REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ceny nájemného až dosud působily protiinflačně, to ale brzy skončí

Inflace je slovo skloňované především v souvislosti se spotřebitelskými cenami. Jak ale ovlivní trh s bydlením? Zvyšující se inflace povede ke stagnaci nebo dokonce k poklesu reálných mezd. To bude mít dopad na nájemní bydlení. Lidé z nižších příjmových skupin se budou přesouvat do oblastí s nižšími nájmy. Co dalšího přinese?
Zdroj: Fotolia.com - aldecastudio
Zdroj: Fotolia.com - aldecastudio

K meziročnímu růstu přispívaly i ceny bydlení a energií

Přírůstek spotřebitelských cen ve srovnání s loňským dubnem dosáhl 3,1 %. To je nejvíce od září 2020. Oproti letošnímu březnu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,5 %. Mírně k meziročnímu růstu přispívaly i ceny bydlení a energií (0,9 %, rostlo nájemné a vodné a stočné), dále ostatní zboží a služby (2,5 %, zejména kvůli cenám finančních služeb) a stravování a ubytování (2,7 %), uvádí v komentáři za duben Český statistický úřad.

Cena elektřiny a plynu pro domácnosti posledních několik měsíců výrazně roste

„Zvyšující se inflace povede ke stagnaci nebo dokonce k poklesu reálných mezd. To bude mít dopad na nájemní bydlení. Lidé z nižších příjmových skupin se budou přesouvat do oblastí s nižšími nájmy, často na okraje měst a budou brzdit i rychlost růstu nájemného v jejich současných bydlištích, protože si to jednoduše nebudou moci dovolit,” uvádí Viktor Mejzlík ze společnosti GarantovanyNajem.cz

„Ceny nájemného až dosud působily protiinflačně, protože během covidu docházelo k poklesu cen. To ale brzy skončí, protože výše nájmů se začne na konci prázdnin opět vracet na původní hodnoty před pandemií. Zvyšování cen způsobí například návrat studentů do univerzitních měst nebo obnovení turismu, ale také stále rostoucí ceny nemovitostí, kdy si velká část obyvatel nemůže dovolit vlastní bydlení. Pronajímatelé navíc budou chtít co nejrychleji dosáhnout vyššího výnosu, než tomu bylo za posledních 14 měsíců” dodává Viktor Mejzlík.

Trendy ve zprávě ČSÚ

V Evropě růst spotřebitelských cen také posiluje. V dubnu meziroční přírůstek cen v Eurozóně dosáhl 1,6 %. Aktuální zrychlení jednoznačně ovlivňují ceny dopravy, jejichž růst zrychlil už v březnu. Po období stagnace se tak růst spotřebitelských cen vrátil blízko 2% úrovni v mnoha zemích eurozóny (v Německu v dubnu přírůstek dosáhl 2,1 %, na Slovensku 1,7 %, v Rakousku 1,9 %). Domácí dynamiku spotřebitelských cen ovlivňují zejména pohyby v cenách zboží (doprava, potraviny, alkohol a tabák). Potenciální zdroj cenového růstu ale mohou představovat postupně se uvolňující služby – například v ubytování, kdy v loňském roce ceny stagnovaly.

Sdílet / hodnotit tento článek