Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Open House Brno se představí v Benátkách

Festival Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty, se ve čtvrtek 20. května představí na slavném Bienále v italských Benátkách.
Zdroj: Open House Brno
Zdroj: Open House Brno

Síť měst Open House Worldwide (OHWW), jehož jsou za Českou republiku členy Brno a Praha, představí ředitel OHWW Phineas Harper na benátské výtvarné přehlídce v rámci diskuze s kurátory pavilonů Finland a severských zemí a USA.

„Je pro nás velká pocta, že se o tomto čistě dobrovolnickém festivalu bude hovořit na takto významné světové akci,“ říká kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management.

Pro veřejnost se brány 17. architektonického bienále v Benátkách otevřou v sobotu 22. května 2021.

Letošní čtvrtý ročník OHB je naplánován na sobotu 29. a neděli 30. května. „Pevně doufáme, že se zatím příznivý ústup pandemie udrží. Naší velkou snahou bude se letos pohybovat i mimo virtuální prostor, co nejvíce akcí uspořádat i osobně pro ,živé´ návštěvníky,“ říká kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová ze spolku Kultura & Management. Loňský třetí ročník musel kvůli začátku pandemie přesunout velmi oblíbené prohlídky jen do virtuálního prostoru.

Jako předzvěst letošního brněnského festivalu se před dvěma týdny propojily slavné brněnské vily a stavby s objekty ve švýcarské Basileji, kde působil Miese van der Rohe. Historik architektury Carsten Krohn srovnal Mieseho brněnskou vilu Tugendhat a Landhaus Lemke. Záznam z akce bude mít premiéru při letošním ročníku.

Jedním z letošních partnerů akce bude například Český hydrometeorologický ústav v Brně, který zajistí festivalovou předpověď pro všechny návštěvníky. Meteorologové představí nejen své pracoviště a historii, ale i současnost předpovídání počasí. A přiblíží i počasí v minulosti v kontextu konkrétních událostí a míst: například tornádo v roce 1870 nad Starobrněnským klášterem, který spolu s Mendelovým muzeem, knihovnou a dalšími prostory představuje ve virtuálních prohlídkách již nyní.

Další letošní partner festivalu CTP otevře své tři venkovní areály Spielberk, Vlněna a areál Ponávka.

Milovníci výhledů se letos mohou těšit například na zaniklou střešní restauraci Grand Prix v Kohoutovicích či rekonstruovanou výškovou budovu Šumavská Tower v Žabovřeskách, dřívější ředitelství firmy Chepos.

Generálním partnerem je TIC BRNO, který stál u zrodu festivalu a spoluorganizoval uplynulé ročníky.

Pět desítek metropolí spolu s Brnem každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě, jde o největší architektonickou akci svého druhu na světě. Již první ročník v Brně s 24 zapojenými budovami přilákal před čtyřmi lety přes osm tisíc návštěvníků. O rok později se zapojilo již 70 budov a objektů, které si prohlédlo na 20 tisíc lidí. V roce 2020 přivítaly online prohlídky na 50 tisíc diváků.

Za čtyři roky se na organizaci podílelo na tři sta dobrovolníků. Právě na spolupráci dobrovolníků je festival celosvětově postaven.

„Zájemcům o letošní ročník doporučujeme průběžně sledovat web www.openhousebrno.cz či facebook.com/openhousebrno s aktuálními informacemi, jako například o startu registrací na připravované prohlídky,“ dodává Pešl Šilerová.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Open House Praha

Zdroj: Tomáš Kovařík

OBRAZEM: Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2021

Další ročník, letos sedmý, festivalu Open House Praha je za námi. Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců, takže není překvapením, že letos…

Zdroj: Tomáš Kovařík

Transformační stanici přestavují na centrum umění. Brzy se otevře veřejnosti. Navštívili jsme ji

Sedmý ročník festivalu Open House Praha 2021 otevřel návštěvníkům 79 běžné nepřístupných prostorů, kterými je provedlo na 350 dobrovolníků. Během festivalového víkendu 7. 8. – 8. 8. 2021 bylo možné navštívit mimo jiné i nově vznikající centrum umění Kunsthalle na Klárově v budově bývalé trafostanice. Nahlédněte s…

Foto: Tomáš Sysel

Open House Praha. Festival začíná 2. srpna. Přijďte se podívat

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů, které se uskuteční v týdnu od 2. srpna 2021. Komentované procházky městem, plavba na historickém parníku, debaty, projížďky Kotěrovou tramvají i tanec v netradičních prostorách – to je jen výběr z…