Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Návštěvnické centrum pivovaru - dřevo a tradice

Industriální dělení oken a výkladců po vzoru pivovaru, stěny s logem pivovaru z pivních lahví nebo dřevěné masívní stropní oblouky, stejně tak materiálové pojetí, které jsou nedílnou součástí celé architektury, vychází často z materiálů struktur a tvarů, které naleznete v prostředí pivovaru.
Zdroj: Alex Shoots Buildings
„Život je z pekla štěstí a ráj je velký pivovar.“
Petr Pšurný

Měděné pásy a dělící stěny z pivních lahví

Pokud někdy navštívíte nějaký pivovar, rozhodně nehodláte proběhnout v poklusu provozy, poslechnout si, jak probíhá výroba piva a takzvaně opustit lokál. Chcete velmi pravděpodobně, aby váš zážitek získal nějaké podpůrné argumenty, pro jeho větší hloubku a vstřebání argumentů verbálních i tekutých. Věřte, že převahu informací udrží jen ti nejzdatnější a ti, kteří se v problému orientují. Ostatní si ale zaslouží plnohodnotný zážitek, srovnatelný kupříkladu s barvitostí Menzelových Postřižin. Jak celý zážitek ukotvit v naší paměti? Hádáte správně. Vůně, chuť, barvitost, příjemné pocity dají zážitku patřičné ukotvení, které jen tak nevyprchá. Kde tohle všechno můžete získat? Takových míst je nespočet, ale v našem případě hovoříme o proslulém pivovaru Bernard, a proto se zde nabízí místo pro pozastavení, ochutnání, posezení s přáteli i blízkými, s rodinou i dalšími návštěvníky. Ano, je to Návštěvnické centrum, které slouží jak místním k posezení, tak návštěvníkům od nás i ze světa. Krásné klidné prostředí, jež se inspirovalo industriálním charakterem provozů pivovaru, slouží zároveň i jako expozice i prodejna.

Průhled na pult Foto: Alex Shoots Buildings

Měli jsme zde již několikrát rozličné způsoby pojetí prostředí, kde se náměty nabízely takřka samy. Mám na mysli kupříkladu prostředí bývalé keramičky, kdy v ubytovacích prostorách k dekoracím autoři nápaditě využili sádrové formy, jejich plasticita dodala prostředí snové, až magické pojetí. Stejně tak kupříkladu plastové sedáky židlí, jež pokrývají fasády prodejny v Brně na Vinohradech.

Tudíž, pokud se poohlédneme po provozu pivovaru, objevíme záhy spoustu tvarů, komponentů a částí procesu výroby piva nebo třeba jeho skladování. Je jen na nápaditosti autorů, jak s tímto materiálem naložit. Nejinak je tomu v Návštěvnickém centru Bernard. Industriální dělení oken a výkladců po vzoru pivovaru, stěny s logem pivovaru z pivních lahví, které propouští tlumené světlo, dřevěné masívní stropní oblouky ve staré části jsou odkazem na klenby starých budov a provozů, zde konkrétně předešlého druhého podlaží. Stejně tak materiálové pojetí, které je nedílnou součástí celé architektury, vychází často z materiálů použitých v prostředí pivovaru. Různě barevné stěrky, dřevo, svítidla s měděnými doplňky, měděné pásy, jež odrážejí světlo, repasovaný historický nábytek, to vše je podpořením a doplněním uceleného zážitku. Nechybí zde malý kinosál, ani nově zbudovaná terasa s výhledem na panorama Humpolce k posezení. Celý koncept je velmi promyšlený, pohodový, zdařile vystihující prostředí, které reprezentuje a dává mu další rozměr.

Průhled vstupní pasáží Foto: Alex Shoots Buildings

Architektonický koncept Návštěvnického centra Bernard je postavený na umocnění zážitku z návštěvy pivovaru, ale také na útulném prostředí, kam si hosté rádi přijdou odpočinout po každodenním shonu nebo posedět s přáteli.

Řešení a ideový záměr projektu

Posláním architektury Návštěvnického centra Bernard je umocnění zážitku z návštěvy pivovaru, ale také poskytnutí útulného prostředí pro odpočinek a posezení s přáteli. Návštěvnické centrum s expozicí, prodejnou a pivnicí slouží jak místním z Humpolce a přilehlých měst, tak návštěvníkům ze vzdálenějších částí republiky i světa.

Mezanin – páté podlaží Foto: Alex Shoots Buildings

Koncepce prostředí se inspiruje průmyslovým charakterem pivovaru. Pro exteriér jsou typická členěná okna a výkladce. Atmosféru interiéru tvoří černá cementová stěrka na stěnách a dřevěný nábytek, v harmonickém kontrastu vynikají měděné prvky na baru, nábytku, osvětlení i konstrukčních prvcích. Charakteristickými objekty interiéru jsou stěny z pivních lahví zasazené v kovovém rámu. Tento designový element současně slouží jako dělící příčka mezi jednotlivými prostory. Světlo procházející sklem lahví tvoří magickou stínohru a barví interiér do medového odstínu piva.

Stěna z pivních lahví a logem pivovaru je klíčovým motivem při vstupu do nově vybudované přístavby recepce.

Sál pivnice Foto: Alex Shoots Buildings

Z recepce se přes spojovací krček dostáváme do historické budovy pivovaru. Zde se návštěvníci seznámí v interaktivní expozici s historií piva Bernard a jedinečnými procesy jeho vaření. Cihelné klenby a stěny tohoto prostoru zůstaly zachovány ve své surové podobě, expozice navazuje na původní vzhled pivovarnických štoků. V patře je také malý kinosál a toalety.

Využití Sládkova sálu v následujícím patře je maximálně multifunkční. Prostor je možné rozdělit na dva až tři celky pomocí mobilních dřevěných příček. Sálu dominuje čtvercový bar, který je vymezen sloupy a lemován dekorací z pivních lahví. Skrz bar lze nahlédnout do chlazeného skladu s měděnými tanky s pivem Bernard. Na stěnách se uplatňuje štuk v příjemném béžovém odstínu. Ztvárnění stropu odkazuje na historii budovy, dřevěné oblouky kopírují tvar valených kleneb z druhého podlaží a navazují tak na výraz bývalých štoků.

Prodejna Foto: Alex Shoots Buildings

Prostor pivnice, situované na ploše celého čtvrtého podlaží, ovládá bar se zavěšenými měděnými pivními tanky. Bar je vsazen do vestavěného mezaninu, do kterého je vloženo také sociální zázemí. Atmosféra interiéru je oproti předchozím prostorům klidnější, čemuž odpovídají i zvolené materiály. Na stěnách je použita černá cementová stěrka a tmavé závěsy. Dekorace z pivních lahví Bernard plní tentokrát funkci dělících příček. Dynamiku v prostoru vytváří šikmo ložená prkenná podlaha. Osvětlení krovu zajišťuje primárně systém stmívatelných led reflektorů. Doplňují je výrazná dekorativní svítidla Bomma Tim s měděnými detaily. Lokálně jsou na stěnách umístěny měděné pásy, na které jsou namířena nástěnná svítidla vytvářející nepřímé teplé, medově zbarvené reflexe. Repasovaný nábytek je součástí celkového konceptu “Old meets new“, ve kterém se nové potkává s historií.

Na pivnici navazuje nově zbudovaná terasa, která otevírá panorama Humpolce a díky posuvným skleněným stěnám je celoročně využívána k příjemnému venkovnímu posezení.

Pohled k pultu Foto: Alex Shoots Buildings

Doplňující informace

Studio B² Architecture
Autor Ing. arch. Barbara Bencova
Spoluautor Ing. arch. Lenka Hradecká, MgA. Jakub Klíma [Hezkey s.r.o.]
Umístění projektu Jihlavská 1820, 396 01 Humpolec
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2017-2022
Rok dokončení 2022
Zastavěná plocha 800 m²
Užitná plocha 1772 m²
Klient Rodinný pivovar Bernard a.s.
Spolupráce Architekt budovy: Ing. arch. Petr Bernard
Projektové řízení: Hezkey s.r.o. [MgA. Jakub Klíma, Ing. arch. Martin Machů]
Spolupráce na designu prodejny: Petra Barotková [Hezkey s.r.o.]
Realizační firma: Podzimek a synové s.r.o.
Dodavatel interiéru: Intex v.d.
Projektová podpora a realizace kina: D-cinema
Světelný systém: Etna s.r.o. [zastoupení iGuzzini]
Grafický design a orientační systém: Štěpán Malovec
Inženýring: Studio A

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA