REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ve stísněných podmínkách si vytvořili vlastní ostrůvek soukromí. Přístavba domu vás překvapí

Při rekonstrukci řadového rodinného domu se autoři snažili přinést novou prostorovou kvalitu při respektování vztahu ke stávající zástavbě. Staré prvky očistili a zachovali, u nových prvků přiznali soudobý výraz. Podstatou je neortodoxní zvětšení domu bez ztráty původního měřítka.
Foto: Petr Polák
Koupil bych si pustý ostrov, někde ve středu města.
Valeriu Butulescu

Vznik nové prostorové kvality při respektování měřítka stávající zástavby

Ostrov starých domů uprostřed sídliště. Staré prvky, namíchané vkusně s novými, jsou tím pravým koktejlem této realizace. Tím, že nové prvky se netváří jako replika původní části, je celý dům věrohodný a osobitý. Dva štíty, dvě materiálově odlišně pojaté hmoty, dávají možnost zvětšení dispozice, bez „nafouknutí“ původního měřítka. Materiálové pojetí hmoty striktně odděluje původní od nového, byť je zcela zřejmé, že jde i se vstupní pasáží o jednu stavbu. Stavba tak zachovává drobnější měřítko okolní zástavby a nesnaží se být v rozporu s ním. Autoři tak získali nenásilnou formou dostatek prostoru pro vyřešení dispozice patrového domu pro plnohodnotný život rodiny s dětmi. Naleznete zde vše pro splnění snů jednotlivých obyvatel domu, včetně netradiční koupelny s průhledem oknem do nitra domu. Okno slouží zároveň k přisvětlení místnosti.

Spojení se zahradou je řešeno přístupem z chodby na úroveň terénu nebo ze srdce domu, obytné místnosti, na úroveň pódia. Z obou stran působí dům díky dvěma hmotám, dvěma štítům, velmi odlehčeným dojmem. Světlé barvy, světlé dřevo, průhled v obýváku do vrcholu štítu nechává vyznít vzdušnosti a prostornosti, byť dům není ve skutečnosti příliš veliký. Madlo jednoho ze dvou schodišť působí hravě a podporuje zmíněnou vzdušnost interiéru. Tento neortodoxní přístup řešení domu je velmi zajímavý a rozhodně se nepokouší jít cestou ztráty původního měřítka staré zástavby při nešetrných rekonstrukcích s přístavbami a nástavbami, které místu neprospívají. Tohle je pochopitelně nemoc všech měst, kde se na původní zástavbě odehrávají často nevkusné a nepatřičné pokusy, které ve finále změní ráz daného místa, části zástavby či čtvrti. V tomto případě se tak naštěstí nestalo a projekt ukazuje jednu z možných cest řešení.

Pohled uliční. Foto: Petr Polák

Základní popis

Při rekonstrukci řadového rodinného domu v Plzni jsme se snažili přinést novou prostorovou kvalitu při respektování měřítka stávající zástavby. Staré prvky jsme očistili a zachovali, u nových prvků jsme přiznali soudobý výraz.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

Řada starších rodinných domů v Plzni-Lochotíně zůstala zachována uprostřed panelových domů, čímž vznikl zajímavý ostrov soukromí se zahradami uprostřed sídliště. Většina okolních domů již byla zrekonstruována a zvětšena různými nástavbami, čímž se do velké míry ztratilo měřítko původní zástavby.

Návrh rekonstrukce se snaží reagovat na současné potřeby a požadavky mladé rodiny, ale snaží se zároveň hmotu domu pouze nenafukovat, ale přinést novou, soudobou vrstvu, která pracuje s archetypálním prvkem štítu se sedlovou střechou.

Pohled letecký. Foto: Petr Polák

Nový tvar pak nabízí jak zajímavý a uměřený exteriér, tak prostorově různorodý a velkorysý interiér, který pracuje s různými výškovými úrovněmi dřevěných mezipater a otevřením do krovu. Snažili jsme se do domu přivést co nejvíce světla, ale zároveň zachovat soukromí, k čemuž pomáhají i dřevěné lamely přes okna v nově přistavěném štítu.

Co je původní, návrh přiznává, a co je nové, není replikou, ale je nově pojaté. Členění fasády a šambrány do ulice jsou zachovány, fasáda s omítkou je sjednocena do bílé barvy. Okna nově pojatá jsou nedělená, dřevěná, fixní nebo otvíravá. Nově přidaný štít do dvora má dřevěnou fasádu z impregnovaných latí stejně jako nová přístavba zádveří, která nahradila původní přístavek.

V přízemí je jeden dětský pokoj, koupelna a obývací pokoj s výstupem na zahradu vzniklý propojením dvou místností. Prostor je otevřen do patra a je do něj vložena ještě čítárna. Prostorové propojení umožňuje i prosvětlení koupelny v patře. V patře je pak ložnice a druhý dětský pokoj, který má možnost využití mezipatra.

Kuchyně, jídelna, průhled do zahrady. Foto: Petr Polák

Doplňující informace

Studio PRO-STORY
Autor Tereza Nová
Jiří Zábran
Umístění projektu Plzeň
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2017
Rok dokončení 2022
Zastavěná plocha 103 m2
Hrubá podlahová plocha 152 m2
Užitná plocha 128 m2
Plocha pozemku 575 m2
Fotografie Petr Polák, polak@studiopetrohrad.cz, www.petrpolakstudio.cz
Spolupráce Truhlář: Jiří Ruml
Tesařská firma: Gasys
Materiály Seznam použitých materiálů
smrková prkna – podhledy, podlahy v patře
březová překližka – obklady stěn
marmoleum – podlaha v přízemí
keramická dlažba – podlaha v chodbě v přízemí a v koupelnách
impregnované smrkové latě – obklad fasády
smrk s bílou lazurou a bezbarvým lakem – okna
Značky Seznam použitých značek
okna – Novatec
dlažba Neocim Plus Décor Fleur Noir N – Kerion
marmoleum – Forbo
litinové radiátory – Viadrus
krbová kamna – Schiedel
interiérové dveře – Dorsis
O studiu/autorovi Bližší informace

Architektonický a projekční ateliér PRO-STORY vznikl v roce 2014 a byl vyústěným dlouholeté spolupráce Jiřího Zábrana a projekčního ateliéru Josefa Houšky. Zabývá se architekturou, urbanismem, projekční a inženýrskou činností od studie až po projekty pro realizaci staveb.

Po ukončení studia architektury na FUA TUL v Liberci v roce 2011 Tereza Nová spolupracovala s Jiřím Zábranem na řadě projektů, které prezentovali pod hlavičkou Zábran Nová architekti. V roce 2014 odešla na mateřskou dovolenou a po dovolené se vrátila do ateliéru PRO-STORY a navázala tak na předchozí spolupráci.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – Petr Polák, polak@studiopetrohrad.cz, www.petrpolakstudio.cz
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO PRO-STORY a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Sebastian Felix Ernst

Stavěli bez bourání. Starou stodolu využili a přestavěli na bydlení a sklad

Když máte k ruce tým nadšených profesionálů, nic není nemožné. Názorně to dokládá i projekt rekonverze dřevostavby z německého Lindau. U návrhu a samotné realizace se tu sešli lidé motivovaní, kteří se s nemalou chutí pustili do náročné práce. Ze staré stodoly přitom vytvořili…