REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

S pokládkou podlahové krytiny počkejte až vyschne podklad

Nechali jste si položit podlahovinu PVC na nevyschlou stěrku? Bohužel náprava je docela bolestná.
Zdroj: Fotolia.com
Zdroj: Fotolia.com

Když investor má svou hlavu

Investor si vybral pro nášlapnou vrstvu podlahy zejména z finančních důvodů měkčený polyvinylchlorid (PVC), který vyhovoval i designem.

Pokládku prováděla renomovaná firma, která se zdráhala pokládku provést, protože podkladový beton je ještě málo proschlý (vyzrálý). Na naléhání investora si nechala podepsat, že předem upozorňuje na možnost vzniku trvale intenzivního zápachu. Po necelém měsíci od pokládky se začal prakticky v celém bytě projevovat silný chemický zápach. Co se stalo a jak se to dá napravit?

Státní zdravotní ústav zná podobné případy z praxe

Většinou je na vině vysoká vlhkost tedy spíše voda, která zůstala uvězněna v betonu či stěrce pod podlahovou krytinou. Voda má tendenci (sklon) prostupovat všemi podpodlahovými vrstvami až nakonec narazí na relativně nepropustnou podlahovinu. Tento případ nastane tehdy, když se začne pokládat krytina nepropouštějící vodní páru dříve, než v podkladu poklesne vlhkost na doporučovanou hodnotu. Druhou nutnou podmínkou je zpravidla použití di-(2-etylhexyl)ftalátu (DEHP) jako změkčovadla PVC v materiálu podlahové krytiny. DEHP je hydrolyzován (rozkládán) vodou stoupající z podkladu za vzniku 2‑etylhexanolu, který vzápětí dokáže prostupovat krytinou, což se projevuje dlouhotrvajícím intenzivním chemickým zápachem. Samozřejmě intenzivní zápach mohou způsobovat i jiné chemikálie, ale příčina jeho vzniku bude pravděpodobně stejná.

Bohužel náprava je docela bolestná

Je nutné strhnout podlahovou krytinu, zbrousit zbytky lepidla a nechat doschnout stěrku. V některých případech, kdy 2-ethylhexanol proniknul i do podkladových vrstev (betonu), je nutné použít speciální fólii, která se nalepí na stěrku a zabrání tak opětovnému pronikání 2-ethylhexanolu vzhůru. Potom už je pouze na vás, zda se vrátíte k původní krytině nebo raději zvolíte jiný materiál.

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Prázdninové výlety za architekturou. Pěšky, na kole i za vozem…

K prázdninám patří slunce, voda a cesty za dobrodružstvím – a nemusejí to být zrovna exotické dálky či tuzemská bujará příroda. I město má co nabídnout. V Praze se rozsvítily neony a slavnostně se otevřel letní program plný přednášek, filmů, turistiky a spotu. Nová sezóna…

Foto: Petr Polák

Areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky

V Plzni navrhujeme konverzi bývalé Piettovy papírny, jejíž počátky sahají do roku 1870. Je to jedinečný areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky. Plzeňská Papírna je součástí nové obytné zóny o objemu cca 1 700 bytových jednotek, která vzniká v městské části Slovany.

Požár, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, ambrozinio

Hoří! Požár v bytě probíhá jinak, než si myslíte. Plameny jsou jen začátek

„Lidé svým objektům nerozumí,“ říká Radek Kislinger, odborník na prevenci požáru a soudní znalec v oblasti požáru. Kde nejčastěji v bytovém domě vzniká požár? A kolik máme času na efektivní zásah? I utíkat od požáru se dá správně nebo špatně. Požár to nejsou jen plameny a kouř. Problémy…

Zdroj: Adobestock – Fotomek

Změny DPH ve stavebnictví

Co se mění? Např. jsou změny v osvobození od DPH v případě prodeje nemovité věci, bude rozšířena možnost aplikovat sníženou sazbu daně u výstavby bytových domů aj.