Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Cellularium - interiéry Institutu přírodní medicíny pracují s barvou jako ukazatelem teploty

V novostavbě Main Point Pankrác vytvořili architekti interiéry SPA pro Institut přírodní medicíny. Na půdorysu patra o 155 m² je zde vkusně sklouben provoz s čekárnou, recepcí, částí pro personál, se sesternou a lékařem, šatnami se zázemím, a hlavně částí s léčebnými a relaxačními procedurami. Systém celul je odezvou na zadání, ale i tvar patra.
foto: BoysPlayNice
„Když má hlavu v sauně a nohy v ledničce, hovoří statistik o příjemné průměrné teplotě.“
Franz-Josef Strauß

Studio Formafatal se poctivě drží své skvělé pověsti

Setkáváme se opět se skvělou architekturou studia Formafatal. Realizace na pobřeží Kostariky, krásná pralesní scenérie a unikátní architektura jsou jedním ze střípků pestré mozaiky jejich práce. Vždy se potkáte s originalitou, něčím novým, nápaditým a mimořádným. Mohli jsme to obdivovat v několika povídáních na stránkách serveru TZB-info. Nad pláží Hermosa, nedaleko kostarického městečka Uvita, v pralesní vegetaci nalezneme resort Art Villas, jenž tvoří tři unikátní vily a multifunkční otevřený pavilon. Jsou rozeseté po pozemku o celkové výměře 2,5 ha. Konkrétněji je to betonová Art Villa, tropická minimalistická Atelier Villa, soubor Coco Villas a tropický multifunkční pavilon Wing.

Prostory procedur Foto: BoysPlayNice

Nejinak je tomu v případě Achioté (psali jsme na serveru ESTAV), dvou minimalistických vil pro krátkodobý rekreační pronájem. Ty nejsou součástí zmíněného resortu, i když pocházejí ze stejné dílny. Atraktivitu Achioté dodává osazení na hraně strmého kopce, kdy objekt ční z džungle s výhledem na nádherný Pacifik. Obvodové zdi vznikly vrácením vykopaného a zhutněného materiálu do konstrukcí, čímž je místo a stavba propojena udržitelným způsobem ad absurdum. Stejné studio se chopilo řešení prostoru pro degustaci naturálních vín v prostorách historického domu na Starém Městě pod názvem Autentista Wine Bar.

Co stavba, to unikát, vždy domyšlený do detailu s vlastní propracovanou filosofií. Tato architektura není ovšem pokus o náhodné solitéry bez souvislostí. Pojítkem a jakýmsi společným rukopisem realizací je zmíněné studio Formafatal v čele s Dagmar Štěpánovou. Setkáváme se s esteticky velice zdařilou architekturou, respektující přírodu v případě realizací v Kostarice nebo kupříkladu realizace respektující autenticitu historického domu v Praze.

Vnější stěna buňky Foto: BoysPlayNice

V novostavbě Main Point Pankrác na Praze 4 vytvořilo studio interiéry SPA pro Institut přírodní medicíny. Celá filosofie SPA je pochopitelně primárně spojena s rozličnými vodními procedurami. Na půdorysu patra o 155 m2 je zde vkusně sklouben provoz s čekárnou, recepcí, částí pro personál, se sesternou a lékařem, šatnami se zázemím, a hlavně částí s léčebnými a relaxačními procedurami. Specifikace procedur naleznete v dalším textu. Nicméně velmi zajímavé je skloubení řešení a estetiky MPP Cellulária se stavbou a prostorami budovy MPP, jež není rozhodně snadným úkolem. Systém buněk – celul, je odezvou na požadované zadání vepsané do nepravidelného tvaru patra. Jednotlivé buňky řeší svoje dílčí funkce tak, jako u živých organizmů. Jejich kompozice je pěkně patrná z půdorysného řešení. Pokud přistoupíme na tuto hru, dává prostor smysl i při netradičním pojetí oblých stěn a nepravidelných tvarech místností. Proč ne? Není nejmenší důvod se identifikovat s tímto řešením. Barevné a materiálové pojetí je úmyslně mírně strohé a minimalistické jako synonymum klidného prostředí pro odpočinek a relaxaci. Studio Formfatal zde opět nezůstává nic dlužno své pověsti.

Prostory procedur Foto: BoysPlayNice

Je to architektura vzdušná, čistá, jednoduchá, moderní a zcela nevšední. Studio Formafatal pracuje na řadě komerčních a rezidenčních projektů nejen v České republice, ale napříč světem a se smyslem pro detail vytváří zajímavou a zdařilou architekturu.

V části vstupního podlaží novostavby Main Point Pankrác (MPP – Praha 4) navrhlo studio Formafatal interiéry pro Institut přírodní medicíny, Cellularium. Stěžejní částí prostoru o celkové výměře 155 m2 je tzv. SPA, ve kterém se vedle samostatných šaten nachází doprovodné léčebné procedury – finská sauna, kryosauna a terapie prouděním vzduchu.

Prostory procedur Foto: BoysPlayNice

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Zajímavě, ale složitě tvarovaný prostor v novostavbě MPP, kde v půdorysném návrhu téměř nenajdete rovnou stěnu a prostor je vertikálně protkaný šikmými nosnými sloupy – takové podklady obdrželo studio Formafatal společně se zadáním pro návrh interiéru Institutu přírodní medicíny.

Do vstupního foyer, který zároveň slouží jako čekárna, je vsazena samostatná kruhová buňka (ordinace lékaře). Recepce se sesternou se nachází při vstupu a stěžejní částí celého prostoru o celkové výměře 155 m2 je tzv. SPA, ve kterém se vedle samostatných šaten nachází doprovodné léčebné procedury – finská sauna, kryosauna a terapie prouděním vzduchu.

Prostory procedur - osvětlení Foto: BoysPlayNice

Při návrhu jsme vzhledem k měkkému tvarování všech stěn kladli důraz na jednoduchost a zároveň nápaditost povrchů a obkladů. Tmavé tóny a hladké stěrkované povrchy společně s denním světlem výrazně podtrhují hravě modelovaný prostor, zatímco sesternu a ordinaci lékaře jsme ponechali v jemných světlých odstínech, které návštěvníka nerozptylují. Vnější plášť ordinace je obložen svislými ocelovými pláty, které se postupně sklápí až po rovný hladký obklad s integrovanými dveřmi. Vertikalita obkladu je reakcí na fasádu MPP budovy (DAM architekti).

S principem vertikálního rastru pokračujeme v části SPA, kde jsme každou ze tří hlavních místností obložili skleněnými čirými tyčemi na gradientně stěrkované oblé SDK příčky.
Netřeba zákazníkům více popisovat účel místnosti. Samotná barevnost definuje náplň. Sauna jako oheň (červená), kryosauna jako led (modrá) a proudění vzduchu jako vítr (šedá).

Vnější stěna buňky - detail Foto: BoysPlayNice

Malé kruhové šatny jsme pomocí půlkruhových zad z děrovaného podsvíceného plechu u zrcadel rozsvítili do hry světla a stínů opět s rastrem svislých pásků. Všechny tyto principy a materiály jsme zopakovali v dalších pozměněných formách po celém prostoru interiéru, abychom docílili harmonického celku.

Doplňující informace

Studio Formafatal
Autor Ing.arch. Dagmar Štěpánová, Ing.arch. Martina Homolková
Adresa studia Jaromírova 29, 128 00 Praha 2, Česká republika
Umístění projektu Main Point Pankrác, Prague 4
Země projektu Czech Republic
Rok projektu 2019
Rok dokončení 2020
Užitná plocha 155 m²
Fotografie BoysPlayNice
Spolupráce Stěrkované plochy: Different Design,
Obklady ze skleněných tyčí, výroba nábytku dle autorského návrhu Formafatal: Hast,
Výpočet osvětlení, dodávka svítidel: Bulb

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat