REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zájem o tepelná čerpadla a úsporné domy projevili návštěvníci na brněnských veletrzích

Stavební veletrh, veletrh Dřevo a stavby i veletrh nábytku a interiérového designu se na brněnském výstavišti uskutečnily po dvou nelehkých letech. Součástí programu byl tentokrát i festival architektury a odborné poradenství, které se týkalo kromě jiného i rychlé výstavby azylových domů či rekonstrukce domů po živelních katastrofách.
Foto: Veletrhy Brno

Největší zájem byl o stavební materiály, fotovoltaiku, tepelná čerpadla a nejrůznější montované a modulární domy. Vše samozřejmě s velkými obavami o dostupnost a nárůst cen. Méně starostí přinášel veletrh pro zájemce o nábytek, bytové doplňky a interiérový design. A přímo dobrá nálada vládla u mladých řemeslníků, kteří oslavovali finále hned několika soutěží: Učeň instalatér 2022, Mistrovství ČR s mezinárodní účastí mladých klempířů, pokrývačů a tesařů a dvojice Mistrovství ČR s mezinárodní účastí v oborech čalouník a truhlář.

Stavby a růst inflace

Nepříznivé ekonomické prognózy a těžko předvídatelné ceny energií a stavebního materiálu, zvýšily zájem návštěvníků nejenom o samotné expozice, ale také o přednáškový program. O jeho zajištění se postaraly Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), Cech topenářů a instalatérů ČR (CTI ČR), Státního fondu životního prostředí (SFŽP), Komínová asociace APOKS a další profesní organizace. Většina přednášejících vycházela z aktuální makroekonomické predikce Ministerstva financí ČR o letošní průměrné míře inflace 12,3 procent a kulminaci v druhém čtvrtletí nad úrovní 13 procent. K mimořádně silnému růstu spotřebitelských cen by měly významně přispět ceny ropy, elektřiny a zemního plynu. Zvýšené náklady firem se jistě dále promítnou do cen zboží a služeb. „Náklady na provoz nezateplených domů budou letos opravdu extrémní. Starší rodinné domy mohou svým nehospodárným provozem odčerpat z rodinného rozpočtu přes 100 tisíc korun. Stejný dům po zdařilé rekonstrukci přitom může mít provozní náklady jen třetinové. Při současném růstu cen bude rozdíl v platbách stále vyšší a vyšší,” uvedl Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu (CPD).

Foto: Veletrhy Brno

Ruku v roce s obavami o ceny bydlení a stavebních materiálů přicházejí také obavy o zdraví a bezpečnost. U vystavovatelů je patrná snaha nabídnout i cenově přijatelné varianty domů s garancí úsporného a zdravého provozu; v nabídkách se stále častěji objevují rychlé montáže, konstrukční systémy pro výstavbu nízkoenergetických prefabrikovaných domů z udržitelných materiálů z lepeného dřeva či rychle stojící (zpravidla do měsíce) modulární stavby přizpůsobené každodenním potřebám života.

Rekonstrukce domů po živelních katastrofách

Za zmínku jistě stojí takzvaný post-tornádový dům, který představila Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) s odkazem na další zapojení autorizovaných osob do obnovy budov i celých oblastí na Hodonínsku a Břeclavsku. Zdeněk Kaňa, jednatel realizační firmy Úsporné bydlení, ocenil spolupráci s odborníky ČKAIT a zmínil také pomoc s dotacemi na obnovu domů po tornádu. V případě konkrétní stavby v Hodoníně-Pánově pak dále hovořil o dvou měsících projektových příprav, tří měsících výstavby a nákladech ve výši 4,6 milionu korun s garantovaným úsporným provozem. Jednalo se novostavbu rodinného domu o podlahové ploše 110 m2 nahrazující starší finský domek zpustošený tornádem v červnu loňského roku.

Foto: Veletrhy Brno

„Dřevostavba je nyní staticky pevnější a měla by lépe odolat následkům případných dalších mimořádných událostí,“ podotýká Zdeněk Kaňa a dodává, že do příprav a realizace se promítly i rostoucí ceny stavebního materiálu i práce: „Vzhledem k jasné představě stavebníka byly ovšem zapotřebí pouze dílčí inovace návrhu a samotná realizace proběhla v rekordním čase. Stalo se tak i díky vstřícnosti dobročinných organizací, dodavatelských a realizačních firem. Cením si všech nadšenců, kteří se do obnovy domů poškozených tornádem zapojili, ale ke kvalitnímu výsledku vede pouze cesta spolupráce s profesionály…“

Přestože byla trojice brněnských veletrhů o stavbách a bydlení (21.4. až 23.4.) svojí plochou nepříliš rozsáhlá, nabídla jistě mnohým dobrou inspiraci pro nové ekologické a úsporné bydlení. Mimo jiné i majitelům domů v tornádem postižených oblastech, kteří dosud nezačali s obnovou poškozených domů nebo výstavbou nových.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Stavební zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia

Prezident Zeman podepsal roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu

Prezident Miloš Zeman podepsal změnu nového stavebního zákona, která o rok odkládá vznik nově zřizovaného Nejvyššího stavebního úřadu a pod ním organizovaných krajských stavebních úřadů. Informoval o tom Hrad. Tyto úřady měly začít fungovat pod státem od poloviny příštího roku a měly nahradit dosavadní obecní…

Stavební zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: Adobestock, Daniel Jędzura

Senát dnes umožnil roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu

Senát umožnil roční odklad fungování Nejvyššího stavebního úřadu a krajských stavebních úřadů. Tyto státní úřady by měly podle loni přijatého stavebního zákona začít fungovat v polovině příštího roku a nahradit nynější obecní stavební úřady. Vládní koalice chce část obecních stavebních úřadů další novelou zachovat,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA