REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Dlouhodobá ochrana fasád historických budov nanonátěry

V každém městě i obci se nachází historické domy, které nám tu naši předci zanechali. Vydržely většinou po mnoho desítek let i staletí bez nějaké zvláštní údržby. Většinou tvoří dominanty náměstí a zaslouží si, aby jejich fasády byly výstavní skříní a chloubou.
Zdroj: FN-NANO

Jaké vlivy ohrožují vzhled a životnost fasády?

V současnosti jsou významně poškozovány nejenom přirozeným erozivním působením přírodního prostředí, ale také industriálními vlivy. Památkové objekty jsou ohrožovány jak mikrobiologickým napadením, tak nepřirozeným usazováním atmosférické špíny, jejíž hlavní složku tvoří v městských aglomeracích a v průmyslově a dopravně zatížených oblastech saze, dehet a další nečistoty produkované dopravou, spalováním fosilních paliv při výrobě tepla a elektrické energie a průmyslovou výrobou.  

Jak ale fasády udržet dlouhodobě čisté, a přitom je nepoškodit?

Obnovení čistého vzhledu vyžaduje často poměrně velké náklady na očištění s využitím chemických přípravků a tlakové vody. V některých případech dochází k nevratnému poškození fasády, a to nemluvě o historických budovách. Čím častěji se fasáda omývá, tím více dochází k její erozi a výraznému snižování její životnosti.

Existuje neinvazivní fyzikální řešení celého tohoto problému, kterým je samočisticí fotokatalytický nano nátěr technologie FN NANO® od českého výrobce. Jeho funkce jsou založeny na čistém a ekologicky velmi šetrném fyzikálním způsobu – fotokatalýze. Ochranný nátěr FN NANO® využívá energii Slunce, kterou převádí na ekologický efekt přirovnatelný k horké plotýnce, která na sobě pálí špínu a škodlivé látky.

Schéma fotokatalýzy v přírodě Zdroj: FN-NANOSchéma fotokatalýzy v přírodě Zdroj: FN-NANO

Poskytuje účinnou a dlouhodobou ochranu památek proti atmosférické špíně, mikrobiologickému napadení a znehodnocení sprejery. Splňuje všechny podmínky pro materiály používané na objekty v režimu památkové ochrany.

FN NANO® nátěry představují v oblasti ochrany památek zcela novou průlomovou technologii. Nátěrová vrstva, která se jejich nanesením vytvoří na povrchu staveb nebo plastik zajišťuje účinně a dlouhodobě multifunkční ochranu jejich povrchu proti mikrobiologickému napadení, proti nepřirozenému zrychlenému zašpinění usazováním sazí a dalších nečistot rozptýlených ve vzduchu a proti degradujícímu vlivu ultrafialového záření. Při tom všem jsou mimořádně dobře prostupné pro vodu a vodní páry, vykazují velmi dobrou přídržnost a mrazuvzdornost. Jsou dobře aplikovatelné standardními postupy a vytvořenou nátěrovou vrstvu lze snadno odstranit bez poškození podkladu. Nátěry FN NANO® jsou dodávány v transparentní i kolorovaných variantách. Pro kolorování jsou používány výhradně kvalitní anorganické pigmenty. Nátěry mají matový povrch, který odpovídá charakteru minerálních omítek a barev, které jsou obvykle používány na památkově chráněných objektech.

Je to mýtus, anebo je možno takto ošetřené objekty někde vidět?

Příkladem může být historický dům v Praze, který se nachází v Londýnské a Bělehradské ulici na Vinohradech. Byl před 2,5 lety kompletně zrestaurován a natřen tímto speciálním ochranným samočisticím nano nátěrem, který jeho vzhled oproti ostatním domům udržuje stále čistý, ale plní i environmentální funkci – čistí okolní vzduch od nebezpečných látek, jako je benzo-a-pyrén, oxidy dusíku, ozón a některé skleníkové plyny.

Historický dům v Praze, který se nachází v Londýnské a Bělehradské ulici na Vinohradech Zdroj: FN-NANO

Díky českým vědeckým kapacitám můžeme již dnes spočítat, jaké množství škodlivých látek dokáže tento dům vyčistit. Tento jediný dům odbourá v dané lokalitě ročně okolo 260 kg NOx a pokud bychom to měli přenést na automobily – eliminuje roční provoz téměř 60 automobilů s dieselovým nebo 170 vozů s benzínovým motorem.

Vzhledem k mimořádně vysoké fotokatalytické účinnosti funkčních nátěrů FN NANO® si výrobce může dovolit poskytnout garanci na funkci dlouhodobě čistého vzhledu svislých povrchů v délce trvání min. 10 let s tím, že jeho životnost lze odhadnout na několik dekád.

Více jak 6 let zámek i přilehlé zámecké budovy v Paskově a další. Zdroj: FN-NANO

Zamýšlíte opravu nebo renovaci fasády a chcete ušetřit na údržbě? Nechte si vytvořit také bezúdržbovou samočisticí fasádu, kterou budete mít desítky let čistou, a dobrý pocit, že děláte něco pro své prostředí.

Jak na to se můžete podívat zde v tomto videu. Vytvořte si samočisticí fasádu.

Další informace, rady a návody.

FN-NANO s.r.o.

logo
Sídlo společnosti
Kamenné Žehrovice 23
273 01 Kamenné Žehrovice

e-mail: fn@fn-nano.com

web: fn-nano.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: archiv pixabay

Jak vyzrát na krásnou čistou fasádu

Jste příznivci světlých fasád? Chcete, aby ta vaše vydržela co nejdéle jako nová? Nano nátěry ušetří vaše nervy, váš čas i peníze při údržbě domu. S jejich pomocí se budete těšit stálému vzhledu pastelových odstínů barev a dlouhodobě čisté fasádě.

REKLAMA