Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stát se snaží převádět majetek obcím. Čistí katastr nemovitostí a dražbami zvyšuje příjmy státu

Online prodej nepotřebného státního majetku je pro veřejnost stále atraktivnější. Daří se také čistit katastr nemovitostí od nemovitostí zapsaných na zaniklé či nedohledané státní subjekty či na nedostatečně identifikované vlastníky.
Zdroj: Adobe Stock - frank
Zdroj: Adobe Stock - frank

Pestrou agendu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových lze rozdělit do tří hlavních oblastí

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je „právní kanceláří státu“, kdy zastupujeme organizační složky ve vybraných majetkoprávních sporech. Ročně hájí státu desítky miliard korun a úspěšnost dlouhodobě přesahuje 90 %. Díky tomu šetří státnímu rozpočtu finanční prostředky, které by jinak musely státní instituce vynaložit na externí advokátní kanceláře. Rovněž hospodaří s vybraným majetkem státu a zajišťujeme jeho účelné a hospodárné využití nebo prodej prostřednictvím transparentních výběrových řízení s elektronickou aukcí na webových stránkách nabidkamajetku.cz nebo dražeb.

"Daří se nám čistit katastr nemovitostí od nemovitostí zapsaných na zaniklé či nedohledané státní subjekty či na nedostatečně identifikované vlastníky. Pomáháme tím občanům dohledávat jejich rodinný majetek a současně odstraňujeme komplikace pro rozvoj obcí a krajů. Také optimalizujeme rozmístění státních institucí po celé republice. Zjednodušeně řečeno, snažíme se o to, aby veškeré státní instituce sídlily v budovách státu a nepronajímaly si drahé kanceláře. A zároveň aby neplatily zbytečně vysoké výdaje na provoz a údržbu, " řekla Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v rozhovoru pro Veřejnou správu.

Díky elektronickým aukcím se daří výrazně zvyšovat příjmy státního rozpočtu

"V loňském roce jsme dosáhli druhých nejvyšších příjmů v téměř dvacetileté historii našeho úřadu. Online prodej nepotřebného státního majetku je pro veřejnost stále atraktivnější. Zvlášť v této mimořádně náročné době lidé oceňují možnost nakupovat využitelný, ale pro stát již nepotřebný majetek z pohodlí svého domova. V systému je možný prodej, pronájem i pacht. Přihlášení do elektronických aukcí na webu nabidkamajetku.cz je velmi rychlé a jednoduché, lze i prostřednictvím identifikačního portálu Identita občana. Navíc zájemci naleznou na našich stránkách nejen nabídky našeho úřadu, ale i jiných státních institucí. Elektronický aukční systém jsme vybudovali vlastními silami a spustili v roce 2018," říká Kateřina Arajmu.

  • Od vzniku elektronického aukčního systému do konce ledna letošního roku proběhlo přes 17 tisíc aukcí, v nichž stát získal už přes 1,9 miliardy korun.
  • Proběhla i aukce s rekordními 965 příhozy nebo s nárůstem kupní ceny v aukci i o 249 900 %.
  • V systému je evidováno více než 1,7 milionu unikátních uživatelů.
  • Online nabídka nepotřebného majetku na portálu nabidkamajetku.cz výrazně posiluje transparentnost, veřejnou kontrolu a razantně omezuje korupci. I bez registrace mohou občané online sledovat průběh nakládání s nepotřebným majetkem.

Celý rozhovor Obcím se snažíme převádět majetek

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průzkum: Inflace a ceny energií komplikují bydlení nadpoloviční většině lidí

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí…

Foto: Brise Vienna, Wiener Linien, Wien Energie, PID-VOTAVA, Zahraniční kancelář města Vídně Eurocomm PR Praha

Stavební povolení on-line, všude na kole, vzdělání na prvním místě. Vídeň se mění na ekologické a inteligentní město

Hlavní město Rakouska si vytklo za cíl být světovým experimentálním a inovačním centrem, jenž se postaví do čela při přechodu ke klimatické neutralitě v rámci Evropské zelené dohody. Současně s tím chce přispět ke zlepšení kvality života podporou udržitelného a integrovaného městského rozvoje prostřednictvím…

Ilustrační obrázek - stavba, Zdroj: fotolia

Virtuální prohlídky domů za pandemie vzrostly, obliba neklesá

V době koronaviru stoupl zájem o prohlídky domů či bytů ve virtuální podobě. Ani po odeznění pandemických opatření však zájem o vizualizace interiérů i exteriérů budoucích projektů neklesá a u developerských společností jsou dál vyhledávané, vyplývá ze zjištění ČTK mezi developery. Virtuální prohlídku je možné…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM