REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Archiv článků autora:

Využití kompostu pro vytápění domu

Využití kompostu pro vytápění domu

Kompostování je odedávna využíváno k „likvidaci“ zahradního odpadu a výrobě kvalitního hnojiva. Dal by se ale využít i energeticky? Jak tedy pomocí kompostu vytápět? Lze kompost spalovat? Myšlenka na využití tepla z kompostu není nijak nová, jen využití zůstává zatím netradiční.

Vytápění domu při pálení slivovice

Vytápění domu při pálení slivovice

V mnoha průmyslových procesech vzniká velké množství tepla, které je bez užitku vypouštěno do ovzduší. Příkladem, který je zajímavý z hlediska vytápění, jsou pěstitelské pálenice. Zajímavým proto, že sezóna pěstitelského pálení se dobře kryje s obdobím, kdy by odpadní teplo mohlo být efektivně využito k vytápění…

Fotovoltaika a zatmění Slunce

Fotovoltaika a zatmění Slunce

V pátek 20. března proběhne jedno z nejvýraznějších zatmění Slunce v tomto století viditelných na evropském kontinentu. Zatmění výrazně ovlivní výrobu elektřiny ve fotovoltaických elektrárnách. Energetici se však na tuto situaci dlouhodobě připravují, blackout proto nehrozí.

Datové uložiště může pomoci s vytápěním domu

Datové uložiště může pomoci s vytápěním domu

Velmi netradiční zdroj pro vytápění obytných budov a kancelářských prostor nabízí německá firma Cloud&Heat Technologies GmbH, která nabízí zdarma odpadní teplo z provozu svých serverů, na nichž provozuje cloudové služby.

Vytápět dům lze dřevním odpadem ze zahrady

Vytápět dům lze dřevním odpadem ze zahrady

Při ošetřování ovocných stromů v sadech zůstává velké množství drobných větví. Pro většinu zahradníků se jedná o obtížný odpad, který je proto obvykle bez užitku spálen. V lepším případě je tento materiál podrcen a zkompostován. Když už jsou však větve podrceny, je možno je namísto kompostování usušit a použít v zimě…

Netopýr

Větrné elektrárny a zabití netopýři

Může se jednat o podobný problém, jako v případě ptáků. Otázka je, nakolik je riziko větrných elektráren významné ve srovnání s jinými hrozbami, jimiž jsou netopýři ohrožováni.

REKLAMA