Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům na skvělé adrese si po revitalizaci zachoval původní noblesu

Jižní svahy prvních velkých předměstí Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. A jedno takové jsme právě pomohli rehabilitovat a nabízíme vám je ke zhlédnutí. Přestože se jednalo o kompletní rekonstrukci, přímo jsme s původním domem nesoupeřili. Láká nás svojí srozumitelností.
Zdroj: Studio Flusser

Bořek Šípek (český výtvarník, architekt a designér): „Když se architektura zakládá na tradicích, když z nich vychází, každý člověk ji může chápat. Snažím se interpretovat nový kontext novým způsobem. Je mi bližší nově pojmout něco tradičního než experimentovat. Tradice pro mě vždy byla větší inspirací než experimentování. V období renesance se říkalo, že u vchodu do kostela by měly být nejméně čtyři schody. Když vstupujete do budovy po schodech, děláte to s větší noblesou, než když do ní vpadnete. A z toho se můžete hodně naučit – já jako architekt mohu nechat lidi vstoupit do budovy rychle, přímo, nebo pomalu vznešeně a s rozmyslem, a to v nich vyvolá jiný pocit…“

Rezidenční bydlení na jižních svazích Prahy vybízí k noblese

Co hledat pod výrazem noblesa je vcelku jasné. Je to původní elegance stavby, jemnost a ušlechtilost tvarů a použitých prvků dané architektury. Většinově je tato noblesa doprovázena neoddělitelnou estetikou, kdy říkáme: „Ti to tehdy opravdu uměli.“ Možná, že to, co nás láká a oslovuje u takové architektury, je jasná srozumitelnost, pocitová blízkost i po létech. Dát takové stavbě zašlý glanc je prakticky povinností architekta a designéra přizvaného ke spolupráci. Z úvodního citátu plyne, že vkusně a nápaditě užité prvky takové tradiční architektury jsou svým způsobem inspirací a není nezbytné nadbytečně experimentovat. Dokázat takovou stavbu vkusně sjednotit je úkol, který se ve výsledku mnohonásobně vrátí. V případě krásného domu Pod Vrškem tomu nebylo jinak.

Kuchyně Foto: Studio Flusser

Jižní svahy prvních velkých předměstí hlavního města Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. A jedno takové bydlení, právě pomohl autorský kolektiv studia No Architects obnovit. Přestože se jednalo o kompletní rekonstrukci, přímo jsme s původním domem nehodlali soupeřit. Dům byl s citem rozšířen, „učesán“ a taky sjednocen. Rozšíření o koupelnu a dva pokoje a propojení kuchyně chodbou se zahradou prospělo celkovému řešení. Takže celková modernizace šla ruku v ruce se změnou dispozice. Interiéry jsou kompilátem původního stylu architektury a individuálních prvků inspirovaných životem klientů. Vše se spojilo v harmonický koktejl s nádechem původní noblesy, namíchaným citlivě s prvky současného moderního života.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Jižní svahy prvních velkých předměstí hlavního města Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. Ovšem romantizující blouznění typové výstavby s prudkými střechami, ostentativní kamennou podezdívkou a nadbytečnými cihelnými obklady, bývávalo ve své době modernistickým architektům, snícím o pásových oknech, plochých střechách a ústředním topení pro smích. Mnozí proroci skvělého průmyslového světa jim nedávali naději na víc než jednu generaci.

Jídelna a obývací pokoj Foto: Studio Flusser

Autory původní generické nostalgie pozdně prvorepublikových vil na rozdíl od mnohých avantgardních modernistů ani neznáme, ale i po více jak sto letech jim rozumíme. Lidé si tu domy budovali v historizujících slozích prostě proto, že chtěli mít pocit, jako by zde byly odjakživa. Aby sem s nimi mohli snáze zapustit kořeny i oni a jejich domácnosti.

Dnes je ten původní sen skutečností. Vily tu jsou přes století, vyrostla v nich řada generací. Z živořících sazenic v ulicích jsou mohutná stromořadí. Zahrady kypí životem, ploty se ztrácí pod vlnobitím vegetace. A přitom je dnes možné i tyto domy zateplit, osadit tepelným čerpadlem s podlahovým vytápěním, rekuperací odstínit nebezpečný radon unikající z podloží, injektáží stabilizovat kapilární vzlínání vlhkosti atd... Dobovému modernistickému kritikovi by asi dnes v tomto ohledu spadla brada.

Obývací pokoj Foto: Studio Flusser

Když jsme však k tomuto konkrétnímu domu přišli poprvé, nevypadal na noblesní rezidenci. Přestože byla nutná kompletní rekonstrukce, přímo jsme s ním ani zahradou nesoupeřili. Spíše jsme dům vyčistili, přešili a sjednotili nesouměrné záplaty. Upravili střih na míru, dali novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celý ho prodloužili. Stále je ve skříni – v ulici – jasně poznat, jaký kabát – dům to je. Jen v něm najednou není zima a skvěle se nosí.

O teplou vodu na mytí ve třech koupelnách, stejně jako o topení se stará tiché tepelné čerpadlo vzduch voda. Tepelnou stabilitu a komfort přízemní části domu zajišťuje podlahové vytápění, zatímco v suterénu s fitness a patře s ložnicemi a šatnou je možná individuální a rychlá regulace topnými tělesy. Samozřejmostí je pak hospodaření se zachytávanou dešťovou vodou nebo sofistikovaná elektroinstalace zahrnující bezpečnost i uživatelský komfort.

2.NP od schodiště Foto: Studio Flusser

Kromě kompletní technické modernizace prošel objekt změnou dispozice, dostal přímé propojení kuchyně se zahradou a byl rozšířen přístavbou v původním duchu o další dva pokoje a koupelnu. Do interiéru je kromě vcítění do záměru původní architektury jemně zakomponována individuální životní zkušenost a inspirace klientů Japonskem na jedné straně a současně světem Velké Británie na straně druhé. Jako poctu původním stavebníkům jsme přidali jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou.

Doplňující informace

Studio: No Architects
Autor: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juračková
Umístění projektu: Praha
Země projektu: Česká republika
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 173 m²
Hrubá podlahová plocha: 245 m²
Užitná plocha: 175 m²
Plocha pozemku: 750 m²
Spolupráce: Ing. arch. David Hromada
Zahradní architektura: Living in green
Truhlářské výrobky: CZ interiéry s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Ruben Beilby

Působivý vikýř s komínem do rodinného domu přivádí světlo

Když se řekne komínový efekt, nemusí být nutně řeč jen o fyzikálním jevu. Dokládá to zajímavě řešený rodinný dům, který vyrostl u našich německých sousedů. I když respektuje všechny náležitosti a přidržuje se měřítek okolní zástavby, vyniká velmi svérázným protaženým štítem. S vikýřem –…

Foto: Johan Dehlin

Kvalita nestárne. Dům odolává času i díky promyšleným úpravám

Mladý pár si tuto nemovitost vybral ke koupi proto, že byl osloven (ba přímo zasažen) stopami času a příběhy, které by takový dům mohl vyprávět. Tomu pak byly podřízeny další komfort zvyšující úpravy. Ve skutečnosti tu ale nebylo třeba činit velké změny. Tenhle dům je totiž vůči stáří imunní.

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Zdroj: Tisková zpráva MMR ČR

Program na obnovu a rozvoj Terezína a Josefova

Vláda schválila materiál MMR, který představuje další krok k obnově a rozvoji pevnostních měst Terezín a Josefov. Obsahuje hlavní teze desetiletého programu. Způsob financování záchrany akutně ohrožených objektů vláda schválila v září loňského roku. Pevnostním městům by v příštích 10 letech…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA