REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mýty a pravda o kobotech

Rostoucí náklady na pracovní sílu a její nedostatek na mnoha trzích, včetně Česka, motivují podniky k instalaci robotů na mnoho nových pozic. Ukázalo se, že zavedení robotů nesnižuje zaměstnanost, ale umožňuje zaměstnancům ulehčit od opakujících se činností a zvýšit jejich efektivitu. Kolaborativní robotika je na vzestupu, přesto se objeví občas mýty o cobotech.
Zdroj: Universal Robots A/S, Czech Branch
Zdroj: Universal Robots A/S, Czech Branch

Koboti nejsou průmysloví roboti

V posledních několika letech se významně vyvinul design a provoz spolupracujících robotů, díky nimž se téměř mýtická představa o spolupráci robotů a lidí pomalu stává realitou. S rozvojem technologie se jejich použití v mnoha továrnách brzy stane standardem pro různé aplikace.

Koboti byli navrženi tak, aby byli především velmi lehcí a snadno použitelní, ale dnešní coboti jsou také výkonné průmyslové nástroje. Ty lze integrovat do stávajících strojů a jiných robotů s pomocí sofistikovaného programovacího softwaru. Kolaborativní robotika je na vzestupu a neustále se vyvíjí.

Koboti jsou jediní spolupracující roboti

O téměř každém robotovi může jeho výrobce prohlašovat, že spolupracuje s příslušnými zavedenými bezpečnostními mechanismy. Ale ckoboti jsou jediní roboti, kteří byli navrženi speciálně pro práci s lidmi a kteří také poskytují všestrannost, uživatelskou přívětivost, malou uhlíkovou stopu a cenovou dostupnost, které pomáhají definovat kolaborativní robotiku.

Koboty lze použít vedle lidí bezpečně

Každá automatizovaná aplikace, kde jsou přítomni lidé, vyžaduje posouzení rizik a to zahrnuje i kolaborativní robotika a koboti. Na základě posouzení může daná aplikace stále vyžadovat bezpečnostní mechanismy jako jsou světelné závěsy nebo bezpečnostní rohože, bezpečnostní klece. Koboti jsou navrženi pro použití v pracovním prostoru pro spolupráci a mají integrované bezpečnostní mechanismy. Drtivá většina robotů Universal Robots se používá bez bezpečnostních klecí.

V moderních závodech také roste poptávka po automatizovaných řešeních s větší mírou flexibility, protože zákazníci hledají stále více přizpůsobených produktů. Kolaborativní roboty lze flexibilně zavádět na stávající výrobní linky a tím zvýšit výrobu, aniž by byla ohrožena bezpečnost zaměstnanců.

Koboti nejsou ideální pro přesnou manipulaci

Naopak. Moderní kolaborativní robotika umožní využít koboty i na nejdrobnější práce. Vyzkoušejte například koboty od Universal Robots, dánského výrobce, který již v roce 2008 dodal na trh první roboty. Tito roboti zvládnou manipulaci s těžkým materiálem, obsluhu strojů a mnoho dalšího. Produkty se skládají z těžkých UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e. Toto odvětví se velice rychle mění a nové robotické možnosti posunují hranice mezi kolobarativními a průmyslovými roboty.

To, co funguje pro jednu společnost, nemusí fungovat pro druhou a každé řešení je jedinečné. Pokud chce společnost zlepšit automatizaci, měla by také vyhledat odborníka s rozsáhlými zkušenostmi v mnoha průmyslových oborech a využít jeho znalosti. Počet zvažovaných možností by měl být vždy výsledkem strukturovaného a empirického přístupu, který nenechává žádný prostor pro dohady. Vždy to začíná sběrem dat, jejich analýzou - a nakonec předložením možných řešení založených na těchto datech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.

Stálým hostem Desigbloku je oceněná designérka Lucie Koldová. Foto: Head of Marketing & Communication, Designblok

Čím bude letošní Designblok? Především oslavou žen v designu a architektuře

Každý ročník populární říjnové akce Designblok má své stěžejní téma. V minulosti to bylo například Štěstí, poté Les, Cesta, Mládí… Letos to bude Odvaha – přesněji řečeno odvaha svobodně tvořit a oslava odvážných žen v designu a architektuře. Sedmadvacátý ročník letos obsadí Výstaviště Praha,…