REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Hliníková pergola – to nejlepší pro vaši zahradu

Blíží se letní sezóna a nastává klasická otázka. Kam se schovat před pálícím sluncem? Pergoly jsou stálice, které poskytují stín a zároveň umožňují vzduchu, aby jimi procházel a ochlazoval vás. Díky tomu jsou pergoly vyhledávaným zahradním doplňkem. Jakou si ale vybrat?

Existuje několik kritérií, podle kterých vybrat vhodnou pergolu na vaši zahradu. Tím nejdůležitějším je velikost. Jinou si vyberete pro posezení v úzkém rodinném kruhu, jiná velikost se hodí pro pravidelné grilovací párty. Platí ale jedno pravidlo. Pokud uvažujete ve velkém, dejte si pozor, aby velikost pergoly nepřesahovala 25 m2. Pak už totiž musíte mít stavební povolení.

Má být vaše pergola samonosná, nebo má být součástí domu? V obou případech je ale podstatné, aby měla pergola pevnou konstrukci, která odolá větru a dešti. Prim v pevnosti vedou hliníkové pergoly.

A právě konstrukce souvisí s životností pergoly. Dřevěná pergola bývá levnější, ale také ji více nahlodá zub času. Krom toho, že dřevo vysychá a v nevhodných podmínkách hnije, je obtížnější dřevěnou konstrukci připevnit k domu nebo střeše. Připravíte se tak o možnost mít z pergoly nedílnou součást vašeho domu.

Hliníková pergola: výhody na vaší straně

Hliníková pergola je lehká, odolná a velmi rychle sestavitelná. A hlavně – konstrukce nezabírá tolik místa, jako u dřevěných pergol. Zároveň hliník nerezaví a investice do hliníkové pergoly se vám časem určitě vyplatí. A že nejste fanoušky šedé barvy hliníku? Dnes se již dají pořídit pergoly v různých barevných variantách tak, aby co nejlépe zapadly do vaší zahrady. A to včetně lakování, které vzhledově připomíná dřevo.

Jak ale vyřešit střechu? Jednou z možností je využít na ni tzv. „slunolam“, což jsou vlastně naklápěcí pohyblivé lamely, které vám poskytnou přesně tolik slunce nebo stínu, kolik potřebujete. A pokud se blíží podzimní plískanice nebo do vás peče zapadající slunce, oceníte určitě i možnost bočního zastínění.

Nicméně výběr pergoly je také otázkou vkusu. V chatové nebo zahrádkářské kolonii dáte nejspíše přednost menší dřevěné pergole, která lépe zapadne do oblasti. Řešíte-li ale pergolu ke svému domu a jde vám o kvalitu, trvanlivost a praktičnost, nejspíše sáhnete po pergole hliníkové.

Spočteme-li všechna pro a proti, hliníkové pergoly vítězí na celé čáře. Jsou vhodné díky své konstrukci i do malých prostor, zároveň jsou ale neskutečně odolné a variabilní. Chcete-li tedy investovat do pergoly, a mít jistotu, že přetrvá desetiletí a investice se vím tím několikrát vrátí, je hliníková pergola to nejlepší pro vaši zahradu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň pro zahradu i terasu v rukou designérů: Krby, grily, udírny

Oheň je odpradávna znakem pospolitosti a útulnosti. Vytváří specifickou atmosféru. Přenosná ohniště, venkovní krby i celé kuchyně mohou domy vhodně doplňovat a vytvářet velmi zajímavé a inspirativní prostředí. Vědí to majitelé domů i designéři.

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada vznikne po zasazení poslední květiny a po zazelenání trávníku, pravdou je, že se žádná nezrodí bez stavebních úprav. Co všechno je nutné vyřešit ještě před samotnými vegetačními úpravami? Kromě zpevněných povrchů, ploch určených pro umístění herních sestav a vodních prvků se…

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Bývala to tajuplná zahrada obehnaná vysokou kamennou zdí s prostorným altánem pro dobrodružná nebo tajná milostná setkávání. Najdeme i dnes taková místa, která nás přitahují zvláštní silou?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA