REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pět důvodů, proč stavět dům svépomocí

Ať už se chystáte na velkou rekonstrukci nebo rovnou na stavbu nového domu, možná právě stojíte před zásadní otázkou: „Nechat si dům postavit nebo se do toho pustit sami?“ Kdo se na to cítí a má alespoň trošku šikovné ruce, může se do stavby domu pustit sám. Stavba svépomocí vám dává v mnoha směrech volnost, naprostou kontrolu a v neposlední řadě přináší velkou finanční úsporu!
Zdroj: Wienerberger

O všem si rozhoduji sám

Pokud si zvolíte stavbu domu na klíč, musíte se částečně smířit s tím, že si do projektu nebudete moci tak snadno zasahovat, někdy dokonce vůbec. Můžete si zvolit jen drobné změny, třeba jinou barvu výmalby nebo obklady do koupelny. A i kdyby se vám u firmy, která vám dům staví, podařilo domluvit nějakou větší stavební změnu, často si za ni výrazně připlatíte.

Stavba svépomocí vám naopak dává volnost v rozhodování v jakékoliv fázi stavby, a to především v té, kterou jen stěží v budoucnu změníte, jako je třeba výška základové desky. Pokud dodržíte normy a doporučený technologický postup, můžete si například v průběhu stavby rozmyslet posunutí příček, počet zásuvek, materiál schodiště, typ oken, fasádu, zateplení, půdní prostor apod.

Vím, za co utrácím

Kolik zaplatím za materiál? Kolik mě stojí práce? Při stavbě domu na klíč si kupujete projekt, tedy stavbu, která má předem jasně daný postup, práci, materiál. Kalkulace a tudíž i investované peníze není tak jednoduché rozklíčovat. Nevíte přesně, kolik a do jaké položky jste investovali své peníze. Rádi byste někde kvalitnější materiál? Chcete jiného výrobce zdiva? Co když od někoho jiného můžete mít základovou desku o desítky tisíc levněji? A kolik mě vlastně stojí střecha, nemůžu si vybrat jiného výrobce?

U stavby svépomocí si tyto otázky pokládat nemusíte, sami si určujete, za co své peníze utrácíte. Je tak pro vás jednodušší vytvořit si kalkulaci, při které se rozhodnete, kde ušetřit nebo kde naopak zainvestovat do kvalitnějších materiálů, jakého zvolit výrobce, jakou práci si zvládnete udělat sami a kolik zaplatíte za pomoc jiného řemeslníka.

Nic mě nepřekvapí

Bohužel v dnešní době platí, že kvalita odvedené práce není ani tak závislá na tom, kolik za ni zaplatíte, ale na tom, kdo tu práci vykonává. Můžete zaplatit miliony za stavbu domu na klíč, ale nezapomeňme, že nemalou část platíte za váš volný čas a za práci, u které nemáte zcela jistotu, že bude odvedena dobře. Stavební firmy potřebují pracovat rychle a efektivně, proto staví více domů najednou. Navíc mají často externí subdodavatele, kteří jim realizují na domech střechy, okna, koupelny aj. Při takovém kolotoči se nikdo nevyhne nedostatkům, které vás mohou nemile překvapit (prasklá nivelační stěrka, špatně položená podlaha, nekvalitní štuk, špatně usazený komín aj.). Tyto neduhy vás pak budou stát mnoho času na reklamacích nebo další peníze v rámci oprav a úprav.

Můžete si samozřejmě připlatit za nestranný stavební dozor, vynakládáte tím ovšem další peníze navíc. Nebo si stavbu chcete kontrolovat sami? V tom případě ale plýtváte časem, který jste si v rámci domu již zaplatili.

Je to tak, stavba svépomocí i v tomto bodě vyhrává. Při stavbě svépomocí máte jistotu, že odvedená práce bude taková, jakou si ji uděláte. Za kompletní stavbu si ručíte sami, sami si volíte vhodné technologické postupy a sami si také vybíráte člověka, který vám se stavbou může pomoci.

Každá koruna se hodí

Je zřejmé, že žádná firma vám nepostaví dům pouze za náklady. Vy ale ano. I z tohoto důvodu je stavba svépomocí tolik oblíbená, šetří především vaši peněženku. Vy totiž držíte ochrannou ruku nad svými financemi. Přesně víte, za co, kdy a kam peníze odcházejí. Vybíráte si materiál, dodavatele, výrobce i řemeslníka, který vám se stavbou může pomoci. Nenajímáte si hned firmu, která musí zaplatit další náklady a zaměstnance, což se odráží i na ceně za odvedenou práci.

Někdo může namítat, že stavební firmy mají lepší ceny materiálu, protože mají snížené DPH, velkoobchodní slevy apod. Ale kdo říká, že dnes už se tomu nemůžete jako konečný zákazník přiblížit? Vždyť jen na sezónních akcích lze ušetřit i desítky tisíc.

Stačí si propočítat, kolik by stála stavba svépomocí a kolik přes stavební firmu. Na stavbě domu se totiž nedají ušetřit jen desetitisíce, ale částka minimálně ve výši vašeho ročního platu.

Stavte výhodně

Přinášíme vám zaručený tip, jak ušetřit při nákupu kvalitního stavebního materiálu pro rekonstrukci nebo stavbu rodinného domu. SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“, který je výsledkem partnerství předních výrobců stavebních materiálů, garantuje slevu ve výši až 39 % na zdivo, střešní krytiny, komíny, okna či dveře, dokonce i kuchyně a koupelny.

V porovnání s nákupem materiálu přes stavební firmu tak můžete ušetřit i statisíce a to už se počítá!

Zaregistrujte si slevový poukaz vyplněním krátkého formuláře ZDE. Poukaz na stavební materiál s garancí výše uvedených slev obdržíte na váš email. Tato nabídka je časově omezená!

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

telefon: +420 383 826 111 Fax: 420 383 826 115
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

Srubová stavba

Jak se staví srub svépomocí

Pro mnoho lidí je ztělesněním stavby z přírodních materiálů srub. Ponechme nyní stranou, zda se do našeho prostředí takový typ domu hodí či nikoli, věřme, že i taková místa se najdou. Podívejme se, jak se staví srub, pokud byste si jej chtěli postavit sami svépomocí. Nutno říci, že stavba takového rodinného domu…

Zdroj: Adobe Stock -  JRP Studio

Základní princip návrhu pasivního domu je jednoduchý

To, co je potřebné, nutné i vhodné pro principy pasivního domu, jsou zároveň kritéria při postupu jeho navrhování. Tudíž celý základ je primárně odvozen od promyšleného návrhu. Pokud užijeme komponenty nejvyšší třídy a kvality pospolu, nemusíme mít zaručen náš požadovaný standard. Vše musí být sladěno a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA