REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VozejkMap mapuje bezbariérová místa a pomáhá vozíčkářům

Pro zdravého vitálního člověka není pohyb po městě příliš náročný či nekomfortní. Jenže stačí už malý úraz či pokročilý věk a začínají nám vadit bariéry, kterých jsme si dříve nevšimli. A co teprve vozíčkáři a další lidé se sníženou schopností pohybu? Pro ně je problém každý schod či překopaný chodník. Návštěva obchodů nebo úřadů je stavebními bariérami někdy zcela znemožněna.
VozejkMap mapuje bezbariérová místa a pomáhá vozíčkářům

Mobilní aplikace VozejkMap a webový portál vozejkmap.cz tvoří jednotnou databázi sdílených otevřených dat bezbariérových míst v České republice. Je ke stažení zdarma na webu projektu jak pro systém iPhone či Android. Místa v databázi jsou vkládána a ověřována především samotnými uživateli (nejčastěji vozíčkáři, ale také např. rodiči s dětmi v kočárku). Vstupní data jsou ale také manuálně ověřována administrátorem portálu, který je sám vozíčkář.

Do aplikace může vkládat data kdokoli, kdo ví o objektu s bezbariérovým přístupem (bez schodu nebo se zařízením, překonávajícím bariéru) a s toaletou pro vozíčkáře. Výhodou mobilní aplikace je rychlé přidávání a vyhledávání objektů v místě, kde se právě nacházíte (GPS sama určí místo). Po zadání konkrétního místa je možné využít navigační systém a další funkce mobilních zařízení. Vložená místa mohou uživatelé komentovat, doplňovat o fotografie či hodnocení.

Webová aplikace Vozejkmap

Od svého založení v roce 2013 si mobilní aplikace VozejkMap získala již 1200 uživatelů, kteří mají možnost využívat informace o více než sedmi tisíci místech, které je možno filtrovat podle různých kategorií. Databáze byla obohacena také o informace vozíčkářům za volantem, a to o bezbariérové čerpací stanice, parkoviště, prodejní a servisní místa ŠKODA na hlavních silničních tazích v České republice, a také o kategorie banka - bankomaty a obchody.

Mobilní aplikaci Vozejkmap je možné stáhnout jak z iTunes, tak z Google Play

„Architektonické bariéry psychicky paralyzují vozíčkáře v každém městě, je pro ně frustrující hledání nových zařízení a zkoušení (bez)bariérovosti,“
Alena Jančíková, ředitelka České asociace paraplegiků - CZEPA, vozíčkářka

Je alarmující, že mnoho let po legislativní úpravě dostupnosti veřejně přístupných budov a prostor, je aplikace VozejkMap a ověřování bezbariérové přístupnosti staveb třeba. Budeme rádi, když i Vaši stavbu po úspěšném zkolaudování doporučíte vozíčkářům, a vložíte ji na vozejkmap.cz. Provozovatelem portálu je Česká asociace paraplegiků – CZEPA, občanské sdružení pomáhající lidem po poškození míchy.

Věděli jste, že ...

Vozíčkářem se může stát opravdu každý? V České republice se podle statistik poranění páteře a míchy nevyhne čtyřem až pěti lidem týdně. Ne všichni mají to štěstí, že své poranění rozchodí...  

Vozejkmap na Google Play

Vozejkmap na Apple iTunes

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Bariéry skryté ve vašem bytě – úpravy kuchyně

Bariéry skryté ve vašem bytě – úpravy kuchyně

Může se to stát i vám: byt, který jste jako zdraví užívali bez problémů se po úrazu či ve stáří vlivem snížené mobility může stát nepoužitelným. Přesto však stačí pár nenákladných a nenáročných ...

Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Bezbariérová řešení záchodů - příklady z praxe

Hovoříme-li o přístupnosti hygienických zařízení pro osobu na vozíku, začněme u horizontálních bariér. Tyto bariéry zabraňují osobě s pohybovým omezením ve vodorovném pohybu. Začínají již u prahů. ...

Bezbariérová řešení a památkové objekty

Bezbariérová řešení a památkové objekty

Bezbariérová řešení ocení za život každý z nás. Omezenou schopnost pohybu má nejen vozíčkář či senior. I běžná zlomenina nohy nebo těžký kočárek nám mohou značně komplikovat pohyb po našich městech.

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška