REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Topení na elektřinu, nebo na plyn? Na co nesmíte zapomínat?

Letošní zima byla pořádně tuhá, takže jsme za topení jistě neušetřili. Přemýšlíte, že zdroj vytápění vyměníte a rozhodujete se, zda topit elektřinou, nebo plynem? Než si řeknete, že elektřina je dražší, vezměte do úvahy všechny náklady. Které to jsou?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Všeobecně se tvrdí, že plyn je levnější než elektřina. Pokud se ale rozhodujete ke změně druhu vytápění s tímto prostým tvrzením nevystačíte. Zejména pokud u vás není vybudovaná přípojka na plyn, pak celkové náklady výrazně vzrostou a to o jednorázové investice ve výši desítek tisíc za vyhotovení projektu a samotné vykopání a zprovoznění přípojky, nebo o vyvložkování komínu. Oproti tomu je elektřina dostupná ve všech domácnostech a její příkon lze pružně navýšit podle přání odběratele. Pořizovací náklady jsou nižší i u samotného zdroje vytápění. Plynový kotel je přibližně jednou tak drahý než elektrokotel, levnější jsou i přímotopy, nebo jiné druhy elektrického topení. Na druhou stranu plynový kotel zvládne i ohřívat vodu a funkci dvou spotřebičů tak zastane jeden.

Topení na elektřinu je bez údržby

Topení na elektřinu je navíc bezúdržbové. Elektrokotel není třeba podrobovat pravidelným revizím, na rozdíl od komínu, do kterého je napojený plynový kotel, a plynového kotle samotného. Oba druhy vytápění neobtěžují své okolí nepříjemnými spalinami. Vytápění na plyn je ale ekologičtější, neboť se jedná o čistou energii, zatímco výroba elektřiny v uhelných elektrárnách okolí znečišťuje masivně. Oba typy vytápění se velmi snadno ovládají, lze je zapojit i do systému chytré domácnosti, ovládat pohodlně na dálku a topení zapínat třeba až před příchodem domů.

Levnější elektřina

Druh topení byste měli volit také podle typu objektu. Pokud jde o nový maximálně úsporný a zateplený dům, pak volbou topení na elektřinu neprohloupíte. Pokud váš dům umožňuje tepelné úniky, pak počítejte s vysokými náklady. Na druhou stranu máte nárok na odběr levnější elektřiny: „Pokud využíváte k vytápění objektu hlavně topení na elektřinu, pak můžete využívat distribuční sazbu D57d. Díky tomu budete odebírat elektřinu dvacet hodin denně v nižším tarifu, tedy za výrazně nižší cenu,“ upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz, která se zabývá srovnáváním cen energií. Levnější elektřinu můžete v uvedenou dobu využívat nejenom topení, ale pro provoz jakýchkoliv jiných spotřebičů. Topení na elektřinu se nabízí hned několik druhů, liší se ve výhřevnosti, ale také nákladech na svůj provoz. Nejdražší jsou na provoz klasické přímotopy, které lze ale pouze zastrčit do zásuvky a během chvíle již vydávají teplo, ekonomicky výhodnější jsou akumulační kamna, nebo elektrokotel.

Topení na elektřinu:

  • Široká dostupnost
  • Nízká cena pořízení
  • Bez údržby
  • Dražší provoz

Topení na plyn:

  • Levnější provoz
  • Bez ekologické zátěže
  • Snadné ovládání
  • Vysoké pořizovací náklady
  • Nutná údržba

Úspora několik tisíc ročně

Ať už zvolíte vytápění na elektřinu, nebo na plyn, snažte se snížit ceny těchto energií na minimum: „Díky srovnání cen plynu a elektřiny lze najít nabídku lepšího tarifu a tím ušetřit běžně několik tisíc ročně. My nabízíme, že srovnání nabídek dodavatelů plynu a elektřiny provedeme za naše zákazníky. V současné době porovnáváme několik stovek ceníků, v tom nám pochopitelně pomáhají moderní technologie. Se zákazníkem ale komunikujeme lidsky a vždy tak, aby nám porozuměl,“ konstatoval Lukáš Kaňok. Pro porovnání nabídek je výhodné si vzít k ruce poslední fakturu, protože pro adekvátní nabídku je třeba prozradit několik údajů o spotřebě a tarifu, který právě využíváte. Všechny potřebné údaje najdete na vyúčtování: „Bez těchto údajů nemůže mít nabídka vypovídající hodnotu. Od zákazníka potřebujeme informaci o jeho spotřebě, distribuční sazbě, tarifu, dodavateli a jističi. Na základě těchto dat připravíme přehled vhodných tarifů spolu s informací o tom, kolik může zákazník ušetřit. Na zákazníkovi je pak, aby si vybral ten nejlepší tarif. Se změnou dodavatele mu rádi pomůžeme. Navíc se na nás může kdykoliv obrátit, jeho smlouvy mu rádi pohlídáme a budeme o něj pečovat dlouhodobě,“ uzavírá Lukáš Kaňok.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: Fotolia - 4ku3_stocksolutions

Pojmy z energetiky, které je potřeba znát při pohledu na své vyúčtování

Nerozumíte svému vyúčtování za elektřinu nebo za plyn? Je potřeba se zorientovat v pojmech, které se na něm vyskytují. Při kontrole vyúčtování za dodávku elektřiny nebo plynu, při změně dodavatele, při porovnávání nabídek cen – tam všude se vyskytují. Přinášíme přehled základních pojmů z energetického trhu, se…

Elektroměr, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, KittyKat

Jak se vyvíjí ceny energií od podzimu? Čeká nás zdražení elektřiny a plynu?

Ve vysílání ze studia TZBinfo a ESTAV.cz se mimo jiných stavebních a architektonických témat zabýváme také cenami energií. Jak se v posledním období hýbaly ceny? Co je spotový trh? Jak se budou vyvíjet ceny energií? Co analytik doporučuje koncovým odběratelům energií? Je výhodné měnit dodavatele? A jak na to?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA