REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Řízené větrání není luxus, ale nepostradatelná součást rekonstrukce

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla se stává nezbytnou součástí každého projektu novostavby i rekonstrukcí se zateplením. Investice do něj se vám vrátí nejen ve formě zdraví, komfortu, optimálního interiérového klima po celý rok, ale také ušetřených nákladů za energie a zvýšením hodnoty nemovitosti. Rozhodně se na něm proto nevyplatí šetřit. Systémy komfortního větrání švýcarského výrobce Zehnder jsou variabilní a připravené tak, aby si poradily s každou rekonstrukcí.
Řízené větrání s rekuperací tepla se stává standardní součástí rekonstrukcí. Systémy Zehnder nabízí řešení každé realizaci. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Proč řízené větrání při rekonstrukci neopomenout

Rekonstrukce domu či bytu je poměrné nákladná záležitost. Z důvodu rostoucích cen materiálů, práce a stoupajících úroků hypoték je samozřejmě pochopitelná tendence šetřit. Snadno se ale může stát, že při této snaze se nesprávným rozhodnutím do budoucna připravíte nejen o více peněz, ale také o drahocenný čas – když dospějete k rozhodnutí o dalších nezbytných rekonstrukčních pracích. To platí zejména pro investice, které je třeba zahrnout už od počátku projektu, typicky právě pro řízené větrání. „Majitelé domů a bytů se domnívají, že je možné řízené větrání oželet a větrat okny. To ale dávno neplatí, protože doby, kdy dům větral díky netěsnostem konstrukce a použitým materiálům, jsou nenávratně pryč,“ říká Ing. Roman Šubrt, odborník na komfortní větrání švýcarského výrobce Zehnder, a dodává: „Zvyšující se požadavky na těsnost budov činí domy a byty schránkou, v níž se uzavírá vydýchaný vzduch s vysokým podílem CO2, vlhkost i plísně, které mohou mít fatální vliv nejen na obyvatele, ale na nemovitost jako takovou.“ Utěsněný dům je nezbytné mnohem více a účinněji větrat, a to po celý rok.

Jednotlivé kroky rekonstrukce: Na co se při výběru větrací jednotky zaměřit?

Větrací jednotka Zehnder ComfoAir 180 je ideálním řešením pro rekonstrukci bytu do 120 m2. Díky svým kompaktním rozměrům se snadno vejde do kuchyňské linky nebo výklenku v koupelně. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Při výběru vhodného systému větrání nejprve dobře zvažte prostorové možnosti rekonstrukce. Pokud to prostor umožňuje, upřednostněte centrální větrání – například osvědčené větrací jednotky Zehnder ComfoAir Q350 či Q450 jsou schopné zajistit větrání rovnoměrně v rámci celého objektu komfortně a úsporně zároveň. Systémy řízeného větrání Zehnder ale nabízí řešení pro každou rekonstrukci. Pokud tedy váš dům nebo byt nedisponuje dostatkem místa, řešení nabízí speciální centrální jednotky menších rozměrů, nebo decentrální větrací systémy. Konkrétní možnosti přibližuje odborník ze společnosti Zehnder: „V naší nabídce najdete i kompaktní centrální jednotky s možností umístění v prostorách kuchyňské linky nebo koupelnové niky Zehnder ComfoAir 180, ale například i revoluční novinku – plochou větrací jednotku Zehnder ComfoAir Flex, kterou lze umístit i do stropního podhledu. Další možnost pak představují decentrální jednotky ComfoSpot 50 a ComfoAir 70, které jsou schopné účinně vyvětrat jednu až dvě místnosti se zanedbatelným nárokem na prostor.“

Dalším důležitým krokem je nechat si propočítat potřebný výkon budoucích větracích jednotek odborníkem, který by měl do výpočtu zahrnout nejen velikost prostoru, ale také počet osob a režim chodu domácnosti.

Určitě upřednostněte větrání s rekuperací tepla a zvolte rekuperační jednotku. Zpětné získávání tepla zvyšuje účinnost a výrazně šetří náklady na energie. „V zatepleném domě lze při vhodně zvoleném řešení Zehnder docílit až 95% účinnosti rekuperace a ušetřit až 50 % nákladů na energie,“ informuje Ing. Šubrt.

V neposlední řadě zvažte volbu entalpického výměníku, který navíc zajistí rekuperaci vlhkosti, čímž zabraňuje přesušování vzduchu. K tomu dochází zejména v zimním období, kdy může způsobit problémy s vysycháním dřevěného vybavení, jako podlah, dveří, nábytku. Vysušování vzduchu navíc může mít neblahý vliv také na zdraví obyvatelů. Jak vysvětluje odborník ze společnosti Zehnder: „Při nízké vlhkosti například 30 % už vysychají sliznice a hůře se nám dýchá.“

A zohledněna by měla být také lokalita bytu nebo domu a celoroční povětrnostní podmínky. Ve vyšších patrech a při nestabilních povětrnostních podmínkách totiž výrazně klesá účinnost rekuperace. Proto vždy volte větrací jednotky se souběžným provozem, nikoliv se systémem push&pull, který není schopen zajistit stabilní výkon, a který v zimě může do interiéru přivádět příliš chladný vzduch. To samozřejmě nepříjemně ovlivňuje nejen tepelný komfort, ale také rozpočet vaší domácnosti. Souběžným provozem se vyznačují například již zmíněné decentrální jednotky ComfoSpot 50 a ComfoAir 70.

Zehnder = komplexnost, variabilita a řešení na míru

Designové krycí mřížky Zehnder zajišťují optimální přívod a odvod vzduchu a svým decentním vzhledem se hodí do každého interiéru. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.Designové krycí mřížky Zehnder zajišťují optimální přívod a odvod vzduchu a svým decentním vzhledem se hodí do každého interiéru. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

S uceleným systémem Zehnder, který sestává z větracích jednotek, hygienických rozvodů, tlumičů hluku, rozdělovačů a prvků pro přívod a odvod vzduchu, kvalitních filtrů i designových ventilů a mřížek, lze jednoduše zvládnout každou stavební situaci. Promyšlené komponenty na sebe navazují, dokonale těsní, jsou vzájemně sladěné a usnadňují instalaci i následnou údržbu. Rozvody vzduchu lze vést ve stropě, stěně, podlaze, pomocí kulatých či plochých trubek nebo také kombinovaně. Výrobce Zehnder zpracuje vaší rekonstrukci řešení na míru, doporučí a sestaví nejvhodnější systém a dimenzuje vše od správného výkonu větrací jednotky až po ideální rozvody vzduchu.

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50 je vhodná pro rychlé rekonstrukce menších bytů nebo kanceláří. Okenní modul zajistí možnost instalace do ostění. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Investice, která se vyplatí

Přestože se vstupní náklady mohou zdát vysoké, profesionálně řešený systém řízeného větrání je návratná investice. Dlouhodobě spoří až 50 % nákladů na energie, a navíc pomáhá uchovávat samotnou budovu ve skvělé kondici. Tím šetří náklady na opakované rekonstrukce. Díky rekuperačnímu větrání s následnou úpravou vzduchu můžete navíc získat vyšší třídu energetické náročnosti budovy, čímž se vám mimo jiné usnadní cesta ke stavebnímu povolení a zhodnotí nemovitost jako taková. Instalace systému řízeného větrání, který chrání zdivo před vlhkostí a plísněmi, přispívá k dlouhodobosti konstrukce stavby.

Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

logo
Pod Kovosvitem 1431
391 02 Sezimovo Ústí

telefon: 383 136 222, 731 414 443
e-mail: info@zehnder.cz

web: www.zehnder.cz/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Vynikající větrací výkon s minimálními nároky na prostor: švýcarský výrobce Zehnder přichází s novinkou

Komfortní řízené větrání s rekuperací tepla už nemusí být výsadou pouze velkých domů a novostaveb. Renomovaná švýcarská značka Zehnder přináší na trh nový systém – plochou větrací jednotku ComfoAir Flex, která při zachování vysoké kvality a výkonu dokáže garantovat stejný komfort, jako standardní…

Větrací jednotka ComfoAir Q 450 se postará nejen o rekuperaci tepla, ale díky entalpickému výměníku také vlhkosti. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Nejlepším lékem na předsudky o řízeném větrání jsou osvědčené systémy a řešení. Část první: Povětrnostní vlivy

Krátké intenzivní větrání okny je lepší, než nevětrat vůbec. Manuální větrání okny se ovšem nedokáže vyrovnat kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací, které začíná být pro své přínosy, ať už z hlediska zdraví, komfortu nebo energetických úspor, vnímáno jako nezbytnost. I tak ale panuje o řízeném…