REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Je dobrý nápad vzít si letos hypotéku? Pokud nevíte, zodpovězte si několik otázek

Hypoteční úvěr je nepochybně velký a dlouhodobý závazek. Rozhodnutí o takovémto závazku bychom neměli přijímat impulzivně, nebo pod tlakem. Zda je hypoteční úvěr pro nás výhodný záleží na několika parametrech, které pro žadatele o úvěr nejsou vždy zřejmé.
Zdroj: Fotolia.com
Zdroj: Fotolia.com

Za prvé, je to samozřejmě úroková sazba. Čím je vyšší, tím je hypotéka méně výhodná. Pandemie v loňském roce vedla k propadu sazeb na světových mezibankovních trzích a tedy i poklesu úroků u hypoték. Ovšem v letošním roce se dle analytiků další pokles neočekává, ba naopak mohou úvěry zdražovat.

Dalším významným faktorem při zvažování hypotéky jsou perspektivy růstu cen nemovitostí. Ceny rostou neustále, především ve velkých městech, ale je potřeba promyslet, zda je koupě vlastního bydlení lukrativní investicí do budoucna.

V neposlední řadě je důležité zjistit, zda Vám jsou banky ochotné poskytnout úvěry.

Abyste lépe pochopili, zda je hypotéka vhodná právě pro vás a právě v tuto chvíli, zkuste si zodpovědět následující otázky:

  1. Potřebují si zlepšit bydlení? Odpověď na tuto otázku znáte jen vy. Jestli už bydlíte ve svém, ale velikost bytu vám nestačí, je potřeba se zamyslet co se stávajícím bydlením. Dá se dobře pronajmout či prodat? Pokud bydlíte v podnájmu, oprávněně si asi říkáte, že peníze vynaložené za pronájem by mohly splácet hypotéku. Budete si schopni zajistit vlastní bydlení ve stejném standardu?
  2. Bude pro vás s ohledem na stávající měsíční příjem reálné našetřit na svoje bydlení do 3-5 let? A není to jen o výši příjmu. Zde je potřeba si také zcela upřímně říct, zda umíte plánovat svoje výdaje a zda jste dostatečně zodpovědní. Také jestli tím, že budete dávat určitou částku na stranu významně neutrpí váš životní styl.
  3. Promysleli jste si možná řešení v případě ztráty zaměstnání nebo příjmu? Dnes více, než kdy jindy, je potřeba promyslet, nakolik je váš příjem stabilní a co nastane, když o něj náhodou přijdete. Bude pro vás snadné najít si nový zdroj příjmu? Jak si stojíte na trhu práce?

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Děti, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, luckyimages

Praha 3 vypsala architektonickou soutěž na podobu nové školky

Radnice Prahy 3 vypsala architektonickou soutěž na podobu nové školky, která má vzniknout místo stávající budovy v Jeseniově ulici. Informovala o tom mluvčí městské části Zuzana Křížková. Nynější školka je ve špatném stavu a radnice ji plánuje zbourat. Podobně je to s domovem pro seniory v ulici Pod Lipami, který má…

Právo, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Hřib: Dostálová porušila sliby samosprávám o stavebním zákoně

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) při projednávání stavebního zákona, který dnes schvaluje Sněmovna, nezohlednila požadavky velkých měst a Svazu měst a obcí ČR (SMO), i když to přislíbila. Novinářům to dnes řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). On a další zástupci samospráv požadují…

Ostrava, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, kaprikfoto

Studie má navrhnout nejlepší propojení centra Ostravy s Dolní oblastí

Ostrava vyhlásila veřejnou zakázku na zpracování koncepční urbanistické studie budoucího využití území, které propojuje centrum krajské metropole s turisticky atraktivní Dolní oblastí Vítkovice. Cílem studie má být analýza území i zapracování všech dosud vzniklých dokumentů, které se k němu vztahují. Úkolem…

Kostel v Gutech - původní stavba, foto: Hons084 / Wikimedia Commons

Veřejnosti se replika dřevěného kostelíku v Gutech otevře 6. června

První bohoslužba v replice vyhořelého dřevěného kostelíku v Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku spojená se slavnostním vysvěcením svatostánku se bude konat 6. června. Termín se měnil hned několikrát, naposledy vinou opatření spojených s epidemií koronaviru. Řekl to farář Kazimierz Płachta, pod jehož farnost kostelík…

ŘOPík, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, tpetr-bonek

Ministerstvo obrany opět prodává předválečné bunkry nebo pozemky

Pozemky na Žatecku a u Spáleného Poříčí nebo bunkry pohraničního opevnění opět nabízí ministerstvo obrany k odkupu. Nově úřad zveřejnil 20 inzerátů s požadovanou celkovou kupní cenou 6,1 milionu korun. Sdělil to Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Zdroj: Tisková zpráva ČVUT

Tým z ČVUT vyvinul novou sondu pro kontrolu spotřeby energie

Novou sondu pro kontrolu spotřeby energie vyvinuli vědci z ČVUT. Podle výzkumníků oproti standardním řešením odečtu energie nevyžaduje zapojení do elektrického okruhu. Lze ji tak využít v podstatě kdekoliv. Sonda nyní prochází poslední fází testování v terénu, uvedla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková v dnešní tiskové…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA