REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Proč zvolit pro stavbu domu jednovrstvé zdivo Porotherm

Postavit dům není nic levného. A protože je to často životní investice, je třeba si předem dobře rozmyslet, jaký stavební materiál a jakou technologii zvolit. Konstrukce musí splňovat statické, tepelně technické, protipožární a akustické požadavky, musí mít dlouhou životnost a trvanlivost. Zároveň musí být v optimálním poměru její pořizovací cena k požadovaným vlastnostem. Výstavba přitom nesmí být dlouhá a příliš složitá, aby byl výsledkem příjemný domov s vnitřním prostředím prospívajícím zdraví. Existuje vůbec nějaká technologie, která vyhoví těmto zdánlivě protichůdným požadavkům?
Zdroj: Porotherm
Zdroj: Porotherm

Existuje. Ideální volbou je dům zděný z pálených broušených cihel Porotherm T Profi s obvodovými stěnami tvořenými jen jednou vrstvou keramických bloků, tedy bez zateplovacího systému. Ten není potřeba. Jednovrstvé zdivo je druhem konstrukce, ve které jeden stavební materiál plní téměř všechny funkce, které požadujeme. Navíc v porovnání se zatepleným zdivem je všech potřebných technických parametrů dosaženo s podstatně nižší pracností, jednodušší konstrukcí, a tím i vyšší odolností v čase.

Výhody jednovrstvého zdiva Porotherm

Energetická úspornost

Jednovrstvé zdivo Porotherm z bloků s integrovanou tepelnou izolací je energeticky úsporné a efektivní a má vynikající tepelněizolační vlastnosti. Optimální tepelná akumulace stěn v zimě brání rychlému chladnutí a v létě naopak přehřátí vzduchu uvnitř domu. Zabraňuje tak častým výkyvům teplot i bez dodatečného zateplení fasády a bez klimatizačních a větracích systémů. Výrazně tak snižuje spotřebu energie na vytápění nebo chlazení.

Stabilita, bezpečí, velká únosnost, trvanlivost a odolnost

Z hlíny vyrobené pálené cihly jsou generacemi důkladně prověřeným materiálem. Cihelné bloky jsou trvanlivé a odolné a mají značnou únosnost. Domy z nich postavené jsou obzvláště stabilní a bezpečné. Odolávají nejen větru, krupobití, bouři a sněhu, ale eliminují také vliv mimořádných událostí. U cihel Porotherm T Profi došlo k navýšení únosnosti zdiva o cca 10 % při zdění na maltu pro tenké spáry a o 50 % při použití zdicí pěny Porotherm Dryfix.

Vynikající akustické vlastnosti

Omítnuté jednovrstvé cihelné zdivo má vynikající akustické parametry a s rezervou plní požadavky ČSN. Dodatečné zateplení obvodových stěn naopak může zmenšit zvukovou izolaci vlivem snížení celkové hmoty konstrukce a způsobem provedení zateplení.

Vhodnost pro množství povrchových úprav

Systém jednovrstvého zdiva Porotherm T Profi umožňuje díky své konstrukci a materiálovému provedení aplikaci celé řady povrchových úprav. Lze použít tepelněizolační omítky, lícové zdivo či zavěšený keramický obklad.

Benefitem je snadnost dodatečného upevnění potřebných předmětů, protože kotvení je možné přímo do zdiva.

Výhodná investice

Rodinné domy a byty postavené z cihel Porotherm jsou výhodnou investicí z hlediska poměru „cena/výkon“. Při výstavbě nelze brát v úvahu pouze cenu materiálu, důležitá je i cena práce. Výsledná suma za jednovrstvé obvodové zdivo oproti konstrukci se zateplením může být tak nižší i přes vyšší cenu zdicího materiálu. Cenu ovlivňuje příznivě i kratší doba výstavby. Dům s cihelnou konstrukcí zaručuje, že bude mít vysokou hodnotu při eventuálním prodeji i po mnoha desítkách let.

Příjemné a zdravé prostředí

Díky jednovrstvému zdivu máte domov bez negativních vlivů na zdraví, s příjemným vnitřním prostředím, stabilní vzdušnou vlhkostí, dostatkem světla a čerstvého vzduchu. Cihly se vyrábějí z přírodních surovin – hlíny a vody. Cihelné zdivo neobsahuje látky znečišťující ovzduší interiéru, proto nevyvolává žádné zdravotní komplikace. I izolant – minerální vata –, který cihla pro jednovrstvé zdivo Porotherm T Profi obsahuje, je zcela přírodní.

Jednoduché a rychlé zdění

Wienerberger nabízí ucelený zdicí systém s velmi širokým výběrem formátů cihel pro výstavbu celého domu. Sortiment zahrnuje základní cihelné bloky a dvojbloky polovičních cihel pro zdivo tloušťky 50, 44, 38 a 30 cm, akustické a soklové cihly, překlady i stropy. 

Jednovrstvé obvodové zdivo vytvořené z broušených cihelných bloků Porotherm T Profi tloušťky 50 a 44 cm bezpečně splňuje limity pro výstavbu pasivních rodinných domů. Pro energeticky úsporné rodinné domy lze s rezervou použít cihly Porotherm T Profi v tloušťce 38 a 30 cm. Pro spojování cihel se používá tenkovrstvá malta nebo zdicí pěna. Tenkovrstvá celoplošná malta Porotherm Profi se na cihly aplikuje speciálním maltovacím vozíkem ve vrstvě silné pouze 1 mm nebo jednoduchým válečkem Porotherm Easy. Zdicí pěna Porotherm Dryfix.extra se nanáší z tuby pomocí aplikační pistole. Její předností je jednoduchost a rychlost – je to nejrychlejší způsob zdění. Navíc s ní lze zdít až do teploty –5 °C.

Zdění s cihlami Porotherm je snadné, rychlé, přesné a efektivní. Nemusí se řešit velké množství materiálových vrstev, při zhotovování konstrukce je menší riziko chyb. Dává tak možnost i svépomocné výstavby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA