REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zvýšení cen elektřiny dopadne tvrdě na majitele tepelných čerpadel. Komentáře odborníků

Domácnosti s tepelnými čerpadly budou jednou z nejvíce postižených skupin vlivem navýšení regulované složky za energie. Výrazně se jich s ohledem na spotřebované množství elektřiny dotkne nárůst poplatků za distribuci, který přesahuje 140 procent. U tepelných čerpadel dochází také k jednomu z největších nárůstů platby za jističe ze všech sazeb.
Elektroměr – zdroj fotolia, Gina Sanders
Elektroměr – zdroj fotolia, Gina Sanders

Celá problematika spočívá v navýšení plateb za elektrickou energii. Přinášíme vyjádření dvou odborníků.

Pavel Urubek, jednatel společnosti MJEnergie

Regulovaná složka ceny energií v letošním roce stoupne. V případě maloodběrů se přitom budeme moci setkat s paradoxem. Ten se týká zdrojů vytápění, které domácnosti využívají, primárně tepelných čerpadel.

Pro distribuční sazbu D57d, která je určená pro domácnosti tepelným čerpadlem jako hlavním zdrojem vytápění, totiž dochází v roce 2024 k výraznému růstu distribuční složky na faktuře. Ta je vázaná na každou spotřebovanou megawatthodinu. Meziroční nárůst této složky bude pro domácnosti u dvou největších distributorů přesahovat 100 procent. U toho, který pokrývá největší území, tedy společnosti ČEZ, půjde o nárůst o 143 procent. Zatímco vloni u této společnosti činila distribuční složka necelých 180 korun za megawatthodinu, v letos bude mířit až ke 438 korunám.

Růst distribuční složky se samozřejmě bude týkat i domácností, které elektřinou třeba jen svítí a jsou v sazbě D02d. Ty však elektřiny spotřebují pouze nižší jednotky megawatthodin za rok, celkový nárůst tak pro ně může být okolo pouhých 1 000 korun. U domácností s tepelným čerpadlem však může být spotřeba – a tedy také náklady v distribuční složce – i desetkrát vyšší.

Zajímavým paradoxem je také skutečnost, že v případě tepelných čerpadel můžeme pozorovat jeden z největších meziročních nárůstů u platby za jističe. Zatímco například u zmíněné sazby D02d lze počítat do letošního roku s mírnými poklesy, u jističů v sazbě D57d dochází letos u dvou největších distributorů k nárůstu 15 procent. V minulosti se přitom růst pohyboval jen okolo 2 procent.

Snaha svézt se na vlně dotací a obavy z nedostatku plynu vyřešit alternativním obnovitelným zdrojem se tak mnohým domácnostem letos v distribuční složce vrátí jako bumerang. Ve finále totiž příliš neušetří.

Jan Schindler, analytik Kalkulátor cen energií TZB-info

Cenová rozhodnutí jsou dílem Energetického regulačního úřadu pod vlivem úsporných opatření vlády. V tomto případě zvítězila úsporná opatření vlády před dlouhodobým snižováním energetické náročnosti vytápění.

U nových domů s nízkými tepelnými ztrátami může dávat tepelné čerpadlo dobrý smysl. Například ale u nezatepleného domu je nyní potřeba dvakrát zvážit, zda nákladná výměna plynového kotle za tepelné čerpadlo přinese očekávanou úsporu. Ideální je se poradit s nezávislým energetickým specialistou.

V současné době sice cena elektřiny na burzách klesla, ale stejně zůstává výrazně vyšší, než byla před energetickou krizí a zatím není naděje na její pokles do předkrizových hodnot.

Cena za jistič je zvýšená zejména kvůli dlouhodobým plánům na modernizaci sítí, které budou vhodné pro novou energetiku. O zvýšení cen se dlouhodobě mluvilo, ale žádná vláda dříve nedokázala poplatky za jistič zvýšit. Přeměna energetiky bude něco stát a není možné se domnívat, že regulované ceny v budoucnu budou nižší, spíše se předpokládá jejich další růst.

Výši plateb nepomáhají ani poslední novely energetického zákona. Konkrétně se jedná o zákaz sjednání produktů s dynamickými cenami pro zákazníky bez průběhového měření, který začne platit v polovině tohoto roku. Tímto opatřením se výrazně na trhu sníží konkurence a domácnosti budou muset akceptovat vyšší ceny dominantních dodavatelů. Dodavatelé v případě nabídky s fixní cenou musí prokázat, že mají nakoupeno 70 % energie. To opět nepovede ke snížení cen energií.

Pro přehled o tom, jak narostou platby za elektřinu, přikládám tabulku s přehledem nárůstu nejdůležitějších regulovaných plateb v porovnání s rokem 2023. Přehled je pro spotřebu elektřiny 6 MWh (1/5 VT/NT) a jističem 3*25 a 3*32 A.

Zvýšení plateb pro tepelná čerpadla se spotřebou 1/5 VT/NT MWh, jističem 3×25 a 3×32 A v roce 2024 ve srovnání s rokem 2023
Platba za: Rok 2023 Rok 2024 Rozdíl za rok bez DPH (Kč) Rozdíl za rok s DPH (Kč) Zvýšené náklady s jističem 3×25 A (Kč s DPH) Zvýšené náklady s jističem 3×32 A (Kč s DPH)
jistič nad 3×20 A do 3×25 A včetně (Kč/měsíc) 341 391 600 726 6 783 6 986
jistič nad 3×25 A do 3×32 A včetně 436 500 768 929
cena za distrib. elektřinu VT (Kč/MWh) 311,07 640,62 329,55 399
cena za distrib. elektřinu VT (Kč/MWh) 179,98 438,09 1 290,55 1 562
platba POZE (Kč/MWh) 0 465 2 790 3 376
systémové služby (Kč/MWh) 113,53 212,82 595,74 721

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění tepelným čerpadlem

Zdroj: AdobeStock – Anatoliy Gleb

Distributor nechce připojit moji fotovoltaiku. Co dělat? A jak elektřinu akumulovat?

Co dělat, pokud chcete fotovoltaiku na svém domě, ale distributor vás odmítne připojit do sítě? Nebo odmítne připojit tak velký výkon, jaký byste si představovali? Zda vás distributor připojí je čistě na jeho rozhodnutí a vy ho nijak neovlivníte. Jsou možné technické přetoky do sítě? A co je technický…