REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zvýšení cen elektřiny dopadne tvrdě na majitele tepelných čerpadel. Komentáře odborníků

Domácnosti s tepelnými čerpadly budou jednou z nejvíce postižených skupin vlivem navýšení regulované složky za energie. Výrazně se jich s ohledem na spotřebované množství elektřiny dotkne nárůst poplatků za distribuci, který přesahuje 140 procent. U tepelných čerpadel dochází také k jednomu z největších nárůstů platby za jističe ze všech sazeb.
Elektroměr – zdroj fotolia, Gina Sanders
Elektroměr – zdroj fotolia, Gina Sanders

Celá problematika spočívá v navýšení plateb za elektrickou energii. Přinášíme vyjádření dvou odborníků.

Pavel Urubek, jednatel společnosti MJEnergie

Regulovaná složka ceny energií v letošním roce stoupne. V případě maloodběrů se přitom budeme moci setkat s paradoxem. Ten se týká zdrojů vytápění, které domácnosti využívají, primárně tepelných čerpadel.

Pro distribuční sazbu D57d, která je určená pro domácnosti tepelným čerpadlem jako hlavním zdrojem vytápění, totiž dochází v roce 2024 k výraznému růstu distribuční složky na faktuře. Ta je vázaná na každou spotřebovanou megawatthodinu. Meziroční nárůst této složky bude pro domácnosti u dvou největších distributorů přesahovat 100 procent. U toho, který pokrývá největší území, tedy společnosti ČEZ, půjde o nárůst o 143 procent. Zatímco vloni u této společnosti činila distribuční složka necelých 180 korun za megawatthodinu, v letos bude mířit až ke 438 korunám.

Růst distribuční složky se samozřejmě bude týkat i domácností, které elektřinou třeba jen svítí a jsou v sazbě D02d. Ty však elektřiny spotřebují pouze nižší jednotky megawatthodin za rok, celkový nárůst tak pro ně může být okolo pouhých 1 000 korun. U domácností s tepelným čerpadlem však může být spotřeba – a tedy také náklady v distribuční složce – i desetkrát vyšší.

Zajímavým paradoxem je také skutečnost, že v případě tepelných čerpadel můžeme pozorovat jeden z největších meziročních nárůstů u platby za jističe. Zatímco například u zmíněné sazby D02d lze počítat do letošního roku s mírnými poklesy, u jističů v sazbě D57d dochází letos u dvou největších distributorů k nárůstu 15 procent. V minulosti se přitom růst pohyboval jen okolo 2 procent.

Snaha svézt se na vlně dotací a obavy z nedostatku plynu vyřešit alternativním obnovitelným zdrojem se tak mnohým domácnostem letos v distribuční složce vrátí jako bumerang. Ve finále totiž příliš neušetří.

Jan Schindler, analytik Kalkulátor cen energií TZB-info

Cenová rozhodnutí jsou dílem Energetického regulačního úřadu pod vlivem úsporných opatření vlády. V tomto případě zvítězila úsporná opatření vlády před dlouhodobým snižováním energetické náročnosti vytápění.

U nových domů s nízkými tepelnými ztrátami může dávat tepelné čerpadlo dobrý smysl. Například ale u nezatepleného domu je nyní potřeba dvakrát zvážit, zda nákladná výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo přinese očekávanou úsporu. Ideální je se poradit s nezávislým energetickým specialistou.

V současné době sice cena elektřiny na burzách klesla, ale stejně zůstává výrazně vyšší, než byla před energetickou krizí a zatím není naděje na její pokles do předkrizových hodnot.

Cena za jistič je zvýšená zejména kvůli dlouhodobým plánům na modernizaci sítí, které budou vhodné pro novou energetiku. O zvýšení cen se dlouhodobě mluvilo, ale žádná vláda dříve nedokázala poplatky za jistič zvýšit. Přeměna energetiky bude něco stát a není možné se domnívat, že regulované ceny v budoucnu budou nižší, spíše se předpokládá jejich další růst.

Výši plateb nepomáhají ani poslední novely energetického zákona. Konkrétně se jedná o zákaz sjednání produktů s dynamickými cenami pro zákazníky bez průběhového měření, který začne platit v polovině tohoto roku. Tímto opatřením se výrazně na trhu sníží konkurence a domácnosti budou muset akceptovat vyšší ceny dominantních dodavatelů. Dodavatelé v případě nabídky s fixní cenou musí prokázat, že mají nakoupeno 70 % energie. To opět nepovede ke snížení cen energií.

Pro přehled o tom, jak narostou platby za elektřinu, přikládám tabulku s přehledem nárůstu nejdůležitějších regulovaných plateb v porovnání s rokem 2023. Přehled je pro spotřebu elektřiny 6 MWh (1/5 VT/NT) a jističem 3*25 a 3*32 A.

Zvýšení plateb pro tepelná čerpadla se spotřebou 1/5 VT/NT MWh, jističem 3×25 a 3×32 A v roce 2024 ve srovnání s rokem 2023
Platba za: Rok 2023 Rok 2024 Rozdíl za rok bez DPH (Kč) Rozdíl za rok s DPH (Kč) Zvýšené náklady s jističem 3×25 A (Kč s DPH) Zvýšené náklady s jističem 3×32 A (Kč s DPH)
jistič nad 3×20 A do 3×25 A včetně (Kč/měsíc) 341 391 600 726 6 783 6 986
jistič nad 3×25 A do 3×32 A včetně 436 500 768 929
cena za distrib. elektřinu VT (Kč/MWh) 311,07 640,62 329,55 399
cena za distrib. elektřinu VT (Kč/MWh) 179,98 438,09 1 290,55 1 562
platba POZE (Kč/MWh) 0 465 2 790 3 376
systémové služby (Kč/MWh) 113,53 212,82 595,74 721

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění tepelným čerpadlem