Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rozvoj 3D tisku zhoršuje zatížení planety plasty, společnost Fillamentum nabídla cestu

Rozvoj 3D tisku patří k oblastem, které jsou považovány za velmi perspektivní. Odpovědí na požadavky zákazníka je malosériová výroba. Plastová náplň ale přispívá ke zvyšování zátěže životního prostředí.
Zdroj: Adobe Stock - fotofabrika
Zdroj: Adobe Stock - fotofabrika

Plasty představují velkou část odpadů, které jsou skládkovány nebo spalovány, ale kvůli uvolňování mikroplastů představují riziko pro zdraví člověka i dalších živých organismů. Společnost Fillamentum se rozhodla podle principů cirkulární ekonomiky vyvinout náplň pojmenovanou NonOilen, která může obor výrazně změnit.

Český startup Fillamentum z Hulína na Zlínsku nabídl cestu

„Je to jednoduché. Musíte používat takový materiál, který lze opakovaně použít. A pokud skončí jeho životnost, jednoduše ho rozložíte v průmyslovém kompostéru nebo i domácím kompostu, který máte na zahradě – tak po něm nezůstanou žádné mikropolasty“ říká Josef Doleček, zakladatel společnosti Fillamentum.

Kvalitní bioplasty představují důležitou alternativu k náhradě plastů vyráběných z ropy

Kvalitní bioplasty nacházejí využití především u jednorázových obalů.

„Námi vyráběné BIO degradabilní folie jsou na bázi PLA, což je kyselina polymléčná. V případě PLA platí, že kompostovatelnost znamená průmyslové zpracování odpadu v řízených podmínkách průmyslových kompostáren. Materiály splňující evropskou normu EN 13432, neboli „OK Industrial compost“, se musí při teplotě 60 až 70 stupňů Celsia rozložit maximálně do 90 dní. Nejméně 90 procent organického materiálu se musí přeměnit na CO2 za maximálně 90 dní. Jedná se o ideální podmínky, které nelze dosáhnout v každé kompostárně. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, proces BIO degradace nefunguje buď vůbec nebo jen omezeně,“ vysvětluje Miloslav Krchov, vedoucí technologie a vývoje společnosti Granitol, která se výrobou bioplastů zabývá. Kromě zmíněného certifikátu disponuje firma také certifikací TUV Austria.

V České republice zatím příliš vhodné podmínky pro kompostování bioplastů nejsou

„V Česku existuje kompostovací norma, podle této normy je třeba, aby se tyto výrobky kompostovaly v ideálním prostředí a tím je průmyslová kompostárna, kde je určitý poměr dusíku, uhlíku, živin a teploty zhruba 60 °C po určitou dobu. Většina kompostáren v Česku je však postavena na kompostování na volných plochách. Nesplňují tedy výše uvedené podmínky pro kompostování bioplastů. A na domácím kompostu se bioplast nerozloží ani za dva roky. Optimální podmínky rozkladu bioplastů se ve volné krajině prakticky nevyskytují, ve vodě, v jezerech či mořích, se také nerozkládají, stejně jako konvenční plasty,“ porovnává Miloslav Krchov.

Fillamentum je celosvětová jednička ve výrobě high-tech 3D tiskových vláken. Své výrobky distribuuje ve více než 62 zemích, i díky tomu se stala v roce 2018 nejlepším světovým exportérem v rámci exportní ceny DHL Unicredit. Společnost má mimo jiné vlastní oddělení výzkumu a vývoje, spolupracuje také s univerzitami a velkými hráči v oblasti 3D tisku. Kompostovatelná náplň do 3D tiskáren patří k jejím klíčovým inovacím.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Recyklace odpadů

Udržitelnému stavebnictví se ještě většina stavebních společností nevěnuje, ilustrační foto redakce, zelené střechy Praha Pankrác

Udržitelné stavebnictví? Většina firem se mu zatím nevěnuje

Pouze 25 % stavebních společností má v současné chvíli vypracovány konkrétní kroky pro udržitelné stavebnictví. Konkrétní cíle v této oblasti má stanoveny většina stavebních společností naplánované do roku 2025. Tři čtvrtiny stavebních společností tyto kroky pro udržitelné stavebnictví ještě vypracované nemá.

Zdroj: snohetta.com

Je beton z geopolymerů řešením pro budoucnost?

Norské studio Snøhetta se nesoustředí jen na architekturu a design, ale hledá i takové nadčasové cesty k řešení, které by mohl docenit celý globální stavební sektor. A vzhledem k tomu, že beton je v současnosti tím nejvyužívanějším materiálem, za nímž zůstává nemalá ekologická stopa, mohla by tu i skromná změna mít…

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Praha plánuje spalovat kaly vzniklé čištěním odpadních vod

Hlavní město plánuje v budoucnu spalovat kaly, které vznikají v Ústřední čistírně odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Radní dnes zadali městem vlastněné Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), aby rozpracovala plán tzv. kalového hospodářství, který počítá se spalováním buď v Malešické spalovně, nebo v…