Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jsou venkovní žaluzie odolné proti prudkému větru nebo krupobití?

Odolnost venkovních žaluzií ovlivňuje jejich šířka, tvar a vedení lamel nebo celkové rozměry žaluzie. Nejodolnější jsou lamely S a Z. Žaluzie také ochrání větrné či dešťové senzory a prémiové motory. Obecně ale platí, že hliníkové venkovní žaluzie jsou velmi odolné a vytahovat je musíte jen při velmi špatném počasí.
Zdroj: neva.eu

Tvar lamely: nejodolnější jsou S a Z

Odolnost venkovní žaluzie ovlivňuje tvar lamely. Nejzranitelnější jsou lamely žaluzií F-80, C-65 a C-80. Naopak nejdolnější jsou lamely žaluzií S (S-90) a Z (Z-90 a Z-70).

Žaluzie F-80 využijete na malých oknech nebo tam, kde vám stavba neumožňuje instalovat dostatečně velký kryt, pod který žaluzie zajíždějí. Tyto lamely mají menší paket, zabírají tedy méně místa a stačí jim tak menší prostor. U všech typů lamel je ale i tak vhodné dát větrné čidlo, aby se žaluzie při prudkém větru automaticky vytáhly.

Čím větší žaluzie, tím menší odolnost

Obecně platí, že čím větší žaluzii si necháte vyrobit, tím bude náchylnější na poškození větrem. Záleží ale na konkrétním modelu a výrobci.

„V NEVĚ garantujeme, že žaluzie Z-90 nebo S-90 v šířce do jednoho metru odolávají větru až do rychlosti 88 km/h. To podle Beaufortovy stupnice odpovídá vichřici, která strhává komíny nebo tašky ze střechy,“ říká Jan Gajdoš, produktový manažer firmy NEVA, která venkovní žaluzie vyrábí. Dodává, že pokud rozměr jednoho kusu žaluzie přesáhne tuto šířku, odolnost proti větru se úměrně snižuje.

Vodicí profil je odolnější než vedení pomocí lanka

Vliv na odolnost venkovních žaluzií má také způsob vedení lamel. Zatímco žaluzie s bočním vodicím profilem si poradí i s prudkým větrem, vedení pomocí lanka je výrazně méně odolné.

Žaluzie vedené lankem se hodí do míst, kde vítr fouká spíše výjimečně. Naopak třeba v horách, ve vyšších patrech budov, v lokalitách s vyšší nadmořskou výškou a obecně tam, kde to je technicky možné, zvolte raději variantu s vodicím profilem. Vydrží větší nápor větru a vy tak nebudete muset vytahovat žaluzie tak často.

Venkovní žaluzie s lamely Z-90 patří mezi nejodolnější typy. Zdroj: neva.eu

Venkovní žaluzie ochrání senzory či prémiové motory

S automatickými čidly a senzory se venkovní žaluzie samy vytáhnou do schránky nebo pod krycí plech, pokud se zhorší počasí. Vy se tak nemusíte obávat, že by lamely poškodil silný vítr nebo třeba krupobití.

Nejrozšířenější jsou sluneční a větrná čidla. Velmi užitečný je také dešťový senzor, který rozpozná déšť, kroupy či sníh a žaluzie automaticky včas vytáhne. To je důležité hlavně u krupobití, které dokáže poničit i ty nejodolnější žaluzie.

Životnost žaluzií prodlouží také investice do motorů s prémiovými funkcemi. Mezi ty nejužitečnější patří rozpoznání překážky. Představte si, že vám vítr přes noc shodí do okna zahradní židli. Ráno chcete vytáhnout žaluzie, ty do něj začnou narážet a pokračují v pohybu, dokud překážku nepřekonají nebo nevyhodí pojistky. Velmi pravděpodobně se u toho navíc poškodí lamely.

Pokud ale máte motor s rozpoznáním překážky, který ví, jakou maximální sílu může vyvinout, zastaví po nárazu do překážky svůj pohyb a přestane žaluzie vytahovat. Pokud navíc máte venkovní žaluzie připojené k chytré domácnosti, nahlásí vám motor chybu.

Další praktickou funkcí je ochrana proti přimrznutí. Ta funguje na stejném principu jako senzor překážky. Pokud žaluzie zapadnou sněhem a přimrznou, motor při vytahování musí vyvinout větší sílu než obvykle. Pokud k tomu dojde, motor se automaticky zastaví a uvolní textilní pásku, aby nebyla napnutá.

„Nemůžeme mluvit za ostatní výrobce, nicméně žaluzie NEVA s úspěchem nasazujeme v severských zemích, jako je Norsko, kde bez problémů zvládají tvrdé skandinávské počasí. Pokud jen lehce nasněží, stačí žaluzie omést, pokud jsou lamely přimrzlé nebo se na nich vytvoří vrstva ledu, vůbec s nimi nemanipulujte. Obecně doporučuji, abyste při sněžení měli žaluzie vytažené,“ říká Gajdoš.

„Podobně máme žaluzie otestované například v Izraeli, kde na ně zase působí extrémně slaný vzduch v okolí Mrtvého moře. Životnost žaluzií ani v těchto podmínkách nijak netrpí, zákazníkům vydrží 10 a více let. Věřím, že tohle jsou ty nejlepší důkazy o odolnosti venkovních žaluzií,“ uzavírá Gajdoš.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stínění oken

Zdroj: AdobeStock.com - stock56876

Během pandemie se firmy více zaměřily na ovzduší v kancelářích. V zimě se problémy s kvalitou vzduchu mohou vrátit

Podle odborníků se s připravovanou vyhláškou o omezení vytápění může znovu snižovat ochota lidí větrat. Znečištění vnitřního ovzduší je přitom považováno za jedno z pěti největších environmentálních rizik pro veřejné zdraví. Problém špatně větraných staveb, pro které se vžil pojem nemocné či nezdravé budovy není nový.

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Gilbert McCarragher

Dům s výkladní skříní do dvora propojuje interiér s nebem

Zatímco většina vlastníků domů si přeje, aby případné rozšíření jejich nemovitosti hladce a takříkajíc bezešvě navázalo na původní stavbu, klienti z Londýna to protentokrát pojali opačně. Z nitra domu nechali směrem do dvora vybublat dočista nový a zřetelně odlišený objem přístavby, která se k existenci hlásí…

Foto: Norbert Wunderling

Rodinný dům v rytmu slunce. Důraz klade na maximální návratnost a flexibilitu bydlení

Nízkoenergetický rodinný dům, vystavěný z recyklovaných materiálů, poháněný obnovitelnými zdroji energie. Zdá se, že v Holandsku už budoucnost architektury chápou. K solidně odvedené práci tu ale nabízí i zajímavý příběh o hudbě a světle. A navrch dodávají ještě myšlenku flexibility prostoru. Přijměte pozvání do…