REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Překvapení na českém realitním trhu podle Flat Zone a Víta Sourala

V Praze je to teď asi 2700 nových bytů, což je strašně málo. Navíc se za poslední rok nabídka zredukovala asi o padesát procent. "Po vypuknutí pandemie COVID-19 se byty se začaly prodávat v mnohem větších objemech, skoro dvakrát více než před covidem. A ten trend nezpomalil," říká shrnuje Vít Soural z Flat Zone.
Zdroj: Fotolia.com - manuel
Zdroj: Fotolia.com - manuel

Překvapivý rok 2021 i 2020, když vypukl covid

"Najednou se všechno zmrazilo, nikdo si nebyl jistý, jestli se ekonomika úplně nezastaví. A zrovna u nemovitostí se stal úplný opak. Byty se začaly prodávat v mnohem větších objemech, skoro dvakrát více než před covidem. A ten trend nezpomalil," říká shrnuje Vít Soural z Flat Zone pro Forbes a dále vysvětluje:

"Jen v první polovině tohoto roku se prodalo něco kolem pěti tisíc nemovitostí, což bylo množství, které se před covidem na trhu novostaveb prodalo za celý rok. To bylo velké překvapení. Další velké překvapení je, jak ceny bytů neustále rostou.

Uvidíme, co se bude dít dál. My si myslíme, že do té doby, než se nabídka nějak nevyrovná, nebo než ceny nedosáhnou takové úrovně, že se poptávka výrazně zredukuje, tak ceny porostou dál."

Kriticky nízká nabídka

V Praze je to teď asi 2700 nových bytů, což je strašně málo. Navíc se za poslední rok nabídka zredukovala asi o padesát procent. Stejný trend je i u regionálních měst, kde se nabídka také celá vyprodává, což má za následek ještě větší procentuální nárůst cen než v Praze. Protože v regionech ještě stále nějaký pomyslný prostor pro růst je.

Posláním Flat Zone je zvyšovat transparentnost informací na realitním trhu

Flat Zone má nyní asi 650 webů developerů, ze kterých stahuje každý den informace. Znalost kompletní nabídky dává spoustu možností práce s daty. Agregátor nemovitostí je oak ukazuje tak, aby lidé neměli žádnou práci s dohledáváním projektů. "Sledujeme i změny cen, denně umíme monitorovat dynamiku trhu, kdo o kolik zdražil, zlevnil a jaké konkrétní jednotky se zdražily, dokážeme vyluštit třeba strategii jednotlivých developerů", rekapituluje Vít Soural.

Flat Zone je dodavatelem dat i pro Ceny nemovistostí na ESTAV.cz a Vít Soural byl hostem ve studiu redakce.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Ceny nemovitostí

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, Vojtech Herout

Ceny domů a bytů v EU od roku 2010 vzrostly o 39 procent, v ČR o 100 procent

Ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. Ve své zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice růst za toto období dosahuje téměř 100 procent, v Estonsku či Maďarsku je ale ještě vyšší. Ceny nájmů rostly…

Zdroj: Fotolia.com - piotr-adamowicz

Ceny nemovitostí i úroky rostou, zpřísní se podmínky bank

Realitní kanceláře odhadují zvýšený zájem o nemovitosti před zpřísněním podmínek hypotečních úvěrů. Radí neodkládat výběr nemovitosti a sjednání hypotéky. Vyšší zájem na začátku roku může lokálně a dočasně zvýšit ceny nemovitostí. ESTAV.cz se zeptal na názory odborníků z realitních kanceláří.

REKLAMA