Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jiráskovo divadlo v České Lípě: Budovu ze 14. století rekonstruovali důstojně a dle moderních požadavků

Jak zrekonstruovat stav budovy, která nevyhovuje svým účelům? Jak ji doplnit o nové potřebné rozšíření a dokázat spojit původní s novým? To je ten rébus, který čekal na tým studia Adam Rujbr Architects. Zkvalitnění pěší zóny kavárnou a novým vstupem jsou jeho částí tohoto úkolu.
Foto: BoysPlayNice
Divadlo je zrcadlo pravdy.
Augusto Boal

Pohled jihozápadní – večerní. Foto: BoysPlayNice

Když se smysluplně spojí původní s novým

Jak zrekonstruovat stav budovy, která nevyhovuje svým účelům, doplnit ji o nové potřebné rozšíření, a přitom dokázat spojit původní s novým? To je ten rébus, který čekal na tým studia Adam Rujbr Architects. Oživení a nesporné zkvalitnění pěší zóny kavárnou a zcela novým vstupem se stalo potřebou i nutností. Budova ze 14. století se stala v roce 1932 divadelním prostorem. Nicméně stávající uspořádání chtělo změny odpovídající dnešní době a budova získala i nové funkční prvky přísálí a zmíněného vstupu. Mimo těchto částí získalo divadlo další potřebná zázemí a další komorní sál pro menší představení intimního charakteru. Zároveň zvýšením světlé výšky byl přidán druhý balkón a vznikly podkrovní části zázemí a další sál. Pohledový beton nových částí, velkorysé prosklení se spojuje s původními částmi Jiráskova divadla v České Lípě a důstojným prostorem pro práci divadelníků, herců, edukativní činnost pro školy i večerní představení všeho druhu. Zvětšením kapacity, ziskem dalších menších sálů a zázemí, získalo divadlo nebývalé bonusy při zachování jisté komornosti umírněnosti a lidských rozměrů, odpovídajících středně velkému městu s bohatou historií. Strohost pohledového betonu si na nic nehraje a je vlastně krásným moderním spojovacím prvkem mezi moderními materiály a původním vzezřením. Vše je vkusně doplněno uměleckým dílem sklářského ateliéru Jitky Skuhravé. Genius loci původní historické budovy chytil druhý dech a smysluplně se propojil duchem nových časů. Celá realizace je esteticky i provozně velmi zdařilá, důstojná a odpovídá dnešním požadavkům na moderní krásné divadlo.

Detail vstupu. Foto: BoysPlayNice

Základní popis

Původní budova divadla, která se nacházela v nevyhovujícím stavu, prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Vznikly nové důstojné vnitřní i venkovní prostory kloubící historický vzhled budovy spolu s moderními prvky.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

Divadlo prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která nejen změnila polohu hlavního vstupu, ale také kompletně přetvořila jeho vnitřní uspořádání. Nový hlavní vstup a kavárna v Panské ulici oživily historické centrum, zejména v podvečerních hodinách. Kvalitní veřejný prostor v Jiráskově ulici a praktické pěší propojení mezi Jiráskovou a Panskou ulicí povýšily tuto část města.

Zázemí s šatnou. Foto: BoysPlayNice

Budova divadla má bohatou historii, sahající až do 14. století, a po průběžných přestavbách slouží od roku 1932 jako divadelní prostor. Rekonstrukcí získala nový důstojný vstup, který navazuje na náměstí, a stala se plně bezbariérovou. S přidáním severního a jižního přísálí, propojených mimo hlavní sál, dostala budova nové funkční prvky. Orchestřiště bylo obnoveno, sál získal větší elevaci pro lepší viditelnost a pohodlnější sedačky. Nově byly vybudovány šatny, zkušebna, sklad kostýmů, malý sál pro intimnější představení a část přízemí byla proměněna na kavárnu.

Za účelem zvýšení kapacity byla střecha sálu zvýšena o jedno podlaží, což umožnilo přidání druhého balkónu. Po rekonstrukci nyní sál pojme 371 osob. V přízemí čtyřpodlažní budovy najdeme vstupní prostory, divadelní kavárnu a technické zázemí. V dalším podlaží jsou obě předsálí a hlavní sál, zatímco o patro výše jsou šatny herců, zkušebny a malý podkrovní sál pro programy pro školy a menší skupiny lidí.

Divadelní sál. Foto: BoysPlayNice

Hlavní vstup z ulice Panská vede do dvoupodlažního foyer s výrazným točitým schodištěm a uměleckým dílem sklářského ateliéru Jitky Skuhravé. Vedlejší vstup z ulice Jiráskova má podobně jako ten hlavní kombinaci pohledového betonu a velkých prosklených ploch a přilehlé předsálí slouží jako multifunkční prostor pro komorní představení, koncerty nebo přednášky. Během výstavby bylo objeveno schodiště do sklepa, které bylo obnoveno s použitím zachráněných kamenných stupňů. Původní dřevěné stropní trámy v horním foyeru byly restaurovány a nyní tvoří působivou konstrukci stropu jižního předsálí. Celkově nové divadlo spojuje historii s modernitou, genius loci se soudobými technologiemi, nabízí reprezentativní prostory a slouží jako významné kulturní centrum České Lípy.

Pohled západní. Foto: BoysPlayNice

Doplňující informace

Studio Adam Rujbr Architects
Autor Adam Rujbr
Projekční tým HIP: Ing. Michal Surka
Interiér: Ing. arch. Michaela Bastlová
Stavební část: Ing. arch. Aleš Chlád, Ing. arch. Monika Prostředníková, Ing. arch. Kateřina Gayerová
Autorský dozor: Bc. Klára Jansová
Umístění projektu Panská 219, Česká Lípa
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2020
Rok dokončení 2023
Zastavěná plocha 1 205 m2
Hrubá podlahová plocha 3 295 m2
Užitná plocha 2 406 m2
Plocha pozemku 2 366 m2
Náklady 197 mil. CZK
Klient Město Česká Lípa
Fotografie BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
Spolupráce Statika: Ing. Vlastimil Čegan
Zahradní architekt: Ing. Lucie Tlustá
Realizace: Metrostav a.s.
Materiály Seznam použitých materiálů
zdivo – stávající stěny
kámen – objevené obnovené schodiště
beton – vstupy, strop přístavby
ocel – konstrukce hlediště
dřevo – strop nad horním foyer, obnovené původní trámy, střecha
sklo – umělecké dílo Jitky Skuhravé, branka v průchodu, zábradlí
LTD – nábytek dle autorského návrhu
Značky Seznam použitých značek
divadelní sedadla Lucy – Re-source Supplies Praha s.r.o.
akustický obklad sálu a dalších prostor – AVT group a.s.
umělecké dílo v interiéru – světelná instalace – Jitka Skuhravá
křesla, židle – RIM CZ a.s.
skleněné výrobky – branka, stříšky, zábradlí – AGC Processing Teplice a.s.
Další informace Podrobnější informace o původních prvcích

Během výstavby bylo objeveno několik prvků, u kterých se rozhodlo pro jejich zachování. Mimo obnovené schodiště do sklepa a dřevěné stropní trámy, byly do stavby zakomponovány také historické základní kameny, které nyní zdobí interiér kavárny. V salónku bylo očištěno a zachováno původní režné zdivo.

Mezi zachované a obnovené objekty se řadí také lustr nad hledištěm, který po jeho kompletní renovaci tvoří dominantu hvězdného nebe. Nástěnná svítidla z hlavního sálu byla očištěna a použita na stěnách horního foyer a šatny.

Jednotícím prvkem celého návrhu je barva volské krve, která zdobila původní hlediště divadla. Je možné ji nalézt v různých místnostech na různých plochách a objektech napříč celou budovou. Stěnu klubovny zdobí tapeta s motivem maleb nacházejících se v původní budově divadla.

O studiu/autorovi Bližší informace

Adam Rujbr Architects je studio architektů a inženýrů s mezinárodními zkušenostmi. Kanceláře Adam Rujbr Architects se nacházejí v Praze a v Brně. Studio zahájilo svoji činnost v roce 2004. Od začátku se profilovalo jako specialista na stavby pro kulturu a bydlení. Od roku 2010 se další významnou specializací stávají stavby pro zdravotnictví, sociální péči a také depozitáře historického dědictví. Architekti z Adam Rujbr Architects navrhují stavby nadčasové, šetrné ke svému okolí i k samotným uživatelům. V portfoliu jsou novostavby i rekonstrukce. Veškeré projekty z produkce Adam Rujbr Architects jsou zpracovány metodou BIM (Building Information Modeling). Mezi klienty patří jak soukromí tuzemští i zahraniční investoři, tak veřejné instituce, ministerstva, města i kraje. Řada staveb získala ocenění. Realizace ateliéru Adam Rujbr Architects jsou publikovány jak v českých, tak zahraničních publikacích. Adam Rujbr Architects upírá svou pozornost také do osvěty a propagace kvalitní a šetrné architektury, od roku 2016 je společnost členem České rady pro šetrné budovy.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO Adam Rujbr Architects a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…