REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kancelářský nábytek, který bojuje proti digitální únavě

Koncept společnosti Sedus The Detox Office pracuje s myšlenkou vytvořit důmyslné a přátelské prostředí kanceláře, které bude vyvažovat dopad digitálních technologií na zaměstnance. Součástí je inovativní kancelářský nábytek a interiérová řešení ke zmírnění digitální únavy.
Foto: Konsepti
Stal se ze mě unikátní architekt. Stavím texty jako domy a slova jsou jejich nábytek.
Jakub Cízler

Pracoviště složené ze se:cube, se:lab. Foto: Konsepti

Víte, co se skrývá pod výrazem home office, kanceláře „open-space“ respektive „open-plan“, flexibilní kanceláře, coworkingové prostory, virtuální kanceláře nebo SOS, tak zvaný Syndrom Open-Space?

O kancelářích, o základní filosofii, typech kancelářských prostor, jejich vybavení, barevnosti, tepelně technických vlastnostech, akustických danostech, i o ergonomických požadavcích, a dalších vlastnostech pracovního prostředí, jsme si na stránkách ESTAV i TZB-info povídali nesčetněkrát. To vše proloženo konkrétními rozměry na různé typy sezení, inspirativními příklady vybavení včetně detailů. O kancelářích bylo v jednom povídání řečeno, že jsou to prostory, jež reflektují dynamiku a flexibilitu současnosti. Ta věta vystihuje vše potřebné, a to i v čase.

Víte, co se skrývá pod výrazem home office, kanceláře „open-space“ respektive „open-plan“, flexibilní kanceláře, coworkingové prostory, virtuální kanceláře nebo SOS, tak zvaný Syndrom Open-Space?

Osmidílný seriál na TZB-INFO si v pohodě poradil s vědou o rozměrech a poměrech, tedy člověkem v pracovním prostoru a u stolu tedy ergonomií. Dozvěděli jsme se o kancelářské židli pro různé typy práce, včetně toho, co se děje, pokud zvolíte sedací nábytek nevhodně.

Detox Office – komplexní pracoviště. Foto: Konsepti

Stejně tak jsme řešili, jaké jsou minimální prostorové požadavky na kancelářské prostory, akustické požadavky, požadavky na osvětlení, barevnost nebo například požadavky na tepelnou pohodu kancelářských prostor. Jak může vypadat vzorové řešení kancelářské budovy současnosti?

Jaký typ nábytku nalezneme v kancelářích? Třeba pro řadové zaměstnance, manažery a vedení firmy a nezapomeňte na recepci, kuchyňku, jednací místnosti, ale třeba i denní místnost a hernu…

Tušíte, jaký zvolit sedací nábytek, skříně, skříňky a kontejnery? Vkusná barevnost a dobré materiálové zpracování jsou základem pro nábytek týmový, stejně jako pro manažery nebo vedení firmy. Víte, které barvy jsou vhodné, a které případně do pracovního prostředí zásadně nepatří?

Skříňový nábytek, kontejnery, polopříčky, příčky, lamely, předěly, paravány a mobilní stěny na oddělení i vymezení plochy, sedací nábytek k tomu, moderní recepce, pestrá paleta barev i materiálů, jednací sezení i kouty, doplňky, drobnosti, vychytávky, obklady a kancelářská „bižuterie“, netradiční kousky kancelářského nábytku na závěr, to vše naleznete v našich povídáních. Je 8 dílů na tuto tématiku dost? Troufám si říct, že pro dobrou orientaci v tématu kancelářského prostředí a vyřešení rébusu základní myšlenky je to dostatečné. Stejně tak je to vítanou inspirací. Rozhodně většina zmíněných řešení je stále aktuální, některá jsou i velmi nadčasová.

Stejně tak naleznete velmi zajímavé příklady některých řešení kanceláří i celků od renomovaných architektonických studií. Jeden krásný příklad z poslední doby na stránkách ESTAV jsou kanceláře společnosti LIVESPORT od architektonického Studia Reaktor. Kanceláře byly navrženy jako vývojové digitální hřiště, kde zaměstnanci zlepšují své schopnosti a trénují týmovou taktiku. Prostor je doplněn o tři nosné prvky návrhu – lajny v podlaze, sportovní náčiní a elektronickou tužku. Tyto prvky se odráží v architektonickém řešení i celé filosofii. Pokud se vše zdaří a estetika se potká s funkčností, pak to nemá chybu.

Toto další povídání je přesně tím střípkem do naší předešlé skládačky. Chytrá řešení většiny zmíněných segmentů jsou základem pro tento moderní kancelářský nábytek a vybavení. Dnes tedy navážeme řešením, které je propracováno do nejmenšího detailu. „Kancelářský nábytek, který bojuje proti digitální únavě: novinky značky Sedus v Konsepti“ je motto celé široké koncepce. Je to snaha o vytvoření smysluplného prostředí kanceláří, jež má lidský rozměr, je vstřícné a přátelské a svým pojetím dovažuje dopady moderní doby na zaměstnance.

Důmyslné a přátelské prostředí kanceláře

Tisková zpráva (listopad 2023, Praha)

Vytvořit důmyslné a přátelské prostředí kanceláře, které bude vyvažovat dopad digitálních technologií na zaměstnance – právě s takovou myšlenkou pracuje koncept The Detox Office německého prémiového výrobce Sedus. Součástí je inovativní kancelářský nábytek a interiérová řešení, která mají za úkol zmírnit digitální únavu. Jednotlivé produkty jsou nyní k vidění v rámci nové expozice v Konsepti Stage – kreativním prostoru pro design a architekturu, který se nachází v holešovickém showroomu společnosti Konsepti.

Ať už je to laptop, chytrý telefon nebo tablet na běžné pracovní úkony či video hovory – permanentní přístup k digitálním nástrojům se stal jedním z přívlastků éry hybridního modelu práce, na který v posledních letech přešla řada z nás. Neustálé připojení a využívání technologií má ale i své stinné stránky – mimo jiné takzvanou digitální únavu.

Pracoviště složené ze se:kit, se:lab. Foto: Konsepti

A právě na ni se rozhodla reagovat německá značka Sedus svým konceptem The Detox Office: „Koncept reprezentuje holistický přístup k modernímu designu na pracovišti, potažmo celé pracovní kultuře. Zdůrazňuje harmonickou rovnováhu mezi digitální komunikací a lidskými interakcemi, kdy technologie plní roli nerušivých prostředníků spíš, než aby uživatelům způsobovaly stres,“ líčí Ernst Holzapfel, vedoucí marketingu společnosti Sedus Stoll AG.

The Detox Office představuje moderní přístup k pracovnímu prostředí, které je flexibilní a bere ohled na různorodé potřeby zaměstnanců. Akcentuje dostatek pracovních zón – ať už pro soustředěnou práci, skupinový brainstorming či neformální setkávání kolegů a relaxaci. Kancelářský nábytek, který koncept The Detox Office zahrnuje, lze na pracovišti využít v rozmanitých formách a je možné jej různě konfigurovat.

Že je právě flexibilita a rozmanitost pracovního prostředí jedním z hlavních současných trendů v zařizování kancelářských interiérů, potvrzuje i Šimon Opekar, Head of Sales Konsepti CZ/SK: „Zaměstnanci preferují možnost volby, kde pracovat. Zda to bude v otevřeném prostoru, v relax zóně, v co-worku nebo v zasedací místnosti. Dále se klade velký důraz na ekologii a udržitelnost. V dnešní době si čím dál více uvědomujeme naši zodpovědnost nejen vůči životnímu prostředí, ale i sami k sobě. To se promítá i do podoby a funkčnosti kanceláří,“ vysvětluje.

Inspirace přírodou jako součást moderní kanceláře

The Detox Office pracuje s biofilickým designem, který do pracovních prostor začleňuje přírodní tvary a barvy, materiály a zelené rostliny. Součástí je například vertikální policový květináč se:lab, který pomůže vytvořit zelenou zónu v jakémkoliv pracovním prostředí. Díky konstrukci na kolečkách lze s květináčem snadno manipulovat, dostupný je v pěti barevných provedeních (černé, bílé a třech barevných pastelových odstínech).

Pracoviště složené ze se:mood, se:lab, se:matrix, se:air. Foto: Konsepti

O biofilický prvek obohatila značka Sedus také svůj modulární policový systém se:matrix – i jeho součástí teď nově mohou být odnímatelné květináče s voděodolnými podnosy. Systém se:matrix lze využívat jako oddělovače prostoru. Boxy na rostliny jsou dostupné ve dvou velikostech.

Přírodou se Sedus inspiruje i u dalších kusů nábytku – příkladem může být univerzální taburet se:dot, který svým tvarem imituje oblázek. Díky lehké konstrukci lze taburety se:dot snadno přemisťovat. Představují skvělou variantu sezení nejen pro neformální schůzky a hodí se i jako doplněk do salonků, recepcí a do relaxačních zón. Protiskluzová podložka na spodní části taburetu dodává produktu dostatečnou stabilitu. Dostupný je ve dvou velikostech a různých barevných provedeních, přičemž barvu sedáku a bočnic lze různě kombinovat.

Doplnit kancelář barevnými prvky lze nově i s pomocí otočné kancelářské židle se:air. Ta je kromě klasického černého a bílého provedení dostupná i v půlnoční modré, rubínově červené a pastelové šedozelené variantě. Židle se:air se vyznačuje lehkou ergonomickou konstrukcí. Komfort sezení zvyšuje prodyšná textilní membrána v sedáku a opěradle – ta jednak zabraňuje akumulaci tepla a vzniku otlaků, jednak umožňuje uživateli různě se při sezení pohybovat a měnit polohy. Židle využívá patent „Kinetic Swing“, který automaticky detekuje váhu svého uživatele a přizpůsobí se jí. Volitelně je k dispozici i bederní opěrka, která poskytne zvýšenou podporu páteře.

Flexibilita a dostatek pohybu

The Detox Office prosazuje pracovní prostředí, které je agilní a různorodé. S tímto záměrem Sedus navrhoval produktovou řadu se:lab, jež umožňuje kancelář rychle přizpůsobit aktuálním přáním a potřebám zaměstnanců. Součástí řady je například pohyblivá textilní stěna se:lab nebo magnetická tabule pin & write. Oba produkty jsou navrženy tak, aby s nimi šlo snadno manipulovat a byly připravené k flexibilnímu využití na schůzkách a workshopech.

Pracoviště Konsepti, Sedus, Geseke. Foto: Konsepti

Produktová řada se:lab přináší také řadu dynamických forem sezení: pohyb a flexibilitu zajistí jednací stůl se:lab meet & stand, který díky motorizovanému výškovému nastavení umožňuje pohodlně střídat sezení a stání i během meetingů. Kompaktní stolička se:lab hopper je potom ideálním doplňkem workshopů a projektových schůzek.

Interaktivní pracovní prostředí skvěle doplní i designová pohovka se:lab, kterou lze díky kovové konstrukci na kolečkách snadno přemisťovat. Díky velkým polštářům je pohovka nejen měkká a pohodlná, ale svým designem současně přispívá k vytvoření neformální atmosféry. Dostupná je v jedno – či dvoumístné variantě, přičemž barvu čalounění i kovové podnože lze libovolně navolit a kombinovat.

O Konsepti

Konsepti už od roku 1995 pomáhá svým zákazníkům a architektům vytvářet jedinečné interiéry. Prodává pouze originální designový nábytek od renomovaných světových značek, jako jsou B&B Italia, Knoll, Vitra, Moroso, Flos a další. Společnost nabízí řešení jak pro rezidenční, tak veřejné interiéry v tom nejvyšším standardu. Podílela se na úspěšné realizaci mnoha projektů jako je například Slovenská národní galerie, Zásilkovna či Kunsthalle. Nedávným projektem značky je pak Konsepti Stage – kreativní prostor pro architekty, designéry a odbornou veřejnost – který se nachází v showroomu v pražských Holešovicích.

O Sedus

Společnost Sedus Stoll AG, založená v roce 1871, je jedním z předních evropských výrobců kancelářského nábytku. Ve své 150leté historii společnost Sedus nastavuje nové standardy, pokud jde o ergonomii, výrobní procesy a udržitelnost. Zároveň reaguje na neustále se měnící nároky na pracovištích. Značka je synonymem inovace, kvality a estetiky a obohacuje kancelářský svět o současný design a kvalitu.

Použité podklady:

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: BoysPlayNice

Dispozice ve tvaru kříže s unikátním výhledem

Dispozice ve tvaru asymetrického kříže, kde v každém rameni se nachází jiná funkce. Jídelní kout kupříkladu nabízí posezení u okna s výhledem završeným siluetou Sněžky. Točité schodiště, v místě protínání os, propojuje společenskou část přízemí s klidovou částí v prostorách podkroví.

Nový návrh Hlavního nádraží v Praze, historická fantova budova vlevo, uprostřed magistrála, vlevo část nového zastřešení. Zdroj: CAMP

Nová éra železnice v Praze: Proměny tří nádraží budí emoce

Změna je život. Proměnou procházejí též ikonické stavby hlavního města. Ne vždy se ovšem nápady renomovaných architektů těší veřejné podpoře. Pojďme se podívat na proměny Hlavního, Masarykova a Smíchovského nádraží.