REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vánoční strom? Do tohoto můžete vstoupit. Nese řadu poselství

Umělecko-designérský tým THIS IS LOOP navrhl pro loňské Vánoce svůj fascinující vánoční strom, který ozdobil a prozářil už tradiční sváteční prostranství před Kings Cross. A když už je to strom od fantazií sršících kreativců, tak pochopitelně netradiční, konceptuální.
Zdroj: Alan Hayes/THIS IS LOOP

Jmenuje se Prism a na výšku měří 8,5 metru. Alan Hayes, šéfdesigner studia, si dal hodně záležet na tom, aby nesl všechny charakteristické rysy vánočního stromu, a přitom mu dodal nový rozměr. Instalace stojící před Coal Drops Yard je moderní sochou, uměním ve veřejném prostoru. Která své okolí obohacuje atmosférou, světlem, milou důvěrností. Podanou ovšem neotřelým způsobem.

Prism je trojrozměrným objektem, jehož základnou je pětistěn. Navenek je monolitický, ale jak se při bližším pohledu ukáže, tohle netradiční dílo je po odklopení stěn průchozí. Kus má asymetrický, členitý design. Zevnitř i zvenčí. A celý jej rámují liniové prvky programovatelného LED osvětlení. Osvětlení, jeho barva, intenzita a vyznění, se přitom neustále mění různou rychlostí.

Zdroj: Alan Hayes/THIS IS LOOP

Proto někdy Prism pulsuje a jindy poklidně září. Co za tím stojí? Je to snad nějaké vánoční kouzlo? Ano a ne. Jde totiž o to, že barevné efekty vznikají na základě interakcí s lidmi, kteří útvarem prochází. Pokud prochází rychle, útvar na to nereaguje prudce. Ale čím více času trávíte uvnitř, tím více toho ukazuje navenek.

To, že skrze stylizovaný „strom“ vedou průchody, přitom považuje designér Hayes za zásadní. „Lidé se tak mohou přímo ponořit do děje, projít do nitra sváteční atmosféry a stát se její součástí.“ Poukazuje to také na to, že svým vlastním zapojením děláte Vánoce ostatním. Veřejnost, bez rozdílu věku, prý tento trik rychle prohlédla a s chutí vytvářela sváteční atmosféru všem okolo.

Zdroj: Alan Hayes/THIS IS LOOP

Efekt průchodu instalací byl umocněn o to, že zrcadlové tunely sice vypadají, že procházejí přímo strukturou, ale ve skutečnosti se otáčí o 90 stupňů a vytváří tak překvapivá setkání mezi přáteli i neznámými lidmi. Nový rok je za dveřmi a nikdo vlastně předem neví, jaké nové zážitky čekají za rohem. Setkání, vytváření nečekaných lidských spojení ve světě světla, odrazů a barev, je pak povzbudivou formou přijetí budoucnosti.

S Prism se pojí ještě jedna zajímavost. Vánoce totiž po stránce spotřeby a produkce odpadů nemají pověst zrovna udržitelných svátků. Což jistě nutí trochu k zamyšlení. Tým THIS IS LOOP na to svou instalací osobitě upozorňuje, protože prakticky celé jejich dílo u Kings Cross vzniklo z recyklovaných součástí jejich předchozích instalací. Krásné okamžiky lze vytvářet i recyklací starých zážitků. Tradice a spojení s minulostí jsou poselstvím Vánoc spíš, než ty „nové“ věci a dárky. To staré zůstává s námi, a v tom je ta největší síla.

Mohlo by se zdát, že prudce moderní konceptuální vánoční strom Prism je od tradic a svátků svým provedením odtržený. Ve skutečnosti ale upozorňuje přesně na ty střípky a detaily, které dělají Vánoce Vánocemi.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Sakrální stavby

Foto: AaaM Architects

Co bude s vaším stromkem po Vánocích? Architekti vyrobili stromky z recyklátu

Krabičkové obaly od nápojů, tetrapaková pitíčka, jsou nepochybně užitečná – dokud jsou plná. Ale po svém vyprázdnění se jejich někdejší užitečnost razantně snižuje. K čemu mohou být ještě dobré? Bolí to, ale končí nejčastěji jako odpad. Ta sladká radost je prostě pryč. Trochu to připomíná Vánoce,…

Foto: Andy Singleton

Křehký papírový vánoční strom. Připomíná stuhu zamrzlou v čase a prostoru

Nespoutaná fantazie, exkluzivita a přepestré tvary, inspirace. Jestli něco z toho oslovuje, určitě byste před Vánoci neměli vynechat návštěvu v anglickém Harewoodu. Nejen proto, že tu stojí architektonicky pozoruhodné šlechtické sídlo, otevřené veřejnosti. Když se nachýlí ten správný čas, lidé se…

Zdroj: AdobeStock – Photo Vojo

Bazilika Svaté Ludmily na Náměstí Míru. Přežila bombardování i stavbu metra

Velkolepá novogotická bazilika svaté Ludmily na Náměstí Míru představující neodmyslitelnou dominantu Vinohrad se pyšní hned několika „nej“. Z kostelů v Praze 2 je nejmladší a zároveň největší. Je také jediná, která leží na území Vinohrad. Zajímavá je pohnutá historie, o které si povíme.