Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Plánovali rekonstrukci, museli mít novostavbu. Víkendový dům v Bukovanech respektuje původní objekt

Stísněná ulička s komplikovanou a velmi svažitou parcelou dala za vznik, na půdorysu původního stavení a hospodářské části, zcela novému bydlení. Moderní pojetí je velmi vkusně propojeno se znovuvytvořeným domem s původním tvaroslovím. Tvarová i materiálová pestrost si udržuje integritu celku.
Foto: Alex Shoots Buildings
„Jediným důvodem, proč se ptáme ostatních, jaký byl jejich víkend, je, abychom jim mohli povědět o našem vlastním víkendu.“
Chuck Palahniuk

Rekonstrukce, která se nekonala

Relativně stísněná ulička s komplikovanou a velmi svažitou parcelou dala za vznik, na půdorysu původního stavení a hospodářské části, zcela novému bydlení. Moderní pojetí je velmi vkusně propojeno se znovuvytvořeným domem s původním tvaroslovím. Na první pohled je řešení hříčkou drobnějších solitérů. To vše při bližším pohledu bere za své a vše vytváří zdařilý celek, který rozhodně neruší svým pojetím okolní zástavbu, ale i svoji vlastní integritu. Neveliké stavení vzbuzuje pocit prostornosti díky přiznanému krovu, místnosti na výšku přízemí i podkroví. Ručně tesaný strop, technika ošetření některých dřevěných konstrukcí opalováním, oblá ostění dveří a oken stavení, bílé omítky kontrastující s gletovanými omítkami bez dalších úprav dodávají bydlení jiskru. Částečně importované původní techniky a techniky modernější se skvěle potkávají s původním materiálovým pojetím. Máte někdy pocit, že něco esteticky zapadá na to dané místo, že je to jako odtam? Po zevrubnějším zhlédnutí docházím k tomuto závěru, navzdory  prvotnímu pocitu z rozehranosti a pestrosti jednotlivých částí. To místo je parcelou i dožitými původními objekty drobný oříšek, ale ne pro šikovného architekta. Posuďte sami.

Víkendový dům v Bukovanech Foto: Alex Shoots Buildings

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Dům se nachází v příjemné sklepní uličce s omezeným přístupem stavební techniky. Z původního záměru rekonstrukce se po zjištění skutečného stavu muselo rychle upustit. Novostavba respektuje půdorysnou stopu i tvarové pojetí starého domu.

Koncepčně je dům rozdělený na několik dispozičních a konstrukčních částí. Ložnice, koupelna a WC jsou umístěny ve zděné části – původně obytná světnice. Prosklená obytná místnost stojí v místě bývalých kozích chlívků a konstrukčně se jedná o ocelovou konstrukci. Nástavbu tvoří dřevostavba a je zde umístěna sauna s odpočívárnou.

Víkendový dům v Bukovanech Foto: Alex Shoots Buildings

Dům využívá do posledního kousku prudce se svažující pozemek. Na ploše 230 m2 se kromě domu samotného nachází i kůlna na kola a nad střešní terasou je do svahu zakousnutý bazén s panoramatickým výhledem do okolí.

Dům má tradiční tvarosloví, ale kombinuje moderní detaily s historickými technologiemi. Například ručně tesaný povalový strop vsazený do ocelové konstrukce, na kterou navazuje bezrámové velkoplošné zasklení. Vnitřní omítky jsou ve hmotě probarvené a gletované bez dodatečné povrchové úpravy. Výrazným zjemňujícím prvkem jsou zaoblené rohy ostění a nadpraží oken.  Na domě je použita i tradiční lidová japonská technika shou-sugi-ban opalovaného dřeva. Tímto způsobem je ošetřena celá nástavba saunového domečku na střešní terase.

Víkendový dům v Bukovanech Foto: Alex Shoots Buildings

Směs rozmanitosti detailů a celkové dispoziční řešení vytváří architektonický zážitek z prostoru a ukazuje možnost implementace moderní architektury do historického kontextu vinařské uličky.

Doplňující informace

Studio: SENAA architekti s.r.o.
Autor: Václav Navrátil, hlavní architekt, Jan Sedláček, hlavní architekt
Adresa studia: Jakubské náměstí 7, 602 00 Brno, Česká republika
Projekční tým: Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala
Umístění projektu: Bukovany, okr. Hodonín
Země projektu: Česká republika
Rok projektu: 2019
Rok dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 98 m²
Hrubá podlahová plocha: 142 m²
Užitná plocha: 115 m²
Plocha pozemku: 235 m²
Spolupráce: Zahradní architekt: Ing. Jana Zuntychová

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Rekonstruovaná hlavní budova Uměleckoprůmyslového musea stále fascinuje  Zdroj: upm

Rekonstruovaná hlavní budova Uměleckoprůmyslového musea stále fascinuje

Přestože od kolaudace uplynulo takřka pět let, je hlavní budova Uměleckoprůmyslového musea (UMP) stále hodna obdivu. Přesvědčili se o tom i návštěvníci letošního Design Bloku. Pravidelně se zde totiž odehrává nezanedbatelná část programu mezinárodního festivalu designu.