REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Mýty a pravda o kobotech

Rostoucí náklady na pracovní sílu a její nedostatek na mnoha trzích, včetně Česka, motivují podniky k instalaci robotů na mnoho nových pozic. Ukázalo se, že zavedení robotů nesnižuje zaměstnanost, ale umožňuje zaměstnancům ulehčit od opakujících se činností a zvýšit jejich efektivitu. Kolaborativní robotika je na vzestupu, přesto se objeví občas mýty o cobotech.
Zdroj: Universal Robots A/S, Czech Branch
Zdroj: Universal Robots A/S, Czech Branch

Koboti nejsou průmysloví roboti

V posledních několika letech se významně vyvinul design a provoz spolupracujících robotů, díky nimž se téměř mýtická představa o spolupráci robotů a lidí pomalu stává realitou. S rozvojem technologie se jejich použití v mnoha továrnách brzy stane standardem pro různé aplikace.

Koboti byli navrženi tak, aby byli především velmi lehcí a snadno použitelní, ale dnešní coboti jsou také výkonné průmyslové nástroje. Ty lze integrovat do stávajících strojů a jiných robotů s pomocí sofistikovaného programovacího softwaru. Kolaborativní robotika je na vzestupu a neustále se vyvíjí.

Koboti jsou jediní spolupracující roboti

O téměř každém robotovi může jeho výrobce prohlašovat, že spolupracuje s příslušnými zavedenými bezpečnostními mechanismy. Ale ckoboti jsou jediní roboti, kteří byli navrženi speciálně pro práci s lidmi a kteří také poskytují všestrannost, uživatelskou přívětivost, malou uhlíkovou stopu a cenovou dostupnost, které pomáhají definovat kolaborativní robotiku.

Koboty lze použít vedle lidí bezpečně

Každá automatizovaná aplikace, kde jsou přítomni lidé, vyžaduje posouzení rizik a to zahrnuje i kolaborativní robotika a koboti. Na základě posouzení může daná aplikace stále vyžadovat bezpečnostní mechanismy jako jsou světelné závěsy nebo bezpečnostní rohože, bezpečnostní klece. Koboti jsou navrženi pro použití v pracovním prostoru pro spolupráci a mají integrované bezpečnostní mechanismy. Drtivá většina robotů Universal Robots se používá bez bezpečnostních klecí.

V moderních závodech také roste poptávka po automatizovaných řešeních s větší mírou flexibility, protože zákazníci hledají stále více přizpůsobených produktů. Kolaborativní roboty lze flexibilně zavádět na stávající výrobní linky a tím zvýšit výrobu, aniž by byla ohrožena bezpečnost zaměstnanců.

Koboti nejsou ideální pro přesnou manipulaci

Naopak. Moderní kolaborativní robotika umožní využít koboty i na nejdrobnější práce. Vyzkoušejte například koboty od Universal Robots, dánského výrobce, který již v roce 2008 dodal na trh první roboty. Tito roboti zvládnou manipulaci s těžkým materiálem, obsluhu strojů a mnoho dalšího. Produkty se skládají z těžkých UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e. Toto odvětví se velice rychle mění a nové robotické možnosti posunují hranice mezi kolobarativními a průmyslovými roboty.

To, co funguje pro jednu společnost, nemusí fungovat pro druhou a každé řešení je jedinečné. Pokud chce společnost zlepšit automatizaci, měla by také vyhledat odborníka s rozsáhlými zkušenostmi v mnoha průmyslových oborech a využít jeho znalosti. Počet zvažovaných možností by měl být vždy výsledkem strukturovaného a empirického přístupu, který nenechává žádný prostor pro dohady. Vždy to začíná sběrem dat, jejich analýzou - a nakonec předložením možných řešení založených na těchto datech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: Fotolia.com - izzetugutmen

Přehled: v jaké podobě míří nový stavební zákon do Senátu?

Nový stavební zákon má zjednodušit dosud neúměrně dlouhé povolovací procesy. Kromě toho má však přinést i další změny jako je zabránění takzvané systémové podjatosti. Naše kancelář Frank Bold Advokáti se podílela na původním návrhu zákona a celý proces od začátku sleduje. Ne všechny aspekty, které jsme do něj…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Metru D hrozí zpoždění, ministerstvo zrušilo odmítnutí podjatosti magistrátu

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž zrušilo v pátek vlastní rozhodnutí z loňského září, kterým odmítlo podjatost magistrátu při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí odkládá vydání stavebního povolení na neurčito. Případ tak musí MD projednat znovu. Řekl to náměstek…

Trasování potrubí, ilustrační obrázek, foto redakce

Začínají vznikat digitální technické mapy

DTM zásadně pomohou všem občanům včetně projektantů i stavebníků a také městům, obcím i státu. Díky nim budou na jednom místě dostupné digitální údaje o veškeré infrastruktuře na území celé ČR.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA