Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zlevní nemovitosti? Půjdou češi do nájmů? Jsou realitní makléři letos bez práce? Zeptali jsme se

Nemovitosti v česku. Téma, které rezonuje od nejvyšších pater politiky po diskuse v hospodách. Ceny domů a bytů v posledních dvou letech vylétly velmi vysoko. ČNB tvrdí, že jsou nadhodnocené již o 40 %. Úrokové sazby šly nahoru. Trh se začátkem roku velmi ochladil, poptávka klesla. Znamená to, že bydlení oproti loňsku zlevní? Je trh s nemovitostmi bublina? Nebo byl nastolen nový řád, na který si musíme zvyknout? A jak se změnil realitní trh? Odpovídají zkušení realitní makléři.
Zdroj: Fotolia.com - Deyan Georgiev
Zdroj: Fotolia.com - Deyan Georgiev

Zeptali jsme se zkušených realitních makléřů Jakuba Žižky a Lucie Tůmové, jak oni vidí realitní trh ze svého pohledu. Položili jsme jim otázky ohledně zájmu o nemovitosti, jaký mají názor na pokles ceny, dopad na profesi realitního makléře nebo jak celý segment změní vyšší podíl nájemního bydlení.

Co myslíte vy? Zlevní nemovitosti k bydlení během následujících dvou let v ČR?
 
48%
 
27%
 
25%

Pozorujete pokles zájmu o nemovitosti?

Jakub Žižka: V případě koupě rozhodně ano. Poptávka už v podstatě od počátku roku neustále klesá.

Lucie Tůmová: Bydlení patří k základním lidským potřebám a je po něm tedy stále vysoká poptávka. Je však pravdou, že vlivem rostoucí inflace, úrokovým sazbám hypoték a dalším faktorům kupní síla klesá. Tím se mění i chování poptávky. Kupující ustupují ze svých požadavků a kupují menší nebo levnější nemovitosti, případně se stěhují do jiných lokalit, či upravují rekreační objekty pro trvalé bydlení. V globálu se trh s nemovitostmi zpomaluje, ale zájem o vlastní bydlení trvá.

Pozorujete změnu struktury nabídky, dostávají se například na trh více starší nezrekonstruované nemovitosti?

Jakub Žižka: To potvrdit nemohu. Jistě se dostává na trh stále více a více nemovitostí, což je spojeno 1. se zájmem prodávajících prodat ještě před poklesem cen "na poslední chvíli" a zároveň 2. s tím, že se čím dál více lidí dostává do finančních problémů spojených s energetickou krizí, zvyšujícími se úroky apod. Spojitost s technickým stavem nemovitostí ale nepozoruji.

Lucie Tůmová: V tomto směru nepozorujeme žádné výrazné změny.

Pozorujete nějaké změny v poměru nabídka vs. poptávka? Nebo stále trvá stav "prodá se všechno"?

Jakub Žižka: Toto již aktuálně rozhodně neplatí. Poptávka je aktuálně velmi slabá, především u "normálních" rezidenčních nemovitostí. Naopak se stává realitou nutnost postupného snižování ceny na většině nemovitostech, tak aby vůbec měly tyto nemovitosti šanci se prodat.

Lucie Tůmová: Ano, kupní síla obyvatelstva klesá. Kromě malometrážních bytů, o které je stále velký zájem, se obecně doba prodeje prodlužuje. U některých typů nemovitostí a v určitých lokalitách již dochází i ke snižovaní cen.

Může pokles zakázek (pokud k němu dochází) realitních kanceláří tzv. pročistit trh? Např. bude to mít pozitivní vliv na kvalitu poskytovaných služeb?

Jakub Žižka: Pokud se bude situace na trhu nadále stejným směrem, tak se to dá očekávat. Kvalita služeb některých realitních makléřů bude muset jít nahoru a ti, kteří nebudou schopni se přizpůsobit situaci, tak z trhu postupně vymizí. Obdobná situace se ostatně již odehrála v letech cca 2008-2010.

Lucie Tůmová: Vzhledem k očekávanému převisu nabídky nad poptávkou budou prodávající logicky klást vyšší důraz na kvalitu a rozsah poskytovaných služeb realitních kanceláří. Kvalitní zpracování zakázky pro ně bude klíčové, aby se právě jejich nemovitost zobchodovala v přijatelném čase a za co nejvýhodnějších podmínek. Tzv. „trh poptávky“ je vždy přirozeným sítem realitních makléřů. Kvalitní a zkušení makléři obstojí, ti ostatní budou nuceni z oboru realit odejít.

Bude mít současná situace vliv na cenu nemovitostí v blízké budoucnosti?

Jakub Žižka: Jsem přesvědčený, že aktuálně není na trhu prostor pro další růst cen nemovitostí. Růst se u většiny typů nemovitostí postupně zastavil a existuje i reálná možnost, že by ceny mohly na nějakou dobu poklesnout. Proti tomu jde naopak vývoj inflace, která z druhé strany nutí lidi, kteří mají dostatek úspor v hotovosti, ukládat tuto hotovost do nemovitostí jako do jedné z bezpečnějších aktiv – tito lidé alespoň částečně drží trh nad vodou.

Lucie Tůmová: Už nyní dochází ke korekci cen zejména u dražších nemovitostí. Zatím se toto neprojevuje příliš v inzerovaných cenách na realitních serverech, v praxi však pociťujeme, že se nemovitosti v hodnotě kolem deseti milionů a více prodávají výrazně delší dobu a za nižší ceny než na přelomu roku. Lze předpokládat, že se dočasně ceny většiny nemovitostí mírně propadnou, avšak z dlouhodobého hlediska do budoucna očekáváme opět růst cen. Byť už ne tak rychlý jako tomu bylo v posledních dvou letech.

Nájmy ve větší míře se ukazují jako nevyhnutelnou cestou k řešení bydlení. Je nájmů dostatek?

Jakub Žižka: Nájemní bydlení zažívá ohromný boom. Mnoho lidí, kteří ještě před rokem hledalo vlastní bydlení ke koupi, se nyní přesunulo do bydlení nájemního z toho důvodu, že již nejsou schopni za současných úrokových sazeb získat hypoteční úvěr. Navíc jsme tu měli a stále částečně máme krizi uprchlíků z Ukrajiny - jde o další tisíce lidí, kteří potřebovali bydlet. To vše jsou faktory toho, že nájmů aktuálně není dostatek a ceny nájemného jdou nahoru.

Lucie Tůmová: Zdá se, že doby, kdy bylo vlastní bydlení pro většinu Čechů naprostou samozřejmostí, jsou pryč. Nájemní bydlení je plnohodnotným řešením bytové situace a není na něm nic špatného. Ve světě je naprosto běžné. Jde spíše o naši mentalitu. Nezbývá než se smířit s tím, že movitější lidé a firmy budou vlastnit více nemovitostí, které budou pronajímat. Počet nemovitostí zůstává stejný, jen se změní poměr mezi vlastnickým a nájemním bydlením.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, manažerka a spoluzakladatelka realitní kanceláře FINDEO reality. Na trhu nemovitostí se pohybuje od začátku roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, je spoluzakladatelkou platformy bezinzerce.cz a podílí se na vzniku dalších realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat