REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

I malý domek může být nízkoenergetický. Pomůže efektivní řešení tepelných mostů.

Původně mělo jít jen o malý rodinný domek v běžném energetickém standardu. Stavební prostor nedával žádnou možnost pracovat s dispozicí domu. Díky moderním technologiím se však podařilo mladým manželům realizovat dokonce pasivní novostavbu a získat dotaci NZÚ. Velkou měrou se na tom podílelo efektivní řešení tepelných mostů.
Obr.1. Dům s modrou šipkou je zajímavý turistickou značkou i řadou moderních technických řešení zdroj: PROPASIV s.r.o.

Ve velkém městě se pozemky vhodné pro stavbu domu hledají obtížně. Hustota zástavby a vysoké ceny stavebních parcel nabídku podstatně omezují. Manželé Kroupovi však měli potřebnou dávku štěstí. Rodiče paní Kroupové si všimli, že dlouhodobě neobývaný a zchátralý domek blízko jejich domu je na prodej. Nezaváhali, a i s pozemkem ho koupili. Ten pak manželům darovali jako svatební dar.

Stezka, která domem prochází…

Parcela je nevelká, k tomu ze tří stran striktně limitovaná. Z jedné strany přiléhajícím domem, z druhé strany a zezadu těsně obcházející turistickou trasou. Modrá stezka totiž vede úzkou uličkou mezi dvěma domy a zahradou za domem Kroupových. Rodina to při projektování domu nejen respektovala, ale navíc genius loci do svého domu přímo vtiskla. A jedná se skutečně o rodinný projekt….

Původní malou chaloupku z kotovic pan Kroupa strhl a na jejím místě vyrostla pasivní novostavba. Ačkoliv dům původně manželé z důvodů vyšších stavebních nákladů vůbec jako nízkoenergetický neplánovali, zlákala je zejména představa dotace NZÚ. Dnes však své rozhodnutí považují za to nejlepší, které pro svůj dům a své bydlení mohli udělat. Celý dům si pan Kroupa sám doslova vymyslel a vše pečlivě konzultoval s maminkou své ženy, která je projektantkou.

Obr.2. Balkon kombinovaný s terasou se díky rozšíření nad turistickou stezku příjemně zvětšil zdroj: PROPASIV s.r.o.

Malý pozemek 156 m2 (včetně předzahrádky) vyžadoval maximální využití stavební plochy. Kroupovi vedli dlouhé jednání s úřady o možnosti výstavby až na hranici pozemku. Podařilo se jim obhájit i zcela ojedinělé řešení balkonu, který je postavený částečně nad obecním pozemkem. Právě tudy – pod balkonem, nyní turisté procházejí, když se po modré trase vydávají do krásného údolí Rakovce. 

Pasivní dům je když…

S rozhodnutím vybudovat pasivní dům začal pan Kroupa hledat moderní technologie, které jeho záměr pomohou zrealizovat a také se postarají o zdravé a komfortní bydlení pro jeho rodinu. Protože dispozici domu nebylo možné z důvodu omezeného pozemku optimalizovat a zajistit tak přirozené solární zisky, musel pan Kroupa využít mnohé jiné stavební a technologické prvky k docílení potřebné energetické bilance domu.

Obr.3. Kotvení truhlíků s PROPASIV® Bloky Medium. Instalace bloků probíhá před zateplením fasády zdroj: PROPASIV s.r.o.

Velkou pozornost věnoval řešením tepelných mostů, která díky turistické cestě nabyla dalšího významu. Po modré stezce projde v bezprostřední blízkosti domu značné množství lidí. To s sebou nese i negativní stránky života. Sem tam nějaké to okopnutí fasády, odlomení kousku rohu domu, chytání se za okap nebo jiné vystouplé prvky… S tím vším musí majitelé počítat. Ale kdo by chtěl neustále dokola opravovat kotvení okapu vytržené z fasády? Pan Kroupa se rozhodl pro kotvení venkovních prvků do zateplované fasády domu využít Montážní bloky PROPASIV®. Jedná se o jeden ze zásadních prvků k dosažení úsporného nakládání domu s energiemi. S bloky PROPASIV® pan Kroupa získal nejen účinné řešení tepelných mostů, ale i skutečně pevné uchycení venkovních konstrukcí a s tím i jistotu, že tyto prvky hned tak nikdo z fasády nevytrhne. Nakonec využil PROPASIV® bloky k uchycení všech okapů, fasádního žebříku, stříšky nad balkonem, balkonového zábradlí, a dokonce i držáků truhlíků na květiny pod okny. 

Obr.4. PROPASIV® Blok V pro kotvení komínů zdroj: PROPASIV s.r.o.

Balkon nebo terasa?

A pozornost si zaslouží i zmíněný unikátně řešený balkon. Z něj se rodině nabízí výhled přes zahrady k potoku a do lesa. Část balkonu tvoří zároveň strop spodní obytné místnosti, má tedy povahu terasy. Aby si ji mohli užívat doslova bez zaškobrtnutí, chtěli manželé přístup na terasu bez schodu. Přání se podařilo splnit díky tenké tepelné izolaci VakuPRO. Jedná se o vakuovou izolaci, která je vysoce účinná a pro zajištění stejného izolačního efektu stačí 5x tenčí tloušťka než u běžných izolací. Spodní místnost pod terasou v zimě neprochládá, což se mohlo lehce stát, kdyby majitelé funkci izolace podcenili. Zároveň díky tenké VakuPRO podlaha terasy není vyšší než v interiéru a obyvatelé domu nemusí při vstupu na terasu překonávat schod. Přístup na terasu je tak všem pohodlný, a to zejména i dětem.

Obr.5. Izolace terasy nad místností pomocí VakuPRO umožňuje výstup z interiéru bez schodu zdroj: PROPASIV s.r.o.

Kroupovi s modrou turistickou stezkou skutečně žijí. Dnes se již na šedé fasádě vyjímají modré rámy oken s truhlíky pod nimi a na fasádě září modrá šipka. Dříve turisté často začátek modré stezky minuli, protože se ztrácela někde mezi domy. Svou cestu díky Domu s modrou šipkou teď vždy najdou.

Obr.6. Panel VakuPRO RB1 – s ochrannou vrstvou pryžového granulátu zdroj: PROPASIV s.r.o.

PROPASIV s.r.o.

logo
Korespondenční adresa
Křídlovická 981/23
603 00 Brno

telefon: +420 773 737 519
e-mail: propasiv@propasiv.cz

web: www.propasiv.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Generováno: AI Midjourney

Jak se vyhnout tepelným mostům při kotvení pergoly do zateplované fasády

Příjemné posezení venku i vytoužený stín v horkých dnech dokáží zajistit pergoly, slunolamy i nejrůznější stříšky. Pokud si je chcete pořídit přímo u domu s ukotvením do zdi, pamatujte, že vrtání do zateplené fasády může mít nečekané následky. Jaké a jak správně při kotvení velkých…

Foto: PROPASIV s.r.o.

Zateplení stěny z interiéru řeší řadu situací

Když není možné aplikovat tepelnou izolaci na vnější stranu obvodové zdi, a přitom je zateplení místnosti více než žádoucí, zeptejte se na VakuPRO. Proč zvolit právě tuto tepelnou izolaci?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA