REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Hliníková střecha jako pramen

Střecha nové vstupní budovy ve slovenských termálních koupelích v Podhájské symbolizuje to nejcennější, co návštěvníci v areálu naleznou. Vodu z minerálního pramene, relax, pohodu a úlevu od zdravotních potíží. Zastřešení má tak netradiční tvar, že si jej musí všimnout každý, kdo do areálu vstupuje nebo z něj odchází. Z obou stran budovy dominuje střecha kónického tvaru přecházející ve fasádu, která je vseknuta mezi dvojici vstupních dveří. Právě zde již od úrovně terénu stoupá vzhůru fasáda a jako tryskající pramen postupně a zcela plynule přechází na každou stranu ve střešní rovinu. Toto vizuálně poutavé a tvarově netradiční opláštění je pokryto lehkou ale přitom odolnou hliníkovou šárovanou krytinou PREFALZ.
Zdroj: Croce & WIR

Termální koupele Podhájská patří mezi oblíbené rekreační destinace Čechu, Slováků i Maďarů. Silně minerální voda tryskající z hloubky téměř 2 km je bohatá na jód, má menší koncentraci solí než mořská voda a blahodárně působí na regeneraci organismu. Voda má teplotu 80 °C a do bazénů je ochlazována na 33 až 38 stupňů. První vrt byl v katastru obce Podhájská realizován již v roce 1973 a od té doby se areál rozšiřuje a přizpůsobuje stále vyšší poptávce ze strany návštěvníků. Od bazénu ze silničních panelů až po moderní komplex o rozloze 12 ha a s kapacitou přes 5500 osob denně.

Aktuálně posledním dokončeným objektem je vstupní budova s pokladnami. Nepatří mezi největší objekty, ale jistě je tím nejdůležitějším a nejzajímavějším. Vstupní brána do celého termálního komplexu. Svým ztvárněním střechy symbolicky kopíruje znak Podhájské, kterým je tryskající pramen. Podobné kontury lze najít i na budově wellness centra. Vstupní hala ale zobrazuje prameny rovnou dva, a to jak z uliční strany, tak zevnitř areálu. „Smyslem tvarosloví pomyslné vstupní brány je navodit pocit sounáležitosti k celému termálnímu komplexu. Propojuje současně svět reálný a svět odpočinku a relaxu. Tvar složité střešní konstrukce zde přebírá úlohu symbolického pramene zdraví a pohody, který ochraňuje nejenom návštěvníky, ale také budovu samotnou,“ popisuje autor projektu, Ladislav Bakša z Ateliéru na baště, jehož tým se na nynější podobě koupelí v Podhájské podílí již od prvopočátků.

vstupní budova, termální koupaliště Podhájska Zdroj: Croce & WIR

Celá konstrukce budovy s půdorysem 39 x 24 m je tvarově velmi náročná a nenajdeme na ní téměř nic rovného. Z tohoto důvodu se na statické části projektu podílela také Slovenská technická univerzita v Bratislavě v čele se specialistou na dřevěné nosné konstrukce doc. Ing. PhD. Kristiánem Sógelem. Základem nosného systému jsou přiznané atypicky a přesně na míru ohýbané a dodávané dřevěné vazníky. Jejich obloukový tvar navozuje sounáležitost k přírodě, kde také najdeme sotva něco rovného a přesného. Stejně je koncipován celý interiér, od prodejny, přes pokladny až po svítidla. Vnitřní prostor haly navíc není nijak rozčleněn a nabízí proto zajímavé pohledy na organicky působící dřevěnou kostru stavby.

Pro složitou střešní konstrukci ve tvaru půlkulatého trychtýře se ideálně hodí plechová střešní krytina. Jelikož materiál musí být tvárný a současně velmi pevný, padla volba na hliníkovou krytinu PREFALZ, která se dodává v nejvyšší dostupné falcovací kvalitě. Dokáže se dokonale přizpůsobit, jakkoliv složitým tvarům podkladu. Při výběru vhodného materiálu na střechu a fasádu pro vstupní objekt v Podhájské byl kladen velký důraz na estetický vzhled, který splňuje inovativní matná povrchová úprava PREFA P.10 v odstínu zinkově šedá a v hladkém provedení. Dalším velmi důležitým kritériem byla bezúdržbovost, po několik generací dlouhá životnost a extrémní odolnost. Hliníkovou střechu v Ateliéru na baště navrhovali sice poprvé ale určitě ne naposledy. Kromě vysoké kvality materiálu je přesvědčil rovněž individuální přístup společnosti PREFA Aluminiumprodukte. „Klíčová pro nás byla vysoká úroveň technického poradenství a specifické řešení nestandardních a atypických detailů. Těch bylo na stavbě velmi mnoho, a PREFA se za ně byla schopna zaručit s ohledem na kvalitu provedení. Nakonec, jak jsme se i při našem spoluautorském dozoru a poradenství přesvědčili, i instalace takto složité střechy byla nakonec zcela bezproblémová,“ uzavírá Igor Bujdák, spoluautor projektu.

vstupní budova, termální koupaliště Podhájska Zdroj: Croce & WIR

O projektu:

Země: Slovensko
Objekt, místo: vstupní budova, termální koupaliště Podhájska
Typ stavby: novostavba
Architekti: Ateliér na baště, Ladislav Bakša, Igor Bujdák a kolektiv Realizace: Róbert Nyári
Typ fasády: PREFA PREFALZ
Barva fasády: P.10 zinkově šedá
Fotografie a výkresy: Croce & WIR, Ateliér na baště

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Šikmé střechy

Zdroj: Fotolia.com - thongchai

Systém dešťové kanalizace. Jak odvádět vodu ze střech

Dešťová kanalizace je částí vnitřní kanalizace, sloužící k odvádění srážkových vod především ze střech a zpevněných ploch v objektu. Zahrnuje trubky, tvarovky, příslušenství (např. vpusti) a drobné objekty (např. revizní šachty). Do odpadního potrubí dešťové kanalizace nesmí být napojeno připojovací potrubí od…

Zdroj foto: TopGis.cz

Záběry po tornádu. Porovnejte, kolik práce již bylo uděláno. Architekti i ministerstvo nabízí pomoc

Spoušť, jakou Česko nepamatuje, ale také obrovská vlna solidarity a odvedené práce při odstraňování následků ničivého tornáda, které se jihem Moravy prohnalo na konci června. Obojí ilustrují letecké snímky, jež si nechalo pořídit vedení kraje. Ty nabízejí nejen aktuální pohled na zasažená místa na konci července, ale…

Zdroj: Ing. Zdeněk Žabička

Jak odvést dešťovou vodu ze střechy: Gravitační odvodnění

Vnitřní kanalizace se navrhuje tak, aby byl zajištěn odtok odpadní vody, pokud možno, bez nároku na doplňkovou energii. Veškeré odpadní vody ze střech a podobných ploch a ze zařizovacích předmětů, které jsou umístěny v podlažích nad úrovní terénu, se mají odvádět gravitačně.

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA