Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak prověřit vozidlo online?

Máte vybráno ojeté auto, které přesně splňuje vaše představy a jste těsně před podpisem smlouvy? Než ji podepíšete, prověřte si původ a historii vozu, ať se vám nestane, že koupíte třeba kradené vozidlo.
Zdroj: srovnator.cz
Zdroj: srovnator.cz

Pokud byste nedopatřením koupili kradené auto, policie vám ho odebere a vrátí původnímu vlastníkovi, i když jste o tom, že auto pochází z nelegální činnosti neměli tušení. Peníze, které byste do auta investovali byste pak jen horko těžko vymáhali na prodejci vozu.

Pokud se chcete tomuto riziku, ale i dalším nepříjemnostem vyhnout, proveďte ještě před koupí vozu nejen kontrolu technického stavu vozu, ale prověřte také historii vozidla skrze tzv. VIN kód.

Co je to VIN kód?

Vehicle Identification Number, zkráceně VIN je unikátní kód z čísel a písmen. Každé auto dostane již při výrobě 17-místnou kombinaci, která nesmí být použita u žádného dalšího vozu.

Nejde o libovolný výběr symbolů. VIN v sobě nese nejdůležitější informace a identifikační údaje vozidla. Jde o takové „rodné číslo“ vozu.

Z VIN kódu lze vyčíst:

  • místo výroby
  • rok výroby
  • výbavu
  • motorizaci
  • původní barvu laku
  • servisní historii vozu

Kde najdu VIN kód?

VIN kód bývá vyražen na několika místech v automobilu. Najdete ho v levém dolním rohu pod čelním sklem, v motorovém prostoru a na bočním sloupku u dveří řidiče, případně spolujezdce.

Na každém místě byste měli najít stejné číslo, které by se zároveň mělo shodovat s VIN kódem v technickém průkazu. Narazíte-li na nějaké nesrovnalosti, zpozorněte.

Kde zkontrolovat VIN kód online?

Existuje mnoho stránek, které vám po vložení VIN kódu zdarma vyjedou základní informace o vozidle. Detailnější informace jsou obvykle za malý poplatek.

  • www.kontrolatachometru.cz ukáže informace o stavu tachometru během poslední STK, web provozuje Ministerstvo dopravy
  • www.vincheck.cz čerpá z databází Policie ČR a SR, ukáže vám počet servisních prohlídek, počet majitelů, poslední stav tachometru atd.
  • www.cardetect.cz pracuje nejen s VIN kódem, ale můžete si u nich objednat i fyzické prověření vozu mechanikem, případně, zda se na vozidlo nevážou exekuce.

Pokud online kontrola dopadne dobře a rozhodnete se pro koupi vozu, nezapomeňte si ještě před první jízdou sjednat pojištění auta.

Podívejte se na vlastní oči

Kontrola VIN kódu by měla být spíše nadstavba k fyzické kontrole vozu, při které poznáte základní nedostatky. Pokud máte známého automechanika, vezměte ho na prohlídku s sebou, ale základní problémy odhalíte i sami.

Kontrola exteriéru

Vizuální kontrola odhalí případné odřeniny či nerovnoměrné spáry. Pozor si dejte také na odřené disky či vzorek pneumatik. Samozřejmostí by pak měla být vizuální kontrola podvozku, abychom zjistili, zda auto nerezne.

Kontrolky a diagnostika napoví 

Po otočení klíčkem by měly postupně zmizet všechny červené a oranžové kontrolky. Pro detailnější přehled připojte diagnostiku, kterou dnes zvládají i chytré telefony skrz OBD-konektor.

Kontrola motorového prostoru

Pohled pod kapotu vozu může napovědět mnohé. V motorovém prostoru hledejte především náznaky nárazu, vytahané řemeny či únik kapalin.

Prohlídka interiéru

Základní prohlídka by se neměla obejít bez testu všech ovládacích prvků jako je volant, řadicí páka, ovládání světel či klimatizace. Vše by mělo jet bez problémů a na první pokus. Problémy s elektronikou by se vám následně mohly pořádně prodražit.

Testovací jízda

Prodejce, který nic netají by vám měl umožnit testovací jízdu. Ideální je startovat studený motor. Nastražte smysly, vypněte rádio a poslouchejte. Během jízdy v zachovalém voze byste neměli slyšet žádné klepání, pískání ani další neobvyklé jevy. Projeďte auto v různých rychlostech, abyste zjistili všechny potenciální vady.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: AdobeStock.com - bullrun

Datové schránky do každého SVJ a bytového družstva. Jaké jsou výhody a nevýhody

Klasické poštovní i e-mailové schránky pomalu ale jistě nahrazují schránky datové. Pro fyzické osoby jejich zřízení zatím nebude povinné, nově se však bez nich neobejdou společenství vlastníků (SVJ). Poslanecká sněmovna totiž schválila novelu zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi…

REKLAMA