Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

LPG jako primární, nebo záložní zdroj? Situace se mění a náklady se liší

Zásobník stojí řádově v desítkách tisíc korun, větší zásobníky pro firmy s vyšší spotřebou i stovky tisíc korun. Většinou tak zůstává majetkem dodavatele plynu, který tím pádem zajišťuje veškerou údržbu a revize.
Zdroj: Adobe Stock - studio-harmony
Zdroj: Adobe Stock - studio-harmony

V souvislosti s obavami o možné výpadky dodávek zemního plynu roste také zájem o LPG jako záložní zdroj. Další důvod zvýšeného zájmu je sílící tlak na výměnu starých kotlů od loňského roku.

LPG využívají domácnosti i firmy

Podle odhadů odborníků je v Česku více než 10 tisíc domácností, které vytápějí propanem ze zásobníku. LPG nicméně v hojné míře využívají také firmy. Typicky se uplatňuje u betonárek, obaloven asfaltu, sušiček obilí, skláren i potravinářských provozů, jako jsou například pivovary, cukrovary, pražírny kávy, stánky. Oceňují zejména nezávislost na distribučních sítích s dodávkami LPG autocisternou, nebo v klasických plynových láhvích o kapacitě 2, 5, 10 a 33 kg.

Zákazník si zpravidla nemusí plynový zásobník kupovat

Zásobník stojí řádově v desítkách tisíc korun, větší zásobníky pro firmy s vyšší spotřebou i stovky tisíc korun. Většinou tak zůstává majetkem dodavatele plynu, který tím pádem zajišťuje veškerou údržbu a revize. Dosud si dodavatel účtoval pouze symbolický pronájem, který se do celkových nákladů promítá minimálně. Vzhledem k rostoucímu využití propanových zásobníků jako záložního zdroje jsou ale dodavatelé LPG nuceni své obchodní modely přizpůsobit.

„Propanový zásobník jako alternativa pro případ výpadku dodávek zemního plynu byl dříve spíše ojedinělý, takže poskytnutí zásobníku bez pravidelného zásobování plynem dodavatele výrazně netížilo. S ohledem na současný trend, kdy nemálo zásobníků v podstatě ‚leží ladem‘ a plní funkci rezervy, se však takové nastavení pro dodavatele již stává neudržitelným,“ upozorňuje Jiří Karlík, expert na segment LPG a ředitel společnosti Primagas.

U záložního zdroje nově navíc platba za nájem a údržbu

„V případě modelu záložního zdroje účtujeme zákazníkovi – v tuto chvíli zejména firmám – za nájem a údržbu částku, která dle typu zásobníku, lokality a výhledu případných pravidelných odběrů začíná už na několika tisících korun ročně. Za záložní zdroj, který je okamžitě k dispozici a lze jej v případě krize kdykoliv využít, je to pro firmu naprosto přijatelná cena,“ dodává Jiří Karlík.

Pro zákazníky s pravidelným odběrem plynu se nic nemění. Stávající model je vázán na minimální pravidelný odběr (např. min. 500 litrů, tj. 250 kg propanu 1x/ 18 měsíců, což odpovídá asi 3,2 megawatthodiny energie), kdy nadále platí pronájem zásobníku za jednotky korun denně. Pro představu, optimální zásobník na roční spotřebu běžného rodinného domu, má obvykle kapacitu 4 850 litrů a pojme 2,1 tuny propanu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Škola, ilustrační obrázek, fotolia

MŠMT chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent

Ministerstvo školství (MŠMT) chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent. S podporou z evropských dotací se nyní chystá vyměnit okna, zateplit půdy, vyměnit plynové kotle a světla. Úřad rovněž postupně snižuje teplotu na svých chodbách a v kancelářích a školí zaměstnance, jak mají s energiemi šetřit. Na…

Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond

V Brně se majitelé budov budou moci hlásit k městské solární elektrárně

Majitelé budov na území Brna se od ledna budou moci hlásit o připojení do vznikající městské solární elektrárny, kterou postupně buduje SAKO Brno Solar. Jde o dceřinou společnost městské odpadové firmy SAKO Brno. Novinářům to řekli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva SAKO Brno Filip…

Zdroj: ABB

Jak uspořit energie v domácnosti pomocí chytré elektroinstalace

Ušetřit za elektrickou energii prostřednictvím nové elektroinstalace, rekonstrukce nebo jen dílčích „upgradů“? Poradíme jak na to. Zaměříme se na prvky chytré elektroinstalace v domácnosti, jejichž fungování přináší reálné úspory.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Šumperská radnice zřídí novou pozici energetika, městu má pomoci uspořit peníze

Šumperská radnice se rozhodla zřídit novou pozici energetika, městu má pomoci navrhovat úsporná opatření a dohlížet na jejich dodržování. Nastoupit by měl již od října, potvrdil to starosta města Tomáš Spurný (Pro Šumperk). Důvodem vytvoření nové pracovní pozice jsou současné náklady města kvůli rapidnímu zvýšení cen…

Zdroj: regulus.cz

Jak skutečně ušetřit se solárním ohřevem vody

Se solárním ohřevem lze významně snížit účty za přípravu teplé vody a větší instalace mohou pomoci i při vytápění. Zároveň lze na fototermické systémy získat dotace. Jak fototermické systémy fungují?