REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Stavíme terasu – jak na to?

Uvažujete o stavbě terasy? Který materiál ale bude ten správný? Kámen, dřevo či kompozitní materiál (WPC) je ta správná volba? Každý z uvedených materiálů vás osloví a zaujme něčím jiným. Pokud už máte určitou představu nebo návrh, je dobré začít konzultací se stavebním úřadem.
Zdroj: Deceuninck

Na koho se obrátit

Pokud plánujete stavbu terasy není stavební povolení třeba, ve většině případů se obejdete i bez ohlášení stavby či územního souhlasu nebo rozhodnutí. Protože ale jednotlivé stavební úřady mívají někdy rozdílnou praxi a je potřeba brát v úvahu i podmínky dané územním plánem, je dobré svůj návrh ukázat a zkonzultovat na stavebním úřadě. Poradí vám, jaké náležitosti jsou nutné.

Pokládka kamenné terasy vyžaduje zručnost

Pokládka kamenné terasy je poměrně náročná na přípravu i na realizaci samotnou. Odborníci doporučují zabezpečit optimální odvod vody, tedy terasu stavět ve sklonu 2–3 % od domu. Kamenné desky se kladou na důkladně očištěný betonový základ. Na kamennou desku nanesete cementovou směs (cement, písek a pojivo). Pokládka přírodního kamene se provádí technikou mokré na mokré, pomocí malty ve vrstvě o tloušťce 4 cm. Do čerstvé malty se zasadí jednotlivé kusy kamene a lehce se vklepou pomocí gumové palice. Terasu si rozdělte na jednotlivé úseky, aby vám malta nezatvrdla. Kontrolujte rovnost a sklon povrchu pomocí vodováhy. Šířka spáry by měla být jednotná. Během pokládky je potřeba přebytečnou maltu ze spár před vytvrdnutím seškrábat pomocí spárovací lžíce. Vyspárování terasy lze provést, až když je malta zcela ztvrdlá, na spáry se doporučuje malta, která má tuhou konzistenci. Na závěr se na krajích dlažby u stěn domu provede trvale elastické vyspárování silikonem na přírodní kámen.

Pokládka teras ze dřeva a dřevoplastu je podobná

Pokládku dřevoplastové terasy z materiálu Twinson (díky systému Twinson Click) zvládne nejen profesionál, ale i poučený laik. Ani nerovnosti podkladu a výškové rozdíly nejsou žádný problém. Montáž je rychlá a nenáročná. Díky systému nacvakávacích spon může být celá terasa nainstalována bez jediného šroubku, jako stavebnice. Dlouhá životnost terasy je garantována. Na povrch z WPC nikdy nepoužívejte mořidla, barvy, laky, vosky či ředidla. Vhodné jsou jen k tomu určené nátěry. Kvalitní dřevoplasty je ovšem nepotřebují. Na rozdíl od dřevěných teras vám ty kompozitní budou sloužit ve skvělé kondici léta a bez údržby.

Deceuninck, spol. s r.o.

logo
Tuřanka 115 - areál Slatina
627 00 Brno - Slatina

telefon: +420 547 427 777
e-mail: info@deceuninck.cz

web: www.deceuninck.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: Nicoll

Podtlakové odvodnění ploché střechy

Podtlakové systémy se používají pro odvádění dešťových vod z objektů, které mají dostatečnou výšku a dostatečnou odvodňovanou plochu. Bez dodržení těchto podmínek podtlakový systém nemůže fungovat. Střešní vtoky jsou řešeny tak, že se zcela zaplní vodou a při proudění vody se v potrubí vytvoří podtlak (princip…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

REKLAMA