Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vybíráme teplovodní krbovou vložku, 1. část: Výkon vložky a obestavba

Vzhledem k rostoucím cenám energií a nejistotě s dostupností zemního plynu se stále více zákazníků rozhoduje pro topení dřevem. Teplovodní krbová vložka umožňuje efektivně využít energii z hoření a vytápět interiér nejen sáláním prostřednictvím krbového skla, ale i natápěním vody v otopné soustavě. V prvním díle našeho článku bychom vám rádi představili několik základních východisek při výběru správného spotřebiče.
Teplovodní krbová vložka kombinuje funkčnost s estetickou hodnotou Zdroj: BeF Home

Teplovodní krbové vložky jsou stále populárnější alternativou vytápění. Krbovou vložku posouvají směrem ke klasickému kotli, přičemž ale zachovávají požadavky na vysokou estetickou hodnotu krbu v interiéru. Stejně jako u teplovzdušného krbu platí, že aby se krása prolnula s funkčností, je třeba vybírat spotřebič pečlivě a po poradě s krbařem a topenářem.

Na produktech českého výrobce BeF Home vám představíme několik zásad pro správný výběr teplovodního krbu.

Teplovodní vs. teplovzdušný krb

Krbové vložky lze rozlišit podle toho, jakým způsobem předávají tepelnou energii ze spalování dřeva do prostoru. I dnes je nejběžnějším řešením teplovzdušná krbová vložka, která energii předává jednak sáláním přes krbové sklo, jednak ohřevem konvekčního vzduchu nebo akumulace přes povrch těla krbové vložky.

Teplovodní krbová vložka se liší od teplovzdušné tím, že má okolo ocelového pláště, nad topeništěm a v dalších částech topeniště soustavu výměníků, které jsou napojeny na systém ústředního topení. Energii, která není předána do interiéru sáláním přes krbové sklo, tak krbová vložka použije k ohřevu vody. Teplovodní krbová vložka je vlastně mezistupněm mezi krbovou vložkou a kotlem.

Médiem, které ve výměnících zpravidla přenáší teplo do otopné soustavy, je voda. Protože ta má přirozeně vysokou měrnou tepelnou kapacitu (množství energie potřebné k ohřátí látky o 1° C), pracují teplovodní krbové vložky zpravidla s větším celkovým výkonem z hoření, než teplovzdušné krby. Bývají tedy vybaveny silnější vyzdívkou a většinou jsou vyrobeny i ze silnější oceli.

BEF AQUATIC WH 450 E Zdroj: BeF Home

Konstrukce teplovodního a teplovzdušného krbu se v řadě na první pohled nepatrných detailů liší. I proto nelze dodatečně přestavět teplovzdušný krb na teplovodní. Výběr správného spotřebiče je třeba provést hned na začátku a uzpůsobit mu potřebnou infrastrukturu: Tedy mít k prostoru krbu přivedené napojení na otopnou soustavu, mít postavený komín o správném průměru a výšce a také mít ke krbové vložce přivedený přívod externího vzduchu.

Výkon: Čím víc, tím líp?

Základním parametrem při výběru krbové vložky je její výkon, v případě teplovodní krbové vložky jak výkon celkový, tak výkon pro natápění vody. Především v novostavbách a rekonstruovaných domech platí, že méně je někdy více.

Stejně jako u teplovzdušných krbů může i příliš vysoký výkon z topení teplovodním krbem interiér takového domu rychle přetopit. Je proto nezbytné výběr spotřebiče konzultovat s krbařem a topenářem a mít jasnou představu, kolik energie bude potřeba z topení teplovodním krbem a kolik z ostatních zdrojů.

BEF AQUALITE 6, malé topeniště ideální pro nízkoenergetické domy a bez nutnosti pravidelné revize Zdroj: BeF Home

Specifickou kategorii realizací pak představují pasivní domy. Dobrou zprávou je, že teplovodní krbovou vložku je možné instalovat i v nich. Výběru vhodného spotřebiče je však třeba věnovat mimořádnou pozornost a zvolit si krbovou teplovodní vložku pro pasivní domy. Víceméně jediným na trhu dostupným vhodným řešením je BEF AQUALITE 6 PASSIVE s vylepšeným dotěsňováním topeniště testovaným na zvládnutí blower door testu blower door testu.

Akumulační obestavba?

Pokud jde o stavbu krbové obestavby, zásadním způsobem se neliší od klasického teplovzdušného krbu. Kvalitní spotřebiče mají zpravidla dobře tepelně izolovaný plášť, který pomáhá teplo odrážet zpět do teplovodních výměníků. Díky tomu může mít spotřebič menší požadavky na minimální velikost odstupu krbové obestavby od vložky – jednoduše proto, že svým povrchem vyzařuje řádově méně energie než klasická teplovzdušná krbová vložka.

V důsledku toho ale není možné kolem teplovodního krbu postavit akumulační obestavbu, která by stejně jako u teplovzdušného krbu akumulovala teplo ze sálání. Akumulačním médiem je zkrátka voda, která obíhá v otopném systému. Při plánování vytápění krbem je dobré na to pamatovat a rozhodnout se předem, zda se vydat cestou teplovodního, akumulačního nebo konvekčního krbu. Všechny tři dohromady zkombinovat nelze.

Revize

Je potřeba pamatovat na to, že při provozování teplovodní krbové vložky s příkonem nad 10 kW podléhá provozovatel povinnosti nechat provést odborně způsobilou osobou revizi spotřebiče. Seznam odborně způsobilých osob je k dispozici na stránkách Ministerstva životního prostředí.

Příkon spotřebiče vypočítáme jako podíl jmenovitého výkonu a účinnosti. Obě hodnoty zjistíme z technického listu výrobku (výrobci je mají běžně na svých internetových stránkách).

BEF AQUATIC WH V 450 s topeništěm orientovaným vertikálně a malým výkonem, který nevyžaduje pravidelnou revizi Zdroj: BeF Home

Pozor! Ne všechny krbové vložky musejí povinnosti revize podléhat! Podívejme se například na krbovou vložku BEF AQUATIC WH 450:

  • Spotřebič má jmenovitý výkon 7,8 kW
  • Účinnost spalování je 83 %
  • Příkon = 7,8/0,83 ≐ 9,4 kW

Povinné revize se tedy netýkají výrobků z řad BEF AQUATIC 450 a krbových vložek BEF AQUALITE 6 a 6 PASSIVE.

Tolik ke stručnému úvodu do tématu teplovodních krbů. V následujícím textu si blíže představíme konkrétní modely BeF Home a vysvětlíme si jejich silné stránky i omezení, na která můžete jako budoucí uživatel narazit.

BeF Home, s.r.o.

logo
Kotvrdovice 277
679 07 Kotvrdovice

telefon: +420 516 428 240
e-mail: info@bef.cz

web: www.krby-bef.cz/cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Vybíráme teplovodní krbovou vložku, 2. část

Mohlo by vás zajímat

Krbové vložky Zdroj: BeF Home

Jak se nespálit s výběrem krbové vložky

Živý oheň doprovází lidstvo od úsvitu dějin. Sálavé teplo z pomalu hořícího a praskajícího dřeva, sklenička a dobrá kniha: Existuje lepší nápad na strávení pátečního večera? Nutnou podmínkou ideálního pátku je vlastnictví lahve s ušlechtilým obsahem, knihy s moudrým obsahem a krbu s obsahem hořícího dřeva. V BeF Home…

Zdroj: BeF Home

Krbová vložka si může rozumět i s dřevostavbou

Krbová vložka a obecně živý oheň se staly postrachem pasivních a nízkoenergetickcýh domů a dřevostaveb. Neprávem: při výběru správné krbové vložky nebo kamen můžete mít i v moderní novostavbě kvalitní živý oheň bez kompromisů a omezení a s integrací do systémů chytré správy domu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA