Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hromadný výprodej ruských nemovitostí v České republice se nekoná. Neprodávají se pod cenou

KOMENTÁŘ: Hromadné výprodeje nemovitostí ruských vlastníků se zatím nekonají. A už vůbec ne dvacet procent pod tržní cenou, jak uvádějí některá média. Je pravdou, že v poslední době zaznamenáváme větší počet dotazů ze strany ruských občanů, nicméně ve většině případů se jedná jen o konzultace. Realitní makléřka Lucie Tůmová komentuje exkluzivně pro ESTAV.cz.
Ilustrační obrázek, Zdroj: AdobeStock - lein
Ilustrační obrázek, Zdroj: AdobeStock - lein

Vzhledem k absenci legislativy umožňující České republice vytvoření vlastního sankčního seznamu, zmrazování či zabavování majetku cizinců a k dalším okolnostem, které mohou případný prodej v současné době komplikovat (zejména u Rusů, kteří nežijí v ČR), většina z nich zatím vyčkává, jak se bude situace nadále vyvíjet. Ti, kteří přece jen své nemovitosti do nabídky již dali, prodávají za běžné tržní ceny. Zatím není důvod prodávat levněji.

Pokud by mělo dojít k zásadní změně a Rusové by byli nuceni své nemovitosti rychle prodat, nepředpokládáme, že by to mělo zásadní dopad na trh. Možná v některých lokalitách po omezený čas, nicméně v celorepublikovém měřítku nebude počet těchto nemovitostí dostatečný, aby výrazně ovlivnil celkovou situaci na trhu s bydlením.

Zejména co se týká standardních bytů. U luxusních bytů a dražších domů, kde evidujeme obecně mírný pokles poptávky již po několik měsíců, by mohl případný skokový nárůst nabídky mít daleko větší vliv na vývoj cen nemovitostí tohoto typu.

Zatímco v segmentu prodejů k výrazným změnám nedochází, zcela jiná je situace na trhu s nájmy, který teď po covidovém propadu zažívá boom. Spolu se zdražováním nemovitostí v poslední době, zpřísňováním podmínek a zvyšujícím se úrokům u hypoték se vlastní bydlení stává nedostupným pro stále větší skupinu obyvatel. Když k tomu přičteme počet migrantů, kteří tu pravděpodobně zůstanou delší dobu, poptávka po nájemním bydlení i nadále poroste. 

Bonitnější klientela tak má další motivaci kupovat investiční byty. Nejen že ochrání jejich prostředky před inflací, nesou příjmy z pronájmu, ale z dlouhodobého hlediska také poroste v čase jejich tržní hodnota. Koupě nemovitosti je sice konzervativní, ale stále velmi oblíbenou a jednou z nejbezpečnějších investic. V konečném důsledku se tak postupně bude snižovat poměr vlastnického bydlení, který u nás historicky vždy převládal.

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, manažerka a spoluzakladatelka realitní kanceláře FINDEO reality. Na trhu nemovitostí se pohybuje od začátku roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, je spoluzakladatelkou platformy bezinzerce.cz a podílí se na vzniku dalších realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Ceny nemovitostí

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průzkum: Inflace a ceny energií komplikují bydlení nadpoloviční většině lidí

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965

Ceny starších bytů klesly. Brno je výjimkou

Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Pravidla u příspěvku na bydlení budou pravděpodobně jednodušší

Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoliv už každého čtvrt roku. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA