REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jihomoravský kraj má pro lidi zasažené bouří leták s kontakty na sbírky

Jihomoravský kraj dodal do každé domácnosti v obcích zasažených červnovou bouří a tornádem leták, na němž lidé najdou kontakty na pomoc ze sbírek a ministerstva pro místní rozvoj.
Zdroj: Pexels Ralph W Lambrecht
Zdroj: Pexels Ralph W Lambrecht

Novinářům to dnes v Podivíně řekl po jednání krizového štábu hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj v tom byly zmatky. Kraj eviduje, že si u ministerstva zatím podalo žádost asi 650 lidí, žádostem ale chybí odhad škod. Kraj ohledně postupu čeká do pátku na metodiku z ministerstva.

Ministerstvo nabízí na zničené domy dotaci až dva miliony korun s možností také třímilionového úvěru na 30 let s výhodnějším úrokem jedno procento. Server irozhlas.cz uvedl, že o dotaci z programu Živel podalo žádost 759 lidí. Státní fond podpory investic, který dotace rozděluje, ale podle serveru vrátí 90 procent žádostí k doplnění, protože v nich chybí znalecké posudky i výše plnění pojišťoven.

Podle Grolicha byly původní žádosti, které sbírali úředníci na místě, jen předběžné. "Lidé potřebují odhad nákladů a to ještě nemají. Snažíme se s tím pomoct, ale čekáme do pátku na metodiku ministerstva, jakým způsobem to zpracovat," řekl Grolich. Dodal, že kraj očekává, že se objeví další žádosti.

Bouře poslední červnový čtvrtek nejvíce zasáhla Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Leták vydaný krajem osahuje kontakty na sbírky Nadace Via, u které lze žádat až o 150.000 korun, sbírku Diecézní charity Brno, kde lidé mohou podle stavu poškození domu získat až 200.000 korun, a také kontakt na Český červený kříž, který dává až 250.000 na každý zdemolovaný dům. Nechybí ani kontakty na ministerstvo pro místní rozvoj s ohledem na možné dotace a úvěry. Kraj také upozorňuje na to, že o podporu nepřijdou ani lidé v exekučním řízení, je však nutné skutečnost řešit s poskytovatelem podpory, který pomůže najít řešení.

Bouřky s tornádem zničily 1200 domů, z toho asi 200 bylo určeno k demolici. Živel si vyžádal šest životů a desítky zraněných.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Temelín, ilustrační obrázek, fotolia - nixki

Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují,…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Primátor Hřib chce jednat o plánované demolici vily v Praze 5

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce v koalici jednat o dalším postupu ohledně plánované demolice vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Město by se podle Hřiba jako účastník řízení mohlo proti demoličnímu výměru odvolat, městská rada se bude otázkou zabývat na mimořádném jenání v úterý 27.…

Fotovoltaika, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dostálová: Program Živel jsme rozšířili o žadatele s rozestavěným bydlením

Lidé, kterým tornádo poškodilo rozestavěné bydlení, budou moci podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) získat dotaci až dva miliony korun a další až tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru z programu Živel. Z pravidel pro čerpání pomoci byl zároveň odstraněn požadavek, že žadatel nesmí být tři…

Edit Dee (Edita Holišová), CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Ve Valašském Meziříčí odkryly základy městské hradby

Archeologové a památkáři odkryli v Žerotínově ulici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku základy původní městské hradby staré asi pět století. Stalo se tak při výstavbě chodníku, sdělil to ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Město buduje v ulici společný pás pro cyklisty a chodce a rozšiřuje parkoviště.

REKLAMA