REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Barva roku není jen jedna. Bojíte se barev v interiéru? A není to škoda? Poradí designérka

S Ing. Ivou Bastlovou, designérkou a trend & color specialistkou, jsme se ponořili do světa barev a povídali jsme si o tom, jak vyladit interiér, pokud se chceme držet nejnovějších trendů, ale zároveň to nepřehnat. Iva Bastlová také vyvrací některé mýty o používání barev v interiéru.
Zdroj: AdobeStock - kien
Zdroj: AdobeStock - kien

Barva roku? Proč se vyhlašuje? A existuje jen jedna barva roku? A jak s ní zacházet? „Začnu tím, kdo tyto barvy definuje,“ otevírá rozhovor designérka Iva Bastlová a pokračuje: „Jednou skupinou jsou výrobci nátěrových hmot a barev do interiéru. Ti každý rok definují jednu barvu, nebo celou paletu za svoji společnost.“ Je třeba si uvědomit, že se jedná o barvy pro velké plochy v interiéru.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Z dalších odvětví vyhlašuje barvy například výrobce vzorníků barev Pantone. Jejich vzorníky využívají nejen designéři ale hlavně grafici či módní návrháři. Takové nejsou tedy logicky určené pro velké interiérové plochy. „Například loni se jednalo od Pantone o barvu Very Peri, ta se v interiéru ani příliš neuchytila, byla příliš agresivní. Letošní je Viva Magenta mnohem zajímavější odstín využitelný v interiérovém designu, ale není to barva určená primárně na velké plochy, je využitelná pro solitéry nebo doplňky,“ dodává Iva Bastlová svůj pohled.

Třetí skupinou vyhlašovatelů barev jsou trendové agentury. Ty se snaží předvídat náladu ve společnosti a odhadují barvy, které se budou v následujícím období zákazníkům líbit a hledají takové, které se budou nejlépe prodávat.

Jak my v České republice umíme zacházet s barvami v interiéru? „Dle mých informací od výrobců i ze zkušeností z veletrhů, musím říci, že u nás je obliba barev zcela nejmenší v rámci Evropy i střední Evropy. Například v Maďarsku, Polsku i na Slovensku je obliba výraznějších sytých barev mnohem větší,“ uvádí zahraniční srovnání designérka a pokračuje: „Jsme takové šedé myšky, které se bojí experimentovat s barvami. Mám signály od výrobců, že se to začíná mírně posouvat, obliba barev postupně přichází i k nám. Ale těším se až se posuneme tam, co zahraniční trhy."

Proč se barev tolik bojíme? Jak potlačujeme svoji potřebu barev? Jak trendy ovlivňují náš vkus? Jsou lidé, kteří se barev bojí a stačí jim drobné barevné akcenty, ale jak pracovat v interiéru s barvou, kterou skutečně milujeme? A to zkombinovat se známým psychologickým působením barev nebo se světelnými podmínkami?

A jaký názor má Iva Bastlová na argument „ono se to okouká“? Vaše obavy může rozptýlit a mnoho otázek okolo barev zodpoví v rozhovoru ze studia estav.tv.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Teorie barev, míchání a modely barev

Teorie barev, míchání a modely barev

Z fyzikálního hlediska je barva označení vlnové délky viditelného světla. Barevné vidění lidského oka umožňují receptory zvané čípky. Lidské oko má čípky trojího druhu, citlivé na tři základní barvy - červenou, zelenou a modrou (R, G, B). Detailněji si o tomto barevném modelu povíme později.