Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chata pod tradiční slupkou ukrývá moderní interiér

Architekt Peter Sahlin ze studia pS Arkitektur si pro sebe a svojí rodinu navrhl v toce 2005 horskou chatu v oblasti Švédských vřesovišť Härjedalen. Strohý tmavý vnější plášť si vypůjčuje jednoduchost tradičních stodol, které se v této oblasti běžně vyskytují, interiér je naopak bílý a moderní, dominuje mu dřevěný obklad stěn a stropů vyhotovený z překližky.

Protože se dům Petera Sahlina zalíbil především investorům, kteří žijí a pracují ve městě a pro svůj víkendový odpočinek potřebují jednoduché a kompaktní rekreační stavení, které jim dokáže při minimální údržbě poskytnout maximální komfort, nabízí studio pS Arkitektur zmíněnou stavbu již ve třech typových provedeních. Malá varianta má 85 m², Malá varianta s podsklepením 110 m² a Velká varianta má pak téměř 150 m². Malá nepodsklepená varianta se v základním provedení (včetně vnitřního vybavení) prodává přibližně za 200 000 eur.

Prázdninový dům nabízí celkový komfort včetně plně vybavené kuchyně, koupelny, sauny, dvou ložnic a horního patra se třetí ložnicí. Obytný prostor je pak ještě rozšířený velkým panoramatickým oknem, který vnitřek domu propojuje s proměnlivým exteriérem. V létě tak vpouští do jednoduše a účelně zařízeného interiéru všudypřítomnou zeleň, v zimě zase klidné obrazy zasněžené krajiny.

Při stavbě domu byly materiály vybírány s maximálním důrazem na jejich ekologické a energetické vlastnosti, bylo dbáno na dodržení metod trvale udržitelného rozvoje. Dům je velmi úsporný, jeho hlavní nosnou konstrukci tvoří dřevěné rámy s výplní z prefabrikovaných stěnových a střešních dílců. Prefabrikované dílce vyrábí společnost Norrlands Trähus ve švédském městě Hammerdal, vnitřní vybavení (kuchyni, koupelnu a saunu) potom společnost Fjällmark Bygg z městečka Hede.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Architektonické studio Asante Architecture & Design realizovalo loni zakázku malého rozsahu, která se týkala vytvoření projektu jednoduchého obydlí v srdci norské přírody. Obytný dům atypických tvarů a proporcí na břehu Norského moře shlíží z kamenitého a svažitého břehu na protější ostrov, a plně využívá kontrastu…

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Rumunský architekt Mihai Racu bojuje za zachování tradičních roubených venkovských staveb. Ne ve skanzenech, ale v běžném užívání. Proto se s radostí pustil do projektu transferu a rekonverze staré roubenky z Maramureše, a její opětovné výstavby spojené s modernizací u Vultureni.

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

S trochou fantazie se i stodola může změnit na unikátní bydlení. Dokládá to i příklad rekonverze „dřevěné boudy“ ve švýcarském Sarreyer. Na to abyste si dnes mohli pořídit luxusní chatu mezi letovisky údolí Bagnes, by nejspíš museli začít šetřit už vaši prarodiče. Jenže když už máte nápad a práce se chopí sehraný tým…

Unikátní projekt v "britském stylu" - Rodinný dům Benjamin

Unikátní projekt v "britském stylu" - Rodinný dům Benjamin

Stylová a specifická čtvrť pro milovníky golfu, přímo u golfového hřiště Loreta v Pyšelích. Čtvrť, která je protkaná uličkami pro rychlý přístup do krásného okolí. V takovém prostředí vyrostl na pohled tradiční a přesto jedinečný dům.

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

Zapálený pro svou vizi, ale nejistý v tom, jak jí dosáhnout, zapojil klient do návrhu svého moderního, minimalistického a otevřeného rodinného domu profesionální architekty. Záměr, se kterým byl dům projektován, vyžadoval použití minimálního množství detailů, s pomocí několika málo přírodních materiálů v…

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

V Horním Rakousku, jen kousek od hranic s Českou republikou, leží v lůně krásné šumavské přírody architektonicky zajímavá dřevostavba, která se svou koncepcí otevírá nádherným výhledům daleko do krajiny. Z nových stavebních parcel ve vesnici Vorderweißenbach zbyly jako poslední neobsazené ty s komplikovanějším terénem.

REKLAMA