REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Moderní dům otevřený do zahrady. Má vše, co si dovedete představit

Představy o moderním domě pro rodinu mohou být různé. Někdo upřednostňuje nadčasový design spojený s chytrou domácností, jiný bude raději vyžadovat úspory energie, tepelné čerpadlo či solární panely. Rodinný dům v obci Ladná nedaleko Břeclavi má vše výše zmíněné.
Foto: Robert Žákovič

Architektka Helena Paz má s podobnými domy bohaté zkušenosti, mohla se tak přiblížit představám manželského páru a splnit jejich sen o ideálním bydlení. Obec Ladná u Břeclavi je navíc kouzelné místo, kde se rozprostírají lužní lesy a udržují se lidové tradice. Dům je součástí nově vznikající zóny rodinných domů a může být inspirací pro další výstavbu. A to nejenom svým osobitým stylem, ale také navrženým konstrukčním systémem (zděná stavba z cihelných tvárnic vyplněných tepelným izolantem), jenž zaručuje splnění požadavků na energeticky úsporný rodinný dům. Inspirativním řešením je i zdroj tepla pro vytápění a přípravu teplé vody – soustava zemních vrtů v kombinaci s tepelným čerpadlem země/voda, další ohřev teplé vody probíhá přes solární panely umístěné na střeše objektu.

Ten bílý dům, to bílé stavení 

Dostatečná velikost pozemku dovolila architektce rozdělit dům do několika přiměřených hmot a uzavřít je v romantické zahradě s dominantním bílým domem v popředí. Kompozice kopíruje tvar pozemku a otevírá stavby do velké zahrady. Jejich vnitřní uspořádání se propisuje do vnější formy a zahrada je další obytnou místností. Na bílý dům s nepřehlédnutelným osmimetrovým oknem navazuje prosklený objekt s plaveckým bazénem.

Foto: Robert Žákovič

Posuvná okna se subtilními profily propojují obytnou místnost s terasou a zahradou. Najdeme tady i dvougaráž porostlou zelení se zelenou střechou a s pergolou pro další dvě auta; příjezd do garáže je tvořen pruhy betonu a zpevněného trávníku. Nechybí ani dvoupodlažní dřevěný domek s posilovnou a pokojíky pro hosty. Architektka volí vždy takové materiály a hmoty, které respektují okolní zástavbu a vzájemně mezi sebou ladí. Převažují ty klasické: kámen, dřevo, sklo, beton, ocel.

„Všechna okna v tomto domě mají subtilní profily, izolační trojskla, jsou zásuvná do pouzder ve stěnách a jsou vybavena vnějšími žaluziemi. Severní stěnu bílého domu tvoří silná zeď obložená z interiéru i exteriéru štípaným kamenem. V této stěně vedou instalace a jsou v ní niky s různými účely, například krb s lavicí, knihovny či skříňky. Kamenná stěna s nikami vybíhá ven do zadní části zahrady, kde se snižuje a tvoří pracovní plochu u grilu a lavici,“ dodává architektka.

Foto: Robert Žákovič

Interiér, který neomrzí   

Velký důraz kladl manželský pár na interiér domu. Musí být nadčasový, kompozičně vyvážený, útulný a harmonický. A také energeticky úsporný. Tepelné čerpadlo s rekuperací a solární panely jsou prioritou. Po dlouhém uvažování nakonec padla volba na tepelné čerpadlo země/voda s doporučeným výkonem 22 kW. Zásobuje topnou vodou ohřívače vzduchotechnických jednotek a podlahové a stěnové vytápění v bazénu a koupelně.

Součástí dodávky je i sada pro pasivní chlazení. Vytápění objektu je navrženo jako teplovzdušné, v bazénu je instalováno podlahové a stěnové vytápění, garáž je temperována elektrickým přímotopným tělesem. Na střeše jsou osazeny deskové kolektory pro přípravu teplé vody a přitápění. S technickým vybavením a interiérovým designem jsou uživatelé nadmíru spokojeni. Splnili si sen o moderní architektuře s úspornými technologiemi (tepelné čerpadlo, rekuperace, solární panely), romantický sen o bílém domě obklopeném zelení. Příjemným pocitům napomáhá nejenom vnitřní uspořádání domu, které se propisuje do vnější formy, ale také harmonie daná použitím vhodných materiálů. Nádherné je spojení štípaného obkladového kamene, teakového dřeva, betonové stěrky, velkoformátových keramických dlaždic, skla i antracitových kovových prvků. Pečlivý výběr vhodného místa a správného materiálu bude vždycky základem každé dobré architektury.

Foto: Robert Žákovič

Údaje o projektu

Název stavby: Rodinný dům Ladná
Místo stavby: Ladná, Česká republika
Autor: Ing. arch. Helena Paz
Dokončení (rok): 2017
Plocha pozemku: 1794 m2
Užitná plocha: 336 m2
Zastavěná plocha: 330 m2
Konstrukční systém: stěny z tvárnic, betonové stropy
Fasáda: omítka Sto lotusan, obklad štípaný kámen, obklad sibiřský modřín, síť pro popínavé rostliny
Vytápění a větrání: tepelné čerpadlo země/voda, rekuperace, solární panely, podlahové a stěnové vytápění
Úspory energie: nízkoenergetický dům blížící se parametrům domu pasivního

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Aleš Jungmann

Citlivá rekonstrukce prvorepublikové vily postavené jako pocta slavnému Le Corbusierovi

Vily v blízkém okolí Prahy se za první republiky považovaly za znamení úspěchu. Asi nejdražší a zároveň nejkrásnější rezidence patřila továrníkovi a mecenáši Josefu Volmanovi. Nacházela se v rozlehlém čelákovickém parku poblíž řeky Labe. Nedávno ukončená rekonstrukce ji vrátila původní tvář a zařadila ji mezi světové…

Zdroj: Michal Trpák, Petr Tuček

Dům pro sochaře a jeho rodinu překvapí křivkami

Rodinný dům se sochařským ateliérem v Hodějovicích u Českých Budějovic je pevně spjatý s Michalem Trpákem, který se podílel na jeho návrhu. Již samotná forma je originální skulpturou vyjadřující autorův zájem o organickou architekturu.

REKLAMA