech, kde je vyžadována standardní chemická odolnost a obvykle poskytují optimální poměr kvality a ceny.

Maloformátové plechové krytiny jsou vhodné na složitější střešní plochy. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Rozměrové možnosti plechové krytiny

Dobrá adaptabilita, tvárnost a nízká hmotnost plechu umožňuje vyrábět střešní krytiny v široké škále rozměrů a tvarů. Vstupní materiál se na výrobní lince vylisuje a vyválcuje do požadovaného tvaru a upraví na konkrétní rozměr. Podle rozměrů lze plechové krytiny rozdělit na tři kategorie.

Maloformátové krytiny – Hodí se hlavně na členité střešní plochy. Jednotlivé panely se vyrábí o šířce přibližně jednoho metru a v délce čítající maximálně dvě řady prolisů. Lze je dále rozdělit na dvoumodulové krytiny čítající svou délkou dvě řady prolisů, jednomodulové krytiny s jednou řadou prolisů a kusové krytiny.

Střešní krytina SATJAM Grande je k dispozici ve velkoformátovém provedení o délce až do 6 120 mm. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Velkoformátové krytiny – Představují vhodné řešení zejména na jednoduché střechy. Jsou to pásy materiálu o šířce kolem jednoho metru, délka může být až šest metrů. Krytina se vyrábí na míru konkrétní střechy, čímž se minimalizuje množství vzniklého odpadu. V ideálním případě obsáhne celou délku spádnice. Díky jejich rozměrům bývá vlastní pokládka výrazně urychlena.

Falcované (drážkované) krytiny – Jedná se o pásy plechu, které se přímo na stavbě tvarují a pomocí speciálních nástrojů falcují do sebe. V ploše tak vytváří charakteristickou stojatou nebo ležatou drážku. Alternativou jsou krytiny napodobující vzhled falcovaného plechu se stojatou drážkou, odlišující se ovšem způsobem instalace, jako je i krytina SATJAM Rapid DeLuxe.

SATJAM s.r.o.

logo
Michalská 1032/21
710 00 Ostrava

telefon: 596 223 511
e-mail: poptavky@satjam.cz

web: www.satjam.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Krytina SATJAM Rapid DeLuxe přináší nový standard pro plechové střechy. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Moderní plechové krytiny posouvají úroveň zastřešení staveb

Hladké plechové střešní krytiny se stojatou drážkou jsou díky svému jednoduchému vzhledu jednou z nejoblíbenějších variant pro zastřešení. Na podobném principu staví i střešní krytiny SATJAM Rapid, které nyní rozšiřují možnosti svého provedení a tedy řešení plechových střech.

zdroj: SATJAM

Šaty dělají člověka – střecha dělá dům

Vlastnictví chat a chalup je českým národním sportem. Jsou to stavby opečovávané s láskou, nicméně na v pořadí druhé nemovitosti obvykle nezbývá tolik prostoru ani financí, kolik by potřebovaly. Kvůli tomu je tu a tam vidět, že nich zapracoval zub času a potřebují opravu i modernizaci. Právě proměny chat a chalup…